AKNE BELASI;

Başa Bela Dert: Akne

                    Bir sabah kalkarız, yüzümüzün bir yerinde sevimsiz bir kabartı... Canımız çok sıkılır. Son zamanlarda neyi yanlış yaptığımızı, neler yediğimizi düşünür, hemen önlem almaya çalışırız. Hele ergenlik çağında, yüzümüzü kaplayan bu sevimsiz kabartıları öyle dert ediniriz ki, neredeyse insanlardan kaçar bir hale geliriz. Nedir peki bu akne denen dert ve olmasa olmaz mı?
                    Akne en sık karşılaşılan bir cilt problemidir. Her 100 kişiden 85'i hayatının bir döneminde bu problemle karşılaşıyor. Ciltteki yağ bezlerinin salgıladığı yağın deri yüzeyine çıkarak atılması gerekiyor. Özellikle ergenlik döneminde, değişen hormonların etkisiyle yağ bezleri daha fazla yağ salgılıyor. Bu yağın deri yüzeyine geçişini sağlayan kanal da yoğunlaşmış yağ kütlesiyle tıkanıyor. İşte aknenin temel nedeni bu tıkanmadır.

                    Akne sık olarak, yüzün alın, burun, çene gibi orta hattında görülüyor. Ancak ileri safhalarda yanaklar, kulak arkaları, çene altı, boyun, ense, omuz, sırt ve göğüste, hatta kalçada dahi görülmektektedir. Daha çok yağlı ciltlerde ortaya çıkan akne, yaş ilerledikçe hafifliyor ama kontrol edilmez ise cilt bakımına ve genel sağlık sorunlarına yol açabiliyor.
                    İltihapsız akneler, kapalı veya açık sivilce başı olarak ortaya çıkıyor. Tıkalı gözenekler derinin altında kalırsa, küçük beyaz şişlikler olarak ortaya çıkıyor. Gelelim iltihaplı aknelere... Cildin üzerinde küçük sert pembe şişlik şeklinde ortaya çıkan yumuşak iltihaplanma oluşuyor.

"BANA ÇOK İYİ GELDİ"

                    Cildimizin sağlıklı ve parlak görünümünü bozan, canımızı sıkan aknelerin tedavisi için çevremizdeki herkes bir başka şey önerir. Özel bileşenli sabunlardan, kozmetik cilt temizleyicilere, limon suyundan talk pudrasına kadar sınırsız şey...

                    "Ben şu kremi kullandım, birebir", "Şu marka kozmetik ürün seti cildi düzeltiyor", "Yok yok, biraz kil üstüne limon suyu..." Çaresizce deneriz ama umduğumuz  sonucu gibi alamayız, sıkıntımız artar. Öneriler kendi içinde doğru da olabilir ama gözden kaçan bir şey vardır ki, işin can damarı da odur aslında. Herkesin cildi de, akne tipi de, akneye yol açan yaşam tarzı da farklıdır. Bu yüzden akne için tek bir ilaç yoktur, uygulanması gereken tedavi süresi vardır. Bu nedenle öncelikle yapılması gereken şey, bir cilt uzmanına gitmek olmalıdır.

"TEDAVİSİ ZOR DEĞİL"

                    Doktorunuz, öncelikle cilt tipinize ve aknenin türüne uygun sabun veya losyonla akneyi kurutan jel verir. Bazı durumlarda, özellikle iltihaplı akne antibiyotik tedavisi de gerekebilir. Bunun yanı sıra doktorunuz size bir beslenme düzeni önerecektir. Bir diyet genellikle yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan ve fast food gibi yiyeceklerden uzak durmayı gerektirir. Aknenin kışın alevlenip yazın söndüğü bilgisi de bu açıdan yol gösterici olabilir.

                    Kendinize ilk iş olarak daha hafif, yağdan ve şekerden yana fakir bir diyet listesi oluşturabilirsiniz. Size özel bu durumlar, sadece beslenme değil yaşam tarzınızla da ilgilidir. Uykusuz kalmak, sigara tüketimi, stres gibi faktörlerin de cildinizde yarattığı etkiyi de göz ardı etmemelisiniz. Son olarak; işe bir de iyi yanından bakın. Aknelerle uğraşırken hem cildinize iyi gelen hem de aslında tüm vücudunuzu için yararlı olan bir beslenme ve yaşam tarzını benimsemiş olacaksınız. Ve bu da tüm ömrünüz boyunca pırıl pırıl bir cilde ve fit bir bedene sahip olmanızı sağlayacak. Sizce bu az şey mi?
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

1 yorum:

  1. güzel bilgiler ama yine de değişen bişey olmuyo :(

    Beyza

    YanıtlayınSil

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site