PİLATES MUCİZESİ;

            Bayanlara, son yıllarda zayıflamak adına en çok hangi sporu yaptığını , yada hangi sporun ismini duyduklarını sorarsanız en popüler cevap olarak “Pilates” yanıtını alırsınız. Televizyonda her gün izlediğimiz ve vücutlarının güzelliğine hayran olduğumuz ünlü bayanlar da güzelliklerinin sırrını aynı cevaba bağlıyor.
            Hal böyle olunca da pilates gün geçtikçe yaygınlaşan popülaritesi artan bir spor haline geliyor. Hazır kışa girerken biz de sizleri yaza hazırlamak için, pilates sporunun bilinmeyen yönleriyle aydınlatmak istedik.

ORTAYA NASIL ÇIKTI?

            Küçüklüğünde bir takım rahatsızlıklar sonucu vücut direnci azalan joseph Pilates, kayak ve jimnastik gibi sporlarla vücudunu geliştirirken bazı egzersiz hareketlerinin vücudunun giçlenmesine oldukça yararı olduğunu farketmiş. Bu hareketleri geliştirerek kendi egzersiz programını oluşturmuş. 1. Dünya Savaşı sırasında bu hareketi askerlerin direncini arttırmak için uygulatınca da olumlu sonuçlar almış. Pilates, “Kontroloji” adını verdiği bu teknikle zihin ve beden hareketleri bütünlüğünün oluşturduğu denge, nefes ve hareketler sistemiyle güçlü kaslar ve esnek bir vücuda ulaşmayı hedeflemiş ve amacına ulaşmış.

BİR PRENSİP SPORU;

Pilates bir kaç hareketten oluşuyor gibi göeünsede temelde bir prensip sporudur. 6 prensibi vardır.

1- KONSANTRASYON: Hareketleri yaparken aynen yoga da olduğu gibi vucuda ve hareketlere yoğunlaşarak kasların işleyişini hissetmek gerekir.
2- KONTROL: Pilates hareketlerinde çok önemli bir yeri vardır. Vücudu ve kontrol edebilmek olası sakatlıkları önlemede yardımcı olur.
3- MERKEZLEME: Pilateste merkez, karın, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme esneme ve omurların arasını açarak uzamayı sağlar.
4- AKILCILIK: Pilates hareketleri yavaş ama ara vermeden akıcı bir şekilde yapılmalıdır.
5- KESİNLİK: Pilates kararsızlığı sevmez. Hareketler net ve birbirleriyle uyumlu olarak yapılmalıdır.
6- NEFES: Hareketleri yaparken sırtın arkasında hissedecek kadar derin nefes alıp verilmelidir.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

1 yorum:

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site