PİLATES MUCİZESİ;

            Bayanlara, son yıllarda zayıflamak adına en çok hangi sporu yaptığını , yada hangi sporun ismini duyduklarını sorarsanız en popüler cevap olarak “Pilates” yanıtını alırsınız. Televizyonda her gün izlediğimiz ve vücutlarının güzelliğine hayran olduğumuz ünlü bayanlar da güzelliklerinin sırrını aynı cevaba bağlıyor.
            Hal böyle olunca da pilates gün geçtikçe yaygınlaşan popülaritesi artan bir spor haline geliyor. Hazır kışa girerken biz de sizleri yaza hazırlamak için, pilates sporunun bilinmeyen yönleriyle aydınlatmak istedik.

ORTAYA NASIL ÇIKTI?

            Küçüklüğünde bir takım rahatsızlıklar sonucu vücut direnci azalan joseph Pilates, kayak ve jimnastik gibi sporlarla vücudunu geliştirirken bazı egzersiz hareketlerinin vücudunun giçlenmesine oldukça yararı olduğunu farketmiş. Bu hareketleri geliştirerek kendi egzersiz programını oluşturmuş. 1. Dünya Savaşı sırasında bu hareketi askerlerin direncini arttırmak için uygulatınca da olumlu sonuçlar almış. Pilates, “Kontroloji” adını verdiği bu teknikle zihin ve beden hareketleri bütünlüğünün oluşturduğu denge, nefes ve hareketler sistemiyle güçlü kaslar ve esnek bir vücuda ulaşmayı hedeflemiş ve amacına ulaşmış.

BİR PRENSİP SPORU;

Pilates bir kaç hareketten oluşuyor gibi göeünsede temelde bir prensip sporudur. 6 prensibi vardır.

1- KONSANTRASYON: Hareketleri yaparken aynen yoga da olduğu gibi vucuda ve hareketlere yoğunlaşarak kasların işleyişini hissetmek gerekir.
2- KONTROL: Pilates hareketlerinde çok önemli bir yeri vardır. Vücudu ve kontrol edebilmek olası sakatlıkları önlemede yardımcı olur.
3- MERKEZLEME: Pilateste merkez, karın, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme esneme ve omurların arasını açarak uzamayı sağlar.
4- AKILCILIK: Pilates hareketleri yavaş ama ara vermeden akıcı bir şekilde yapılmalıdır.
5- KESİNLİK: Pilates kararsızlığı sevmez. Hareketler net ve birbirleriyle uyumlu olarak yapılmalıdır.
6- NEFES: Hareketleri yaparken sırtın arkasında hissedecek kadar derin nefes alıp verilmelidir.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

1 yorum:

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long