Zihin Sporu: YOGA

                    Yoga zannedildiği gibi bir din değil, kişinin bedenini, zihnini ve ruhunu birleştirmesine yarayan eski bir bilim. Zaten sözcük anlamı da ''BİRLİK'' İnsanı esir eden duygu ve düşüncelerden kurtararak yücelmesine yardımcı olmayı hedefleyen yoga, beden yapısındaki kasların esnemesini sağlıyor ve bu da iç organları uyarıp güçlendiriyor. Yoga günümüzde artık herkesin bildiği, duyduğu ve pek çoklarının da uyguladığı bedensel eğitim biçimi.

                    Kimi ruhunu huzura kavuşturmak için, kimi spor niyetine yapıyor ama yoga hakkında pek fazla birşey bildiğimiz söylenemez. Gerçi bu eğitimi veren yoga merkezlerinin sayısı da her geçen gün artıyor ama büyük şehirler dışında pek yaygın olmadıkları için yoga konusunda hala bir belirsizlik sürüyor. Bizde bu yazımızda orta doğudan dünyaya yayılan bu kavramı ele alalım istedik.
İşte her yönüyle yoga.
                    Yoga, eski hint felsefelerinden birinin adı. İnsanın fiziksel ve zihinsel olarak kendini eğitmesini ve disipline etmesini amaçlayan yoganın tarihi, orta doğuda mö 900'lere kadar uzanıyor. Yoga sözcüğü, ilk olarak eski hint metinleri olan ''Veda'' adlı kitaplarda geçiyor. ''Acıdan kurtulmak, aydınlanmak için izlenmesi gereken bir disiplin'' olarak tarif ediliyor.

                    Yoganın temeli ms 4'cü yüzyılda yerleşerek 500 yıl boyunca gelişip olgunlaşıyor. Pekii yoga nasıl oldu da bu kadar çok yaygınlaştı? Bunun nedeni kalabalıklar içindeki yalnızlıklarda arayabiliriz. 20.ci yüzyılda sanayi toplumunun gelişmesiyle birlikte, günlük hayatın hızlı bir tempoda aktığı büyük kentler ortaya çıktı. Bu kentlerde insanlar, artık ait oldukları toplulukla birlikte değil, sadece birey olarak var olmaya çalışıyorlardı. İnsanlar yogayla bedenlerine esnekşik kazandırırken bir yandan da sessizliğin içinde kendi seslerini bularak tempolu ve gürültülü hayatın verdiği stresten kurtulma imkanı veriyor.
                    Yoga mutlaka bir eğitmen eşliğinde öğreniliyor. Yoga felsefesini uygulayan kişiye ''yogi'' veya ''yogini'' deniliyor. Eğitici yogi olmaya niyet eden veya sadece herhangi bir ihtiyacına cevap bulmak için yogaya başvuran öğrencilerine yoganın felsefesi anlatılıyor. Eğitmenlerin kendi uygulamalarına göre farklılaşan birçok yoga türü bulunsa da tümünün amacı aynı;
                    İnsanı mutsulaştıran, kendine esir eden duygu ve düşüncelerden kurtararak yüceltmeye yardımcı olmak. Bunun ilk adımı geçmişin mutsuzluk veren hatıralarının ve geleceğe dair boş hayallerin insana egemen olmasını önlemek.

ZİHİN SPORU OLARAK; YOGA

                    Yoga zorlayıcı bir spor değildir. Kişinin bedenini zorlamadan ağır, ahenkli hareketlerle yapabildiği ama bir o kadar da faydalı bir çalışmaya dayanıyor. Yoga uygulaması iskelet yapısından başlayarak zihne kadar uzanan bir dizi hareketten meydana geliyor. Yavaşça her uzvu hissederek yapılan hareketler bedendeki tüm kasların, omurganın, göğüs kafesinin, boynun ve bacakların esnetilmesini amaçlıyor.

                    Bu sırada iç organlar da uyarılarak güçlendiriliyor. Kan dolaşımı olumlu etkileniyor. Yoganın tüm etkileri kısa süre içinde tüm bedende ve iç organlarda hissediliyor. Yoganın temel amacı rahatlatmak, bedeni ve aklı dinlendirmek olduğu için hareketler yavaşça, sakince, yorulmadan ve fazla güç harcamadan yapılıyor. Doğal bir ritim içinde yapılan yoga, herkesin kendi bedensel yapısına göre uygulayacağı bir etkinlik olduğu için yarışmadan uzak bir spor.
                    Yoga hareketlerini yaparken solunum tekniklerinin özel bir önemi var. Öğretici ağızdan nefes alınması gerektiğini söylemediği sürece, yoga da burundan derin ve yavaşça nefes alınır. Ayrıca kişinin kendisi için uygun olan zamanı belirlemesi ve hergün aynı saatte yoga yapması isteniyor. Yoga çalışması için sessiz ve tenha bir yer tercih ediliyor. İnce bir kilim veya hasır ve rahat giysiler yeterli. Çalışma boyunca sessiz olunuyor ve sonunda sırtüstü pozisyonda birkaç dakika dinleniliyor.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

1 yorum:

  1. Plates, yoga hiç sevmem boş işler sonumuz belli zorlamaya gerek yok..

    YanıtlayınSil

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site