Zihin Sporu: YOGA

                    Yoga zannedildiği gibi bir din değil, kişinin bedenini, zihnini ve ruhunu birleştirmesine yarayan eski bir bilim. Zaten sözcük anlamı da ''BİRLİK'' İnsanı esir eden duygu ve düşüncelerden kurtararak yücelmesine yardımcı olmayı hedefleyen yoga, beden yapısındaki kasların esnemesini sağlıyor ve bu da iç organları uyarıp güçlendiriyor. Yoga günümüzde artık herkesin bildiği, duyduğu ve pek çoklarının da uyguladığı bedensel eğitim biçimi.

                    Kimi ruhunu huzura kavuşturmak için, kimi spor niyetine yapıyor ama yoga hakkında pek fazla birşey bildiğimiz söylenemez. Gerçi bu eğitimi veren yoga merkezlerinin sayısı da her geçen gün artıyor ama büyük şehirler dışında pek yaygın olmadıkları için yoga konusunda hala bir belirsizlik sürüyor. Bizde bu yazımızda orta doğudan dünyaya yayılan bu kavramı ele alalım istedik.
İşte her yönüyle yoga.
                    Yoga, eski hint felsefelerinden birinin adı. İnsanın fiziksel ve zihinsel olarak kendini eğitmesini ve disipline etmesini amaçlayan yoganın tarihi, orta doğuda mö 900'lere kadar uzanıyor. Yoga sözcüğü, ilk olarak eski hint metinleri olan ''Veda'' adlı kitaplarda geçiyor. ''Acıdan kurtulmak, aydınlanmak için izlenmesi gereken bir disiplin'' olarak tarif ediliyor.

                    Yoganın temeli ms 4'cü yüzyılda yerleşerek 500 yıl boyunca gelişip olgunlaşıyor. Pekii yoga nasıl oldu da bu kadar çok yaygınlaştı? Bunun nedeni kalabalıklar içindeki yalnızlıklarda arayabiliriz. 20.ci yüzyılda sanayi toplumunun gelişmesiyle birlikte, günlük hayatın hızlı bir tempoda aktığı büyük kentler ortaya çıktı. Bu kentlerde insanlar, artık ait oldukları toplulukla birlikte değil, sadece birey olarak var olmaya çalışıyorlardı. İnsanlar yogayla bedenlerine esnekşik kazandırırken bir yandan da sessizliğin içinde kendi seslerini bularak tempolu ve gürültülü hayatın verdiği stresten kurtulma imkanı veriyor.
                    Yoga mutlaka bir eğitmen eşliğinde öğreniliyor. Yoga felsefesini uygulayan kişiye ''yogi'' veya ''yogini'' deniliyor. Eğitici yogi olmaya niyet eden veya sadece herhangi bir ihtiyacına cevap bulmak için yogaya başvuran öğrencilerine yoganın felsefesi anlatılıyor. Eğitmenlerin kendi uygulamalarına göre farklılaşan birçok yoga türü bulunsa da tümünün amacı aynı;
                    İnsanı mutsulaştıran, kendine esir eden duygu ve düşüncelerden kurtararak yüceltmeye yardımcı olmak. Bunun ilk adımı geçmişin mutsuzluk veren hatıralarının ve geleceğe dair boş hayallerin insana egemen olmasını önlemek.

ZİHİN SPORU OLARAK; YOGA

                    Yoga zorlayıcı bir spor değildir. Kişinin bedenini zorlamadan ağır, ahenkli hareketlerle yapabildiği ama bir o kadar da faydalı bir çalışmaya dayanıyor. Yoga uygulaması iskelet yapısından başlayarak zihne kadar uzanan bir dizi hareketten meydana geliyor. Yavaşça her uzvu hissederek yapılan hareketler bedendeki tüm kasların, omurganın, göğüs kafesinin, boynun ve bacakların esnetilmesini amaçlıyor.

                    Bu sırada iç organlar da uyarılarak güçlendiriliyor. Kan dolaşımı olumlu etkileniyor. Yoganın tüm etkileri kısa süre içinde tüm bedende ve iç organlarda hissediliyor. Yoganın temel amacı rahatlatmak, bedeni ve aklı dinlendirmek olduğu için hareketler yavaşça, sakince, yorulmadan ve fazla güç harcamadan yapılıyor. Doğal bir ritim içinde yapılan yoga, herkesin kendi bedensel yapısına göre uygulayacağı bir etkinlik olduğu için yarışmadan uzak bir spor.
                    Yoga hareketlerini yaparken solunum tekniklerinin özel bir önemi var. Öğretici ağızdan nefes alınması gerektiğini söylemediği sürece, yoga da burundan derin ve yavaşça nefes alınır. Ayrıca kişinin kendisi için uygun olan zamanı belirlemesi ve hergün aynı saatte yoga yapması isteniyor. Yoga çalışması için sessiz ve tenha bir yer tercih ediliyor. İnce bir kilim veya hasır ve rahat giysiler yeterli. Çalışma boyunca sessiz olunuyor ve sonunda sırtüstü pozisyonda birkaç dakika dinleniliyor.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

1 yorum:

  1. Plates, yoga hiç sevmem boş işler sonumuz belli zorlamaya gerek yok..

    YanıtlaSil

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long