Bodrum ve Çevresinin En İyi Rotaları

                 Antalya ‘dan Bodrum’a uzanan girintili çıkıntılı kıyılar Türkiye’de tekneyle yolculuk yapılacak sahiller olarak tüm dünya tarafından kabul edilmiştir. Pek çok koyu, kayalıklı körfezleri, el değmemiş kuytulukları ve denize kadar uzanan ormanları bulunan büyüleyici bir bölgedir burası. Demir atıp sığınılabilecek kıyılar bol, huzurlu ve keyiflidir. Dünyanın gürültüsünden olabildiğince uzaklaşabildiğiniz mükemmel kaçış noktalarıdır.

Fethiye, Kaş, Kalkan, Demre: arkada yüce Toros Dağları’nın panoramik manzarası, turkuaz sular ve kayalık koyların oluşturduğu bir cennet burası. Sularda ve tepelerde Likyalıların bıraktığı muhteşem sarkofajları görmek mümkün. Kaş ve Kalkan da mükemmel restoranları olan ve durup keşfetmeye değecek büyüleyici iki küçük kasaba.

Fethiye ve Göcek: harika bir körfezi ve 12 adayı paylaşırlar. Buralara gündüz tekne turları oldukça revaçta. Fakat akşamları yeşil ormanlarla çevrili koylarda herkese yetecek kadar demir atma alanı var. Göcek, Dalaman havaalanına sadece 25 dakika mesafede popüler bir liman.
Göcek, Marmaris: arası zümrüt yeşili sahil şeridine yapacağınız yolculuklarda Ekincik’te durabilir ve Dalyan Nehri’nde teknelerle gezebilir, taş mezarları ve şirin Dalyan köyünü seyredip Köyceğiz Gölü’nde çamur banyosu yapabilirsiniz. Daha sonra carretta carretta kaplumbağalarının yaz başında yuva yaptığı kumsallara geri dönebilirsiniz. Denize açılan büyük kaplumbağalardan da görme ihtimaliniz var.

                 Rüzgarlı Marmaris Limanı’ndan batıya doğru ilerledikçe Loryma Yarımadası’na varıp ilginç antik kalıntılarla karşılaşabilirsiniz. Antik bölgeler ve küçük köyler, kayalık tepeler ve korularla manzara konusunda rekabet içerisindeler. Bozburun’a doğru açılırsanız eğer gümrükler yazın açıksa Yunan adası Simi’ye de uğrayabilirsiniz, değilse Datça’dan geçebilirsiniz.

                 Datça ve Bozburun arasında her yat yolculuğunun favori durakları Selimiye’nin muazzam koyları Orhaniye, Bencik ve Hisarönü’dür. Ormanlar, Yüksek dağlar ve tertemiz sularla çevrili uzun ince Datça Yarımadası Akdeniz’in en temiz havasına sahip olmasıyla tanınır. Küçük köyler, badem ve zeytin ağaçları burada geçen sağlıklı ömürler hakkında ipuçları vermeye devam eder. Turkuaz sular dalga dalga buradaki küçük dahillere ve koylara vurur. Burayı terkedip başka yerlere demir atmak biraz zordur.

                 İnanılmaz derecede kayalık, dik kıyıların ucunda Afrodit’in kültürünün kalbi (belki de aşk hayatının da) 2000 yıl önce görkemli bir şehir olan önce görkemli bir şehir olan Knidos’un kalıntıları yer alıyor. Tiyatrolar, Stadyumlar ve iskeleler, teknelere ev sahipliği yapan ikiz limanların yanı başında yaşayan halkın hikayelerini anlatıyor.

                 Knidos Burnu’ndan kuzeye dönerseniz, Akdeniz’den Ege Denizi’ne doğru açılabilirsiniz. Uzun, derin ve yemyeşil Gökova Körfezi, 1950’lerin ilk gulet yolculuklarının Bodrum’dan açıldığı yerdir. Bu yolculuklarda kuzey sahilleri ve güneydeki İngiliz Limanı, longoz ormanı ve Yedi Adalar keşfedilmiş. Bu bölgelere yapılan yolculuklar rüzgarın keyfini çıkararak Bodrum’a dönmeden önce Kleopatra Adası’na uğramadan sonlandırılmaz.

Gündüz Yolculuk Rotaları: Bodrum’a gelen ziyaretçilerin çoğu ilk tekne gezilerinin tadını Bodrum Limanı’ndan kalkan küçük guletlere bir bilet alarak yada daha iyisi günlük özel guletler kiralayarak çıkarırlar. Bu seyahatlerde guletler yolcularını Orak’taki gidilebilen en uzak adalara yada Kara Ada’nın el değmemiş sahillerine, Poyraz Koyu’na, Tavşan Burnu’na yada Deve Plajı’na götürebilir. Buralarda yüzmek, güneş ve deniz meltemleri eşliğinde taze yemekler yemek çok keyiflidir. Günlük tekne gezileri Yalıkavak, Turgutresi ve Gündoğan limanlarından kalkıp yarımadanın kendilerine ait sahil şeridini keşfetmeye yol alırlar. Kudur Yarımadası’nın hala sessiz kalabilmiş körfezleri, Cennet Koyu ve uzaklardaki küçük adalar yüzmek ve dalmak isteyen ziyaretçilerini bekler. Turgutreis’den Torba’ya uzanan sahil boyunca da motorlu yatlarla günlük geziler yolcularını Yalıkavak etrafında yüzmeye, Türkbükü’nde bir beach club’a tada Gümüşlük’te bir restorana götürürler.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Elektrik / Elektronik / Otomasyon...

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri... Devamını OKU>>>

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long