Diyette Kontrol Kimde?

                     Diyetisyene gidiyorsunuz, size bir diyet listesi veriyor, neden neyi yemeniz gerektiğini veya yememeniz gerektiğini, hatalarınızı anlatıyor. Herşey çok güzel, siz artık bir beslenme eğitimi aldınız. Artık diyetinizle başbaşasınız. Diyetin ilk haftası en zor haftadır. Alışkın olduğunuz bir beslenme sisteminden çıkıp yeni bir düzen kurmaya çalışıyorsunuz, kendinize zaman tanıyın. Roma bir günde kurulmadı! Herşey zamanla rayına oturacaktır.
         Mutlaka bir günlük tutun, ne yediğinizi, kimle yediğinizi, ne kadar yediğinizi, hatta yedikten sonra ne hissettiğinizi yazın. Bu, kontrolü daha kolay ele almanızı sağlayacaktır. Yediklerinize bakıp aslında az yemediğinizi ve hangi durumlarla baş edip edemediğinizi gösterecektir.

         Diyetinizde çok açlık hissediyorsanız,başınız dönüyorsa, aşırı sinirliyseniz, gözünüzün önünden noktalar veya kelebekler uçuşuyorsa yaptığınız diyet size uygun değildir. Bırakın! Diyetin en önemli prensibi size uygun olmasıdır. Matbu diyetler, internetten bulduğunuz diyetler sizin için hazırlanmamıştır.

         Susuzluk ve açlık hissi birbiriyle çok karışır. Önce bir bardak su veya bir bitki-meyve çayı için, açlığınızı tekrar değerlendirin.

         Ana öğünlerinizi de ara öğünlerinizi de atlamayın. Herhangi birini atladığınızda kan şekeri dengeniz bozulacağından her şeyin gözünüze cazip gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

         Öğünlerinizi ana veya ara, fark etmez çeşitlendirin. Bir sabah peynir ekmekle tost yapıyorsanız, ertesi gün yağsız bir menemen veya omletle ekmek tüketin. Ertesi gün simitle peynirtüketin. Çeşitlendirmek diyetten bıkmamanızı sağlar.

         Ana ve ara öğünlerinizde enerji, protein, karbonhidrat yağ dengesi iyi ayarlanmışsa canınızın bir şeyler çekme ihtimali azalacaktır.

         Özlediğiniz, özendiğiniz besinleri kaydedin, bunu diyetisyeninizle paylaşın. Herşeyi tüketebilirsiniz, önemli olan ne sıklıkta yediğiniz ve ne miktarda yediğinizdir.

         Bazı besinler birbirinin yerine geçer, alternatif liste kullanmayı öğrenmeye çalışın. Ekmek yerine mercimek köftesi, patates salatası, makarna tüketilebilir.

         İş yerindeki arkadaşınız çikolatasından bir parça size ikram etti, kıramadınız, canınız istedi yada yediniz. Bütün çikolatayı yemek zorunda değilsiniz, bir parça da yeseniz bütün paketi de yeseniz aynı tada sahip.Yediğiniz besinin tadını çıkararak, porsiyonu çok büyütmeden tüketin. Yediğiniz besinin tadını çıkararak, porsiyonu çok büyütmeden tüketin. Yediğiniz bir bar çikolata yerine o gün bir porsiyon az ekmek tüketerek diyeti dengelemeniz mümkün olacaktır. Bir paket çikolata yerseniz, bunu dengelemeniz zor olacaktır.

         Yorgun bir iş gününün ardından evdesiniz, akşam yemeğini yediniz, canınız bir şeyler istiyor. Bu sırada kırmızı biber, havuç dilimleri gibi sağlıklı atıştırmalıklar yaratmanız mümkün. 

         İş yerinde atıştıracak bir şeyler arıyorsanız elma kabuğu kurusu alternatif olabilir. Enerjisi hayli düşük posa içeriği yüksek bir besin. Bazı kişiler tarafından daha lezzetli övgüsü bile aldı.

         Tatlılar konusunda klasik önerilerden bende vazgeçemiyorum. Hamurlu-şerbetli tatlılar yerine sütlü veya meyveli tatlılar. Yazın vazgeçilmez tatlısı dondurma ise bu konuda favoridir. Dondurma tüketiminde de porsiyona dikkat etmenin yanı sıra, mutlaka krema yerine taze sütten yapılmış dondurmaları tercih edin. 

         Alkol alacaksanız düşük alkollü içkiler, şaraplar veya bira tercih nedeni olmalı. Mutlaka tok karnına ve bol suyla beraber alın.

         Ne yaptınız ettiniz kendinize hakim olamadınız, karşınıza çıkan veya ikram edilen bir besini tükettiniz. O zaman artık tek çare kalıyor, gelen enerjiyi yakmak. Kilo almak da, vermek de bir enerji dengesi işidir. Fazla aldığınız enerjiyi hareket ederek sporla yakın.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long