Engel-Sizsiniz!

              Sevgili Weblonq.com okurları sizlere bu yazımızda engellilerin genel sıkıntısı olan sosyal yaşama adaptasyonunu ele alacağız. Engel türüne bakmaksızın genel olarak engelli olmayan insanların bakış açıları, eğer bir yakını engelli değilse çok farklı olabiliyor. Genel algı 'ah yazık' gibi klişeleşmiş bir akılla gittiğimiz sürece engellilerin sosyal ortamda sağlıklı bir şekilde iletişiminde sorunlar yaşarız, yaşıyoruz ve maalesef yaşamaya da devam ediyoruz.

              Yazılan kitaplarda da ana konu, bu sosyalleşmenin topluma yararını göstermekti. Çoğu engellimiz toplumun bakışlarından rahatsız olup sosyal ortamdan uzak kalmayı tercih edip, psikolojik sorunlar yaşıyor. Bir çoğu engelli engellerini aşarak kitap yazıyor, müzikal eğitimler alıyor, aşçılık yapıyor veya köşe yazarları olabiliyor. Bunlar hem onlara artı kazandırıyor, hem de diğer sosyal ortama ayak uyduramayan engellilerimizi yüreklendirmeye ve hayatta bende varım demeleri için çok güzel bir örnek oluyor.

              Sosyal ortamlara uyum sağlamak amacı ile sivil toplum kuruluşları ve devletimizin bu konuda daha çok destek olmasını istiyorum. Model olarak Avrupa'yı benimsemek en doğru çözüm olacaktır. Yani gerek yasalar, gerekse toplumsal kuralları Avrupai şartları getirebilirsek biraz olsun engellilerin rahatça yaşamalarına yardımcı olabiliriz.
              Bu konuda vatandaşlarımızın da hassasiyet göstermelerini, bir nebze kendilerini onların yerine koyarak yaşam şartlarını yardımlaşmayı (acıma duygusu olmadan) en içten bir samimiyetle paylaşabilirse onların sosyalleşmesine bir nebze katkıda bulunabilirsiniz. Topluma bir insan kazandırmak, sizin insan ve iman gücünüzün göstergesidir.

Ne Yapabiliriz ki?: demeyin... Onların yürüme yollarını işgal etmezseniz, üst geçitlerde onlara samimiyetle yardım ederseniz, marketlerde onları rencide etmeden farklı yöntemler kullanarak sıranızı verirseniz, toplu taşıma araçlarında elimizden geldiğince inerken,çıkarken veya yer bulma konusunda yardım ederseniz bu bizi biz yapan yardımlaşmanın ve insaniyetliğimizin bir göstergesidir. Yeterki toplumdaki yerimizi ve bu yeri ne için sahiplenip, benimsediğimizi unutmayalım.

Hassas Olalım...
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

1 yorum:

  1. Bence mükemmel bi makale olmuş başarılarının ve duyarlılığının devamını dilerim :)

    YanıtlayınSil

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle