Gripsiz Bir Kış... Mümkün!

                 Herkesin burnunu çeke çeke mendille dolaştığı günlerde, virüslere ''ben sizi tanımıyorum'' demek ve kışı hiç hastalanmadan geçirmek mümkün. Bunun yoluysa yeni araştırma sonuçlarını dikkate almak ve bağışıklık sistemi demir gibi güçlü tutmak... Çevremiz, ellerimiz, cildimizin yüzeyi; her yanımız aslında çeşitli virüslerle dolu. Ama bunların bizi hasta etmesi o kadar da kolay değil. Bağışıklık sistemimiz bir radar gibi onları yakalıyor ve icaplarına bakıyor. Ama biz bağışıklık sistemimize iyi bakmazsak, işte o zaman olanlar oluyor ve hastalanıyoruz.

                 Peki, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için neler yapmalıyız?
İşte uzmanlarca yapılan son araştırmalar ve bu araştırma sonuçlarına göre bağışıklık sisteminin gerçek dostları:
BAĞIRSAKLARA DİKKAT: Bağırsakların sadece sindirim sisteminin bir öğesi olduğunu düşünenler yanılıyor. Çünkü uzmanlara göre, bağırsaklar sadece sindirimin değil bağışıklık sisteminin de en önemli organı. Neden mi? Bağırsakların yüzeyinde yüzlerce farklı türde bakteri yaşıyor ve bu bakterilerle bağışıklık sistemi arasında çok güçlü bir ilişki var. Özellikle bazı türleri virüslerle savaşta çok önemli bir rolü olan T hücrelerinin artmasını sağlıyorlar. Bu iyi bakterilerin sayısını çoğaltmak içinse bol bol ''probiyotik'' özellikte besin tüketmek gerekiyor.

STRES: Uzmanlar stres ve üzüntünün önemli bir bağışıklık sistemi düşmanı kabul edilebileceğini anlatıyorlar. Fareler üzerinde yapılan son deney de bunu açıkça ortaya koyuyor. İki grup fare ele alınıyor ve ilk grup, küçük kafeslere konarak strese maruz bırakılıyor. Ardından her iki gruba da hastalık yapan bakteriler veriliyor. Strese maruz kalan grubun üyeleri kolayca hasta olurken, diğerleri bakterilerle savaşacak kadar güçlü oluyor. Peki, biz ne yapmalıyız? Mümkünse stresten uzak kalmalı ya da mümkün olmadığı zamanlarda bağışıklığı güçlendirecek diğer yöntemlere ağırlık vermeliyiz. Spor yapmak da çok önemli.

NOT: Bağışıklık sistemini güçlendirmek için çinko, selenyum ve D vitamini takviyelerini bir uzmana danışarak kullanabilir, sarımsak, zencefil ve ıhlamura sofrada yer açabiliriz.

DOĞRU BESİN ve VİTAMİNLER: Beslenme ve bağışıklık sistemi arasındaki güçlü ilişki uzun yıllardır biliniyor. Ancak hala netleşemeyen hangi besin yada vitaminin gerçekten yararlı olduğu, hangisinin koca bir balondan ibaret bulunduğu. Örneğin C vitamini son araştırmalar bu vitaminin sanıldığı kadar da faydalı olmadığını ortaya koyuyor. Öyleyse oyumuzu hangi vitamin ve minerallerden yana kullanmalıyız? Çinko, selenyum ve D vitamini... 

NOT: ''Sıkı giyin üşüteceksin'' bu cümleyi söylememiş bir anne var mıdır? Elbette yoktur. Ama ne yazık ki annelerimiz yanılmış hem de yıllardır. Çünkü araştırmalar soğuk ve hastalıklar arasında bir ilişki olmadığını söylüyor. Öyleyse neden kış aylarında daha çok hastalanıyoruz? Uzmanlar bunun yanıtını şu şekilde veriyor: ''Çünkü kış aylarında kapalı, havasız ve bakterilerin kolayca üremesine sebep olan aşırı sıcak ve de kalabalık ortamlarda uzun vakit geçiririz. Böylece hastalıklar bulaşır.''
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long