İş Yerinde Onlara Güvenmeyin!

                  Güven, insanların ihtiyaç duydukları en önemli duyguların başında geliyor. Güvensiz bir ortamda çalışmaksa hemen herkes için son derece güç. Ancak etraftakilere aşırı güvenmek de, hiç güvenmemek de çeşitli sorunlara ve kişinin zarar görmesine yol açabiliyor. Uzmanlara göre, iş arkadaşınıza güvenmeden önce aşağıda sıralanan özelliklere dikkat etmekte fayda var.

Başkalarını Size Çekiştiriyorsa; Eğer iş yerinizde birisi diğer ofis arkadaşlarınızdan şikayet ediyor, onları kötülüyor ve her fırsatta dedikodularını yapıyorsa, aynı şeyi sizin arkanızdan yaptığına da emin olabilirsiniz. O nedenle, kesinlikle ona uymayın, hele söylediklerini onaylayıp, ona ortak olmayın. Yoksa kısa süre sonra bir arkadaşınız ''sen benim hakkımda neler söylemişsin!'' diyerek karşınıza dikilebilir.
Söylediklerinizi Tekrar Ediyorsa; Toplantılarda dikkat edin. Bazı kişiler diğerlerinin söylediği sözleri hatta espirileri bile tekrarlar, bu yolla o sözleri kendilerine mal etmeye çalışırlar. Aslında onlar iyi fikirleri de çalmaya eğilimli kişilerdir, parlak fikirlerinizi ilk olarak onlarla paylaşmamaya özen gösterin yoksa hiç çekinmeden şefinize bunları tamamen kendisine aitmiş gibi sunabilir.

Fazla Uslu Duruyorsa; İlkokuldaki uslu ama bir o kadar da ispiyoncu sınıf arkadaşlarınızı hatırlıyor musunuz? Hani şu defterinin kenarları asla kıvrılmayan, kurdeleleri hep bembeyaz duran! İşte onlardan iş yerlerinde de bulabilirsiniz. Tabii bu kez onları tanımanıza yardımcı olacak defter ve kurdeleleri yoktur. Fakat bu kez onları dedikoduya (örneğin: şefinizin yıllık ofis yemeğinde nasıl sarhoş olduğunu konuşurken) karışmamalarından ve hemen hemen tüm kurallara sıkı sıkıya bağlı kalmalarından ayırt edebilirsiniz. Onlar ofiste olan biteni müdür yada şefe fısıldayan kişi olabilirler.

Aşırı Hırslıysa; Herkes işinde başarılı olmayı ve terfi etmeyi ister. Ancak bazıları öylesine hırslı olur ve kısa sürede basamakları ikişer ikişer çıkmayı öylesine arzularlar ki bu yolda her şeyi göze alabilirler. Tabiki, göze alacakları şeyler arasında iş arkadaşlarına zarar vermek de olabilir. Her fırsatta üstlerinin gözüne girmeye çalışan, yaptıkları ufacık bir işi bile kendi reklamları için bir vesileye dönüştüren bu insanları tanımak pek de zor değildir.

Dalkavuksa; Kariyerini patrona, müdür ve şeflere yağ çekerek sağlama bağlamaya çalışan ofis arkadaşlarınıza karşı da temkinli yaklaşın. Çünkü bu kişiler, üstlerinin gözüne girmek için, üstlerine iş arkadaşlarının dedikodusunu yapmaktan çekinmezler.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site