Manoreksiya Artıyor...

                   Yeme bozuklukları erkekler arasında da hızla artıyor "manoreksiya" olarak tanımlanıyor. Üstelik bu sorunların erkeklerde görülmesi çok daha tehlikeli. Çünkü onlar sağlık sorunlarını son ana kadar kimseyle paylaşmak istemiyor, saklı tutuyor. Uzmanlar bu hastalıklardan etkilenen erkeklerin sayısının hızla artışa geçtiğini belirtiyor. Yapılan araştırmalara göre son 10 yılda erkeklerin yeme bozukluklarına bağlı şikayetler nedeniyle hastaneye başvurma sayısı yaklaşık yüzde 66 oranda çoğaldı.

                   Uzmanlar bu hastalıkların erkeklerde görülmesinin kadınlarınkinden bile daha ciddi sonuçlara yol açacağından endişeleniyor ve bu endişenin nedenini, yeme bozukluklarını "genç kız hastalığı" olarak nitelendiren erkeklerin, sorunlarını gizli tutmaları ve kimseyle paylaşmamakta ısrar etmeleri olarak açıklıyor.
SPOR BAĞIMLISI DA OLUYORLAR;
                   Erkeklerde görülen sorunlar sadece anoreksiya ve bulimia gibi yemek bozukluklarıyla da sınırlı değil. Daha kaslı bir vücuda sahip olmak isteyen erkekler sporcu besinlerini ve takviyelerini de bilinçsizce kullanıyor, aşırı egzersiz yapıyor ve bu nedenle de sağlık problemleri yaşıyorlar. Bu kişilen sadece yeme alışkanlıklarını değiştirmiyor aynı zamanda egzersize ve spora da aşırı zaman harcıyor, deyim yerindeyse gerçek birer egzersiz/spor bağımlısı oluyor. Bu eğilimlerin kökeni ise, kadın hastalarınkine benzer nitelikte, dergilerde, reklam filmlerinde, dizilerde görülen erkek manken ve oyunculara benzeme arzusu. Bu arzu aşırı bir boyut alınca yeme bozukluklarına yakalanmamak da haliyle kaçınılmaz oluyor. Erkeklerde bulimia'ya anoreksiya'ya kıyasla 3 kat daha fazla rastlanıyor. 

                   Bulimik hastalıkların toplumunda hemen fark edilmesiyse anoreksik hastalıklara kıyasla daha zor çünkü bu hastalar görünürde diğer insanlar gibi normal şekilde yemek yiyor ve anoreksik hastalar gibi aşırı zayıf olmuyorlar. Yazının başında da belirttiğimiz gibi yeme bozukluklarına sahip erkek hastalara teşhis konulması kadın hastalara kıyasla çok daha zor çünkü erkekler sağlık sorunları hakkında konuşmak için hiçbir zaman pek de istekli olmuyor, bu durumlarını en yakınlarıyla bile paylaşmıyorlar. Onları sıkı bir şekilde takip etmek gerekiyor. Oysa tahminlere göre günümüzde her 5 yeme bozukluğu hastasından birisi erkek. Tablonun en karamsar yanıysa, yeme bozukluklarının tedavisinin oldukça güç olması.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long