Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları...

                     Daha önceki konumuzda (bakınız) kısaca ele aldığımız yoğun sınav kaygısının nedenlerinden yola çıkacak olursak, bu kaygıyla baş etmek için de hem öğrencilere hem ailelerine bir takım önerilerde bulunabiliriz. Sınav öncesinde, sınav sonrasında ve sınav sonrasında izlenebilecek bazı yollar söz konusudur. Sınav öncesinde zamanı etkin bir biçimde kullanmak sınavları belli bir plan program çerçevesinde hazırlanmak önemlidir.

                     Beslenme, uyku düzeni, nefes alma teknikleri ve yoğun sınav kaygısıyla baş etme de etkilidir. Olumlu gerçekçi düşünce yapısı diğer bir belirtilmesi gereken noktadır. 'Sınavda başarılı olacağım, bu sınav için elimden geleni yaptım, yeterince hazırlandım' vb... Ailelere de ve öğrencilere de güven vermeleri, çocuklarını yaşıtlarıyla kıyaslamamalarını kendilerini çocuklarının yerine koymaları, onları motive etmeleri önerilmektedir. Sınavdan düşük not alınmasının ya da başarısız olmasının dünyanın sonu olmadığı vurgulanmalıdır. Sınav sırasında da öğrencinin sınava yapabildiği sorulardan başlaması, yapamadığı ya da takıldığı sorulara çok fazla kafa yormaması, dikkatinin dağıldığı noktada biraz ara vermesi, derin derin nefes alarak nefes ve gevşeme egzersizleri uygulaması aşırı sınav kaygısıyla baş etme de yardımcıdır.
Sizler için küçük bir not: Günümüzde nefes eğitmenleri nefes teknikleri üzerinde çok sayıda eğitimler ve atölyeler düzenlemektedir. Sınav sonrasında da yoğun kaygıyla baş etmek için öğrencinin kendisini ödüllendirmesi, kaliteli zaman geçirebileceği, yapmaktan hoşlandığı etkinliklere katılması yardımcıdır. Son olarak; sınavlar öğrenilen bilgilerin test edilmesi, sınanması için birer araçtırlar ve amaç olarak değerlendirilmemelidirler. Ailelerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin bunun farkında olması sonrasında bu yazı da kısaca ele alınan noktaları dikkate alması başarıya giden yolda bir adımdır... Öğrencide devam eden aşırı endişe, rasyonel olmayan düşünce yapısı, kaygıyla uygun olmayan şekilde baş etmeye çalışmak gibi durumlarda bir uzmana danışmak son derece önemli ve esastır.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long