Sınav Kaygısıyla Nasıl Başa Çıkılır?

                 Yaşamın her alanında belli bir sınama halinde olan bizler, eğitim sistemimizdeki sınavlara da aşinayız. Okula gitmenin alameti sınavlar Türk Dil Kurumu tarafından iki şekilde tanımlanıyor; 1) Öğrencilerin veya bir işe girmek isteyenlerin bilgi derecesini anlamak için yapılan yoklama, imtihan, test. 2) Direnme, dayanışma, güç gerektiren, sonuçta bir deneyim kazandıran zor durum. Bu tanımlamalardan yola çıkacak olursak sınav içerisinde belki de sınanmayı barındırmasından dolayı herkes üzerinde belli bir miktar endişe ve kaygı yaratıyor. Peki, sınavlar başarılı olmanın tescillenmesi anlamına mı geliyor ve bu beklenti yada gereklilik öğrenciler üzerinde herhangi bir etki yaratıyor mu?

               Bu yazıda sizler için sınav kaygısı ve bununla baş etmenin yollarını ele aldık. Yaklaşan sınav döneminde yardımcı olması adına sizler için birtakım önerilerle...

               Öncelikli olarak insanlar yaşamlarında stresli bir durumla karşı karşıya Karşı karşıya kaldıkları zaman bu duruma tepki olarak kaygı duyarlar. Yine sözlük tanımı ile kaygı; "üzüntü ve endişe duymak" genellikle kötü bir şey olacakmış düşüncesiyle ortaya çıkan ve sebebi bilinmeyen gerginlik duygusu'dur. Bu üzüntü, endişe ya da gerginlik hissi bir uyarana karşı verdiğimiz doğal tepki olarak ortaya çıkmakta ve düzeyine/seviyesine göre bizler için olumlu ve motive edici de olabilmektedir. O zaman ilk olarak belirtilmesi gereken öğrencilerin sınavlardan dolayı kaygı duymaları olağan bir tepkidir. Bu tepki öğrenciyi çalışmaya, sınav için daha fazla emek harcamaya motive edebilir. Bu noktada esas olan bu kaygının öğrencinin yaşamı, eğitim hayatı için olumsuz, aşırı bir hal alması durumudur. Bu aşırı kaygı hali öğrencinin sınavdan önce öğrendiği bilgileri çalışmasına rağmen sınav sırasında yansıtamamasına ve başarısının düşmesine yol açar. Temel olarak öğrencinin başarısında olumsuz etkisi olduğu için ''yoğun sınav kaygısı''nın nedenleri ve ana baş etme yöntemleri ele alınmalı, bunlara rağmen öğrencide kaygı devam ediyorsa, mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.
Temel Nedenleri: Sınav kaygısının temel nedenleri arasında gerçekçi olmayan düşünce yapısı, aile ve sosyal çevre baskısı, mükemmeliyetçilik düşüncesi, sınava yüklenen anlam, yanlış veya etkin olmayan ders çalışma biçimleri sayılabilir. Özetle; sınava çalışmayı son güne bırakmak ve belirli bir plan programdan uzak ders çalışmak öğrencinin yoğun kaygı yaşamasına yol açabilir. Uzmanlar tarafından birkaç gün önce sınava çalışmanın sonlandırılmasıdır. Ek olarak, en iyi, en başarılı ben olmalıyım, en yüksek notu ben almalıyım, yoksa benim için herşey biter, sınavdan aldığım not benim kim olduğumu belirler, bu sınavda başarılı olmak, sınavdan yüksek not almaktan başka çarem yok, yüksek not almazsam aileme ne derim? vs.. Mükemmeliyetçilik düşüncesi ve gerçekçi olmayan düşünce yapısıyla çevrenin baskısı ve öğrenciden gerçek dışı beklentiler, öğrencide oluşan yoğun sınav kaygısının nedenleri arasındadır.

Temel Belirtileri: Sınav kaygısının temel belirtilerini fiziksel, davranışsal ve duygusal olmak üzere üç ana gruba ayırabiliriz. Mide bulantısı, ağız kuruluğu, avuç içlerinin terlemesi gibi fiziksel belirtiler, öğrencinin kendisini güvensiz ve değersiz görmesi, gergin, sinirli ve karamsar olması gibi duygusal belirtiler ve sınava girmemek, ders çalışmayı bırakmak gibi davranışsal belirtileri sayabiliriz.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long