Sporcu Beslenmesi...

                   Atletler müsabakadan itibaren aşırı miktarda şekerli gıdalar yerler. Amaç karaciğer ve kaslardaki glikojen depolarını doldurmaktadır. Sporcuların beslenmesinde kalori dağılımının şu şekilde olmalıdır. (şekerler %60, yağlar %25/30, proteinler %10/20)

                   Oysa insanda enerji metabolizmasını dikkate aldığımızda uygulanan bu yöntemin çok da iyi bir yöntem olmadığını anlarız. Bu nedenle de atletler antremanlarda yorgun düşerler, hastalanırlar vb.

İnsan Vücudu Hareket Halindeyken Kullanılan Enerji Depoları:
     ✓Karaciğer glikojeni
     ✓Kas glikojeni
     ✓Yağ depoları
     ✓Kas proteinleri
                   Yemek yediğimiz zaman insülin hormonu salgılanır, yiyeceklerden aldığımız şeker, protein ve yağları sonra kullanmak üzere depolar. Yemekten iki saat sonra yavaş insülin düzeyi düşmeye başlar ve bizde bir sonraki yemeğe kadar harcayacağımız enerjiyi depolardan yakmaya başlarız. Ama eğer insülin düşmez ise depo yağları yakamayız. İnsülin açlık seviyesine düşünce önce glikojen ardından protein ve yağlar yanmaya başlar. Burada hareketin de önemi vardır; antreman yapıyorsak artık yağ depolarını yakmaya başlarız.

                   Egzersizlerin başlangıcında yağlar pek kullanılmaz, ilk dakikalarda glikojen depolarda fazla kullanılmaz. 2-3 dakika sonra oksijenli ortamlarda kas glikojeni yakılmaya başlar ve 15 dakika içinde yavaş yavaş yağ asitleri yakılmaya başlar.

                   Karaciğerde glikojen deposu sınırlıdır; en fazla 300 kalori verebilir. Kas depoları da bir atletin günlük 4000 kalorilik ihtiyacını karşılayacak gibi değildir. Dolayısıyla en büyük deposu yağlardır. Atletlerde aşırı şekerli şeyler fazlasıyla yüklendiğinde zaman içinde insülin direnci oluyor. İnsülin direnci olan kişiler depo yağlarını yakmazlar.

Bu konuda bilimsel bir çalışmada ise atletleri üç gruba ayırıp, performanslarını takip etmişler.
     ✓Düşük yağlı yüksek karbonhidratlı diyet
     ✓Yüksek yağlı düşük karbonhidratlı diyet
     ✓Karışık diyet
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site