Sporcu Beslenmesi...

                   Atletler müsabakadan itibaren aşırı miktarda şekerli gıdalar yerler. Amaç karaciğer ve kaslardaki glikojen depolarını doldurmaktadır. Sporcuların beslenmesinde kalori dağılımının şu şekilde olmalıdır. (şekerler %60, yağlar %25/30, proteinler %10/20)
                   Oysa insanda enerji metabolizmasını dikkate aldığımızda uygulanan bu yöntemin çok da iyi bir yöntem olmadığını anlarız. Bu nedenle de atletler antremanlarda yorgun düşerler, hastalanırlar vb.

İnsan Vücudu Hareket Halindeyken Kullanılan Enerji Depoları:
     ✓Karaciğer glikojeni
     ✓Kas glikojeni
     ✓Yağ depoları
     ✓Kas proteinleri
                   Yemek yediğimiz zaman insülin hormonu salgılanır, yiyeceklerden aldığımız şeker, protein ve yağları sonra kullanmak üzere depolar. Yemekten iki saat sonra yavaş insülin düzeyi düşmeye başlar ve bizde bir sonraki yemeğe kadar harcayacağımız enerjiyi depolardan yakmaya başlarız. Ama eğer insülin düşmez ise depo yağları yakamayız. İnsülin açlık seviyesine düşünce önce glikojen ardından protein ve yağlar yanmaya başlar. Burada hareketin de önemi vardır; antreman yapıyorsak artık yağ depolarını yakmaya başlarız.

                   Egzersizlerin başlangıcında yağlar pek kullanılmaz, ilk dakikalarda glikojen depolarda fazla kullanılmaz. 2-3 dakika sonra oksijenli ortamlarda kas glikojeni yakılmaya başlar ve 15 dakika içinde yavaş yavaş yağ asitleri yakılmaya başlar.

                   Karaciğerde glikojen deposu sınırlıdır; en fazla 300 kalori verebilir. Kas depoları da bir atletin günlük 4000 kalorilik ihtiyacını karşılayacak gibi değildir. Dolayısıyla en büyük deposu yağlardır. Atletlerde aşırı şekerli şeyler fazlasıyla yüklendiğinde zaman içinde insülin direnci oluyor. İnsülin direnci olan kişiler depo yağlarını yakmazlar.

Bu konuda bilimsel bir çalışmada ise atletleri üç gruba ayırıp, performanslarını takip etmişler.
     ✓Düşük yağlı yüksek karbonhidratlı diyet
     ✓Yüksek yağlı düşük karbonhidratlı diyet
     ✓Karışık diyet
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long