Tatil Başlasın.

                    Bütün bir yıl çalıştınız; hem fiziksel hem zihinsel hem de Ruhsal açıdan iyice yoruldunuz. Hatta bazılarınız tam anlamıyla tükendiniz. Hayaller kuruluyor planlar yapılıyor. Kiminiz ailece, Kiminiz arkadaşlarıyla, Kiminiz de tek başına çıkacak tatile. Hedef iyice dinlenmek. Sıkıntılardan, dertlerden en başta da işyerindeki yoğun tempodan uzaklaşmak.

Tüm o güzel günlerin ardından tatil dönüşü çoğu kişi depresyona sürükleyebiliyor. Peki tatilin huzurunu, dinginliğini, hissederek bir yandan da nasıl bir strateji uygulamalı ki dönünce kolayca adapte olmalı.

TATİLE İŞ SORUMLULUĞUYLA ÇIKMAYIN!
                    Tatile çıkmadan önce üzerinizdeki iş yükümlülüklerinin tamamlanmış olması çok büyük önem taşıyor. Hatta tahmin ettiğinizden de öte. Bu nedenle yöneticilerinize da tatil süresince 'ben bu işe bakarım, ben onu yaparım' diye taahhütlerde bulunmayın. Kendinize sınır koyun. Zira tatilde kişinin kendini ödüllendirmesi önemli. Ödüllendirmeyip fazla sorumluluk alırsanız hem tatilde dinlenemez hem de döndükten sonra depresyona girebilirsiniz.
HEDEFLERİNİZİ GÖZÜNÜZDE CANLANDIRIN.
                    İleriye yönelik hedeflerinizin olması ve tatile bu hedefleri sakin kafa ile gözünüzde canlandırmanız tatil sonrası size ışık tutacak bir unsur. Hal böyle olunca tatilde dertleri sıkıntıları canınızı sıkan olayları değil de hedeflerinizi göz önünde getirin, hayalinizde canlandırın. Hayaller ve hedefler aşırıya kaçılmadığı, potansiyelinizi çok da açmadığı sürece size yardımcı olacak. Aksi halde tatilde geçmişte yaşadığımız can sıkıcı olayları veya size sıkıntı veren kişileri düşündüğünüzde, dönüşte anksiyeteye yol açabilir.

SEVDİKLERİNİZE ZAMAN AYIRIN.
                    Sevdiğiniz insanlarla her türlü iletişiminiz sizin iç dünyanızda yer buluyor hatta farketmeden yüz ifadelerinize de yansıyor. Onların bir gülüşü, içten bir bakışı iki tarafta da olumlu duygular oluşturuyor ve aslında farketmeden duygusal boşluğu da dolduruyor. Hele de modern hayatın yoğun stresinde ve koşuşturmacasında sevdiklerinize yeteri kadar vakit ayıramamak suçluluk hissi de oluşturabiliyor.

ZİNDE HİSSEDİN!
                    Tatilde vücudunuzun dinlendiğini fark etmeye çalışın. Vücudunuzdan geri bildirim alın. Normalde egzersiz ve spor yapıyorsanız tatilde de bu alışkanlığınızı sürdürün. Vücudunuzu tatil diye salıvermeyin. Aksi halde iş dönüşü yeniden yoğun çalışma temposu sizi beklediği için dinlenmemiş ve hamlaşmış bir vücutla işe başlamak sıkıntıları beraberinde getirecek hiç şüphesiz.

YATAK KEYFİNİ UZATMAYIN.
                    Tatil diye günlük rutin uyku düzeninizin dışına çok da fazla çıkmayın. Uyku düzeni hem tatilde hem de tatil dönüşünde son derece önemli bir nokta. Nasıl olsa iş yok diye gece çok geç yatıp sabahları da yataktan kalkışınızı çok uzatmayın, öğleden sonraya sarkıtmayın. Örneğin iş zamanı güne sabah sekizde başlıyorsanız en fazla iki saat geç kalkın.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site