Bir PARFÜM'ün DOĞUŞU...

           Parfüm uzmanları dünyanın en duygusal insanlarıdır. Sorsanız, en sevdikleri kokuların onlara annelerini hatırlatanlar olduğunu söyleyeceklerdir. En gurur duydukları ürünleri, muhtemelen geçirdikleri çocukluk anılarına uzanır. Onlar da, o gelip geçici anları, kısacık süren hatıraları saklamayı becerirler. Gümüşi bir öğleden sonrası, ıssız bir sahildeki metalik serinlik, buruşmuş çarşafların ipeksi yumuşaklığı, bir gelin buketinin buğulu romantizmi...

           Abartılı gelse de, bütün bu hayaller ve duygular, kokulara o başdöndürücü etkileri katarlar ve onları nasıl kullandığımızı bile etkilerler. Düşünsenize, parfümümüzü kapalı kapılar ardında, vücudumuzun saklı bölgelerine uygularız, göğsümüze, bilek içlerine, boynumuza, dizlerimize, sanki bir sırrı saklamaya çalışıyormuşuz gibi... Aslında bir açıdan da öyledir çünkü kullandığımız kokular bize gizem katsın isteriz. Ancak koku dünyasındaki son trendler bunu değiştirecek gibi görünüyor.
           Parfümler, şaşırtıcı derecede saf ve yalın olma yolunda. Açık, karmaşıklıktan uzak , imasız, gizemli hiç bir yanı olmayan, büyülü esanslar bunlar. Favori kokularımız bu yıl sadece tekil içerikleri vurguluyor. Duygu, arzu yada egzotik tatil yerlerini değil, yalnızca tek bir içeriği. İsimleri de direkt zaten, adaçayı, gül, karabiber gibi... Etikette gördüğümüz isim şişenin içindeki kokuyu tarif ediyor net bir şekilde. Çok radikal olmasa da, soyut kavramlar, kendimizi gönüllü kaptırdığımız hayaller ve gizemlerle beslenen bir endüstri için devrim niteliği taşıyan bir yaklaşım bu.

- Ünlü bir parfüm yaratıcısı Bergamot gibi çeşitler içeren bu seri hakkında şunları söylüyor; ''Her parfümün yaratım sürecine bir tek esans belirleyerek başladık, ardından, temiz, saf ve yalın bir güzellik elde etmeye çalıştık.''

           Cafcaflı isimler kullanılmamış olması bu kokuların yaratıcılıktan uzak olduğunu göstermiyor, her bir parfüme önyargısız, yani bir anlayışla yaklaşmamız gerekiyor sadece. Ünlü bir parfüm blogu yazarı; ''Bir yap-bozun tek parşasının size verilmesi gibi birşey bu. Bulmacanın tamamını o parçaya bakarak hayalinizde canlandırmak zorundasınız. Tekil esanslar, yorum özgürlüğü tanıyor size, bu da son derece modern bir yaklaşım. İnsanlar her duyguyu kapsayan, onlara tüm deneyimi paketlenmiş halde sunan kokular istemiyorlar artık. Onun yerine bir yada bir kaç esansın birleşiminden oluşan kokularla kendi deneyimlerini yansıtma yada ruh hallerini yükseltme peşindeler'' diyor.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

1 yorum:

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long