Geleceğin Evi Geldi mi?

           Sizin yerinize herşeyi düşünen, tek tıkla kontrol edilebilen akıllı evler artık uzak ve belirsiz gelecekteki birer hayalden ibaret değil. Göreceksiniz ne Jetsons'ın ütopik evine, ne de Iron Man'in über teknolojik malikanesine benziyor. 

           ''Evden çıkarken saç düzleştiricisini kapattım mı?'' Ayda en az bir kez bu soruyu kendime farklı varyasyonlarla soruyorum. Kendimden şüphe etmeme sebep olan aletlerin adları değişse de, bana yaşattıkları gerginlik her seferinde aynı oluyor. Dayanabilirsem akşama kadar bir felaket senaryosuyla karşılaşmayı göze alarak bekliyor, dayanamadığımdaysa kendimi gün ortasında eve koşup halihazırda zaten kapattığım ama hatırlayamadığım o cihaz her neyse ona amaçsızca bakarken buluyorum. Yıllardır popüler kültürün sonsuz vaatlerle önümüze sürdüğü geleceğin evinin bir türlü gelememiş en çok böyle zamanlarda sinirimi bozuyor. Bu his size de tanıdık geliyorsa, tünelin ucundaki ışığın görünmeye başladığını bilmenizde fayda var. Zira teknoloji bloglarında rastladığımız fazlasıyla fütürist bir kaç ev ve kullanılması fazla komplike görünen akıllı ev eşyaları hariç, geleceğin evine 2017 itibariyle hala uzak olduğumuz düşüncesi bir yanlış anlaşılmadan ibaret.
           Akıllı evi ideali neredeyse yarım yüzyıldır popüler kültürün radarında. 1962'de izleyicilerle tanışan Jetsons ailesinin robot hizmetçileri Rosie'yle yaşadıkları ev, çizgi filmin fütürist ütopyasının kusursuz bir yansımasıydı. Tüm eşyaların tek bir cihazla kontrol edilebildiği, videolu konuşma ve otomatik elektrik süpürgesi gibi teknolojilerin mevcut olduğu ve akşam yemeklerinin hap olarak yutulduğu bu sıradan Orbit City evi, zamanının çok ötesinde bir portre çizerek gelecekteki yapımlara ilham verdi.

           Aralarında Iron Man serisinin de bulunduğu birçok Hollywood yapımı, hayatı daha pratik kılan bu teknolojileri cilalayarak önümüze sürmeye bugün de devam ediyor. Peki ya ütopya yerini distopyaya bırakırsa? 1984'te vizyona giren Electric Dreams çok daha ufak bir kitleye ulaşmış olsa da, bilgisayarların evin içini ve dışını kontrol edebildiği bir otomasyon sistemi hayal ederek bunu bir felaket senaryosuna dönüştürdü. Bu karamsar bakış açısı yeni jenerasyonlara da ilham verdi tabii. Teknoloji paranoyasının zirve yaptığı zamane dünyasında geleceğe distopik bir pencereden bakan sansasyonel dizi Black Mirror'ın birçok bölümü, çevrimiçi yaşam alanları fikrini yer yer tedirginlik verici yaklaşımlarla ele alıyor. 

           Dizinin 2014'te yayınlanan White Cristmas bölümünde Greta isimli karakter her şeyin tek bir kontrol merkezinden yönetildiği akıllı evini, kendi bilincinin bu merkeze hapsolmuş dijital bir replikasıyla kontrol ediyordu örneğin. Bu sizin için fazla sürreelse, bugünün teknolojisiyle tamamen uyumlu bir örneğe bakmakta fayda var. Son zamanların popüler dizilerinden Mr. Robot'un ikinci sezon prömiyerinde, Evil Corp şirketinin avukatı Susan Jacops'ın FAZLA akıllı evi hacker'ların saldırısına uğramış ve kontrolsüz bir zindana dönüşmüştü. Evin ısısından ışıklara, güvenlik sisteminden televizyona tüm ağın kontrolünü ele geçiren hackerlar yüzünden oturulamaz hale gelmişti.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle