Saçlar Nasıl Kepeklenir, NASIL BAŞ EDİLİR!

            Saçlı deri tamamen insanların kişisel yatkınlıklarına bağlı olarak zaman zaman ince ince deri dökülmeleri gösterebilir ki biz buna basit kepeklenme diyoruz. Saçlı deride değişik derecelerde olmak üzere genellikle beyaz, un kepeği gibi, daha seyrek olarak da yağlımsı kepekler görülür, kuru olduğunda koyu renk giysiler üzerinde beyaz beyaz dökülmeleri ciddi bir sosyal ve psikolojik sorun yaratır ve ''Neşe'nin'' dahi neşesini kaçırır. Gerek seboreik dermatitin diğer tiplerinde, gerekse de basit saç kepeklenmesinde kişisel yatkınlık zemini üzerinde olayın ortaya çıkışını kolaylaştıran bir etken vardır.

            Yaklaşık 100 yıl önce saptanan bu etken malassezya adı verilen bir özel mantar türüdür ve doğum sırasında derimize bulaşıp, ölümümüze kadar da bizi bizimle yaşayan bir asalak yoldaşımızdır. Bu nedenle ve kişinin alt yapısını da değiştiremediğimiz için, gerek seboreik dermatitin, gerekse de basit kepeklenmenin kökten çözümü, yok edilmesi olanaklı değildir, sürekli olarak bakım ister, aralıklı artış ve azalmalarla sürer. Kesin etki mekanizması belli değildir, deride tahriş yaparak veya reaksiyona neden olarak olduğu zannedilir. Artışlar özellikle direncin düştüğü hastalık durumlarında ve stres etkisiyle olur.

            Ayrıca kışın artar, yazın azalır. Saçların döküldüğü alanlarda azalır, kazıtılırsa kaybolur. Malassezya grubundaki değişik etkenler arasında eskiden etken olarak M.FurFur bilinirdi fakat son zamanlarda kepeğe neden olduğu gösterilmiştir. Bu etken derideki yağların parçalanmasına neden olarak yapılarını bozup açığa çıkan yağ asitleriyle deride tahriş yaparlar. Bunun sonucunda da hücreler normalinden erken ve yeterince bağlarından ayrılmadan kümeler halinde (kepek) dökülürler.
           Saçlı deride bazen olan şiddetlenerek diğer Seboreik Dermatit tiplerine ilerleyebilir ki, bazen sedef hastalığıyla dahi karışabilir. Belirtiler sıklıkla saçlı deriden alın, kulaklar, kulak arkası ve boyuna yayılır. Bu bölgelerde lezyonlar kırmızımsı sarı veya sarımsı renkli ve konveks sınırlıdır. Koyu tenli kişilerde sıklıkla saç çizgisi sınırını içerir, bazen aşabilir.

Kepek ve seboreik dermatiti oluşturan üç temel yapıt:
a) Kişisel yatkınlık
b) Yağlanma artışı
c) M. Globosa olarak kabul edilmektedir.

           Genelde 50 yaşından sonra azalırlar. Yıkama kepek yoğunluğu azaltan en basit önlemdir. Selenyum sülfit hem malassezya furfur'un üremesini durdurur ve hem de kepeklerin uzaklaşmasını kolaylaştırarak ve süreci normalleştirerek tedaviye destek olur. İlke olarak tedaviye başlandığında ilk 10 gün kadar her gün uygulama yapılarak bir hücum tedavisi saglanmalı, sonra haftada iki uygulanmayla idameye geçilmelidir.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site