Yapıcı Mısın, Yıkıcı Mı?

            Ortada bir sorun olduğu çok belli, ama kaynağı meçhul... Sen her zaman kendini haklı görebilirsin bayan doğru, ama iğnenin ucunu biraz da kendine batırmayı öğrenmelisin. Haydi daha yapıcı bir tutumla yaklaş, belki de sorunun kaynağı senin önyargılı düşüncelerindir. İşte ön yargılarınızı bırakmanız için bizden size kısa ve öz tavsiyeler...

SEVGİLİM ÇOK RAHAT!
            Seni hiç kıskanmıyor, her söylediğine 'Tamam' diyor. Fakat bunlar seni rahatlatmak yerine daha da sinir ediyor değil mi? 'Buluşmayalım' dediğinde bile hemen 'Tamam' dediği için ona çok kızıyor, her zaman seni haklı bulup huyuna gitmediği için seni sevmediğini düşünüyorsun. Bu yüzden defalarca ayrılmak bile istedin. Fakat doğru düzgün bir nedeninin bile yok! Peki, gemileri hemen yakmak ne kadar doğru? Belki de sen fazla kıskançsın ve onun anlayışlı uysal yapısına karşı sen daha agresif, bir karaktere sahipsin. Örneğin, o sana arkadaşlarıyla vakit geçirmek istediğini söylese, sen onun gibi anlayışla karşılamak yerine, seninle vakit geçirmediği için mızmızlanıp tartışacaksın. Bu aranızdaki sorunun temelinin onun rahat olmasından değil, senin fazla baskıcı ve kıskanç olmandan kaynaklanıyor.
AİLEM BANA ÇOCUKMUŞUM GİBİ DAVRANIYOR!
            Kaç yaşında olursan ol hala ailenin takibindesin. Arkadaşlarınla tek başına plan yapmana izin vermiyorlar. Sinemaya bile yalnız gidemiyorsun. Her an onlar da mutlaka yanında olmak istiyor. Üstelik sanki sen hiç birşey bilmiyormuşsun gibi hep bir tembih modundalar. Telefonun bile hala onların denetiminde.Eğer bu senaryo sana çok tanıdık geldiyse ''yeter artık ben çocuk değilim'' diye sitem edebilirsin. Elbette değilsin. Ama şimdi kendini bir sorgula bakalım. Daha yapıcı olmaya ve biraz da hata payını kendinde aramayı dene. Eğer en basit şeyleri bile annene danışıyor, evde sorumlulukların yokmuşçasına hiçbir şey yapmadan herşeyin önüne gelmesini bekliyorsan ailenin seni hala çocuk gibi görmesi çok normal. Onlara büyüdüğünü göstermen için sorumluluk almalı ve aldığın sorumlulukları yerine getirmelisin. Senin için önemli olan şeyleri kendin halledebildiğini kanıtlamalısın. Örneğin; okuldan eve geldiğinde yemek yemek için anneni beklemek yerine kendin hazırlayabilmelisin. Bir sınavdan önce gidip annene yada babana sızlanmak yerine soğukkanlılığını koruyabilmelisin. Bu şekilde olgun bir birey gibi davrandığın sürece kimse sana küçük muamelesi yapamaz.

SEVGİLİM BANA HİÇ DEĞER VERMİYOR!
            Bunu da nereden çıkardın? Eğer sana yeterince mesaj atmıyorsa, az buluştuğunuzu düşünüyorsan, seninle plan yapmadığından rahatsızsan, herşeyi paylaşmıyorsa, yalnız vakit geçirmekten hoşlanıyorsa, kimi zaman seni hiç aramadığından dolayı üzgünsen bunlar sevgilinin sana hiç değer vermediğini göstermez. Belki biraz melankolik bir açıdan bakıyorsun. Bir de şunu sor kendine; ya bunlar sana karşı bir tepki yada tavır değil de onun yaşam tarzıysa? Yani yalnız vakit geçirmeyi sen hayatında varken de yokken de seviyor, telefonla mesajlaşmaktan hoşlanmıyorsa? Onun tarzı buysa, sana değer vermediği anlamına gelmez.

            Herkesin değer kıyaslaması farklı şekillerde ölçülür. Belki sen hasta olduğunda yanında arkadaşlarından çok o olacak yada bir şeye moralin bozulduğunda sana en çok motivasyonu o verecek... Arkadaşlarının sevgilileriyle yada dizilerdeki yakışıklılarla onu kıyaslamamalısın. Aşk ve Sevgiyi gösterme biçimi herkes için farklıdır. Önyargılı bir şekilde ''Bana Değer Vermiyor'' demek yerine onu daha yakından tanımaya çalış. Daha yapıcı olmayı dene. Böylece birbirinizi klasik yargılara göre değerlendirmemiş olursunuz.

AİLEM BENİ ANLAMIYOR!
            Aslında ergenlik döneminde pek çoğumuz böyle düşünürüz. Aslında haksız sayılmayız. Her nesil birbirinden farklı fırsatlara sahip oluyor ve gittikçe değişiyor. Annenin dönemi ile seninki epey farklı. Hem ihtiyaçlarınız hem de düşünceleriniz apayrı olabilir. Senin çok istediğin bir şeyi onlar gereksiz bulabilir, yaptığın hareketleri söylediğin sözleri ters anlayabilirler. Bu yetişme dönemiyle alakalı olduğu için onların seni yüzde yüz anlaması zor. Peki asıl soru, senin kendini anlatman neden bu kadar zor da ailen seni anlamıyor? 

            Net olman çok önemli. Neyi neden istediğini, neden böyle bir tepki verdiğini, hayallerini onlarla paylaşmalısın. Çünkü hepimiz değişiyoruz. Hem davranış hem karakter olarak. Ailen, şu an seni yeterince tanımıyor olabilir. Kendini yeterince açık ifade etmelisin. Bu noktada seni anlamamaları imkansız. Tabii biraz da herkesin yaşına göre davranmalısın. Anane - anne ve dedene emojilerden oluşan bir mesaj atıp bunu çözmelerini bekleyemezsin. Ayrıca büyüklerinin tecrübelerini de hiç bir zaman yabana atmamalısın. Belki de isteklerin ve yaptıkların sence çok mantıklı olsa da dışarıdan bakıldığında gerçekten çok manasızdır? Ne dersin biraz da böyle bakmayı deneyebilirsin!
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle