Geleceğin Evi Geldi mi?

           Sizin yerinize herşeyi düşünen, tek tıkla kontrol edilebilen akıllı evler artık uzak ve belirsiz gelecekteki birer hayalden ibaret değil. Göreceksiniz ne Jetsons'ın ütopik evine, ne de Iron Man'in über teknolojik malikanesine benziyor. 

           ''Evden çıkarken saç düzleştiricisini kapattım mı?'' Ayda en az bir kez bu soruyu kendime farklı varyasyonlarla soruyorum. Kendimden şüphe etmeme sebep olan aletlerin adları değişse de, bana yaşattıkları gerginlik her seferinde aynı oluyor. Dayanabilirsem akşama kadar bir felaket senaryosuyla karşılaşmayı göze alarak bekliyor, dayanamadığımdaysa kendimi gün ortasında eve koşup halihazırda zaten kapattığım ama hatırlayamadığım o cihaz her neyse ona amaçsızca bakarken buluyorum. Yıllardır popüler kültürün sonsuz vaatlerle önümüze sürdüğü geleceğin evinin bir türlü gelememiş en çok böyle zamanlarda sinirimi bozuyor. Bu his size de tanıdık geliyorsa, tünelin ucundaki ışığın görünmeye başladığını bilmenizde fayda var. Zira teknoloji bloglarında rastladığımız fazlasıyla fütürist bir kaç ev ve kullanılması fazla komplike görünen akıllı ev eşyaları hariç, geleceğin evine 2017 itibariyle hala uzak olduğumuz düşüncesi bir yanlış anlaşılmadan ibaret.
           Akıllı evi ideali neredeyse yarım yüzyıldır popüler kültürün radarında. 1962'de izleyicilerle tanışan Jetsons ailesinin robot hizmetçileri Rosie'yle yaşadıkları ev, çizgi filmin fütürist ütopyasının kusursuz bir yansımasıydı. Tüm eşyaların tek bir cihazla kontrol edilebildiği, videolu konuşma ve otomatik elektrik süpürgesi gibi teknolojilerin mevcut olduğu ve akşam yemeklerinin hap olarak yutulduğu bu sıradan Orbit City evi, zamanının çok ötesinde bir portre çizerek gelecekteki yapımlara ilham verdi.

           Aralarında Iron Man serisinin de bulunduğu birçok Hollywood yapımı, hayatı daha pratik kılan bu teknolojileri cilalayarak önümüze sürmeye bugün de devam ediyor. Peki ya ütopya yerini distopyaya bırakırsa? 1984'te vizyona giren Electric Dreams çok daha ufak bir kitleye ulaşmış olsa da, bilgisayarların evin içini ve dışını kontrol edebildiği bir otomasyon sistemi hayal ederek bunu bir felaket senaryosuna dönüştürdü. Bu karamsar bakış açısı yeni jenerasyonlara da ilham verdi tabii. Teknoloji paranoyasının zirve yaptığı zamane dünyasında geleceğe distopik bir pencereden bakan sansasyonel dizi Black Mirror'ın birçok bölümü, çevrimiçi yaşam alanları fikrini yer yer tedirginlik verici yaklaşımlarla ele alıyor. 

           Dizinin 2014'te yayınlanan White Cristmas bölümünde Greta isimli karakter her şeyin tek bir kontrol merkezinden yönetildiği akıllı evini, kendi bilincinin bu merkeze hapsolmuş dijital bir replikasıyla kontrol ediyordu örneğin. Bu sizin için fazla sürreelse, bugünün teknolojisiyle tamamen uyumlu bir örneğe bakmakta fayda var. Son zamanların popüler dizilerinden Mr. Robot'un ikinci sezon prömiyerinde, Evil Corp şirketinin avukatı Susan Jacops'ın FAZLA akıllı evi hacker'ların saldırısına uğramış ve kontrolsüz bir zindana dönüşmüştü. Evin ısısından ışıklara, güvenlik sisteminden televizyona tüm ağın kontrolünü ele geçiren hackerlar yüzünden oturulamaz hale gelmişti.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Tıpkı Kazınmış Hissi Veren Saç Modeli


               Rihanna`nın başlattığı trendlerden biri olan tek tarafı kazınmış saçlar, Hollywood dünyasını sallamaya devam ediyor. Eğer saçlarınızı kazıtıp büyük bir sorumluluk alacak cesaretiniz yoksa siz de yeni versiyonu deneyin. Eğer son zamanlarda kendinizi aynanın önünde saçlarınızın bir tarafında kulağınızın arkasına atarken yakalıyorsanız, sizde bu trendden en az bizim kadar etkilenmişsiniz demektir. Rihanna'nın başlattığı tek taraflı kazınmış saçlar cesur bir biçim olsa da Hollywood'un büyük çoğunluğu bu görünümü yakalamanın alternatif yollarını buldu. Saçlarının yanını kazanmış gibi gösteren örgü de bunlardan biri.
DENEMEKTEN KORKMAYIN!
               Öncelikle ince saplı bir tarakla saçlarınızı şakak hizasından enseye kadar ayırın. Saçların yoğun olduğu tarafa saç spreyi püskürtün ve dışa doğru kıvırarak sabitleyin. Kazanılmış ifadesi vereceğiniz tarafa da saç spreyi sıkıp geriye doğru tanıdıktan sonra sıkıca sepet örgü yapın. Şeffaf lastik tokayla saçlarınızı sabitledikten sonra diğer tarafı serbest bırakın. Nasıl yeni punk görünümünüzü beğendiniz mi? Unutmayın hayatınızda sizi beğenenler kadar beğenmeyenler de olacak. Siz yeter ki cesaretinizi toplayıp adımınızı atmaktan çekinmeyin.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Yılın En Yeni Güzellik İNOVASYONU

CİLT TONUNA GÖRE LEKE AÇICI;
                 Eminiz sayısız cilt tonu düzenleyici ürünle dolu bir banyo dolabınız var. Fakat bu ürünlerin birçoğu lekelerinin üzerinde henüz etki göstermeye başlamışken bitiyor. Bu ürünse leke açma konusunda resmen ciddi bir fark yaratıyor. Önceleri lekelerin aşırı çalışan melanositlerden (melanin üreten hücrelerden) kaynaklandığı düşünülürken; araştırmalar durumun, genetik, çevresel etmenler ve güneş ışınlarından kaynaklı olabileceğinin altını çiziyor. Ayrıca Bilim adamları bu melanin fabrikalarının kolojen üreten fibroblastlar tarafından etkilendiğini belirtiyor. Serum, fibroblastları etkin tutarak melanin üretiminin ideal oranda kalmasına yardımcı oluyor. Açık, orta, koyu versiyonu bulunan ürün, kişiye yönelik çözüm üretiyor.

ÇOK MESAFE KAT EDEN NEMLENDİRİCİ;
                 Sekiz yıllık araştırmanın ürünü olan LR2412 içeriğini daha önce bir serumda incelemiştik. Fakat içeriğin kullanıldığı ilk süper nemlendirici ile yeni tanışıyoruz. Omega 3`ten elde edilen bir bitki hormonu olan ve jasmonik asit olarak da bilinen bu içerik hücrelerin kendini onarmasını tetikliyor. Peki böyle bir içeriğin günlük bakım rutininizdeki yeri ne? Elbette stres altında epidermisin yenilenme hızının maksimuma çıkarmak. Bu da ince kırışıklıkların, sarkmanın ve cilt tonu sorunlarının önüne geçmesi anlamına geliyor.
CİLT TONUNA BİREBİR UYUM SAĞLAYAN FONDÖTEN;
                 Fondötenler tıpkı sütyen bedeni gibidir; çoğunlukla yanlış tercih yapılır. Fakat Sephora`nın keşfettiği yeni teknoloji cilt tonunuzu, berbat floresan ışıkların altında bile birebir belirliyor. "Spektrokolormetre" olarak adlandırılan bu cihaz Pantone ile işbirliği ile hazırlanmış. Cihazı yüzünüze doğru tuttuğunuzda saniyeler içerisinde Pantone`deki 110 renkten teninizin birebir tonunu bulup kodunu veriyor ve size uygun fondöten rengini belirliyor.

UZUN SOLUKLU MANİKÜR;
                 Jel manikür haftanın 7 gününde soyulmayan ojeler için tek alternatifiniz değil. CND'nin sahalardaki büyük oyuncusu Shellac, evde uygulanabilen ve çıkarılabilen yeni versiyonuyla piyasada. Haftalık oje, 62 rengi ile oje bazı da gerektirmiyor.

GÖZ KAMAŞTIRICI RENKLER;
                 Tazyikli su saç boyasının bulanıklaşmasına neden olur. Çünkü serbest radikal özelliğindeki bakır ve metal partiküller kütiküllere yapışarak boyadaki pigment ve cilanın yapısını bozar. Ünlü firmaların profesyonel saç boyalarında kullandığı gelişmiş mikro ışık teknolojisinin barındırdığı mikro partiküller kütikülleri kaplıyor ve onları metal birikmesinden koruyor. Bu da boyanın saç teline sorunsuzca nüfus etmesi anlamına geliyor. Kısacası gerçek renk, daha az yıpranmayla ve daha canlı bir sonuçla kendini gösteriyor.

DOĞAL TIRNAKLAR;
                 Bu renksiz tırnak cilası daha canlı tırnaklar mottosuyla çıkıyor karşımıza. Renk uyumluluğu teknolojisine yakın bir ideolojiyle üretilen ürün, tırnak etinizin eşsiz rengine uygun şekilde renk değiştiriyor. Bu da tırnakların dip kısmının pembe uclarınınsa daha beyaz görünmesini sağlayarak sağlıklı bir sonuç vaat ediyor.

MASKARA UYGULAMASINI SANATA ÇEVİRİN;
                 Tam maskara dünyasında olaylar daha ne kadar ileri gider diye düşünmeye başladığımız da karşılaştığımız sahne bizi şoke etti. Duvar fırçasını andıran yeni aplikatör fark yaratıyor. Diğer ürünlere göre yüzde 40 daha fazla ürün depolayan fırça maskara sürme işlemini de kolaylaştırıyor.

OTOMATİK DALGALAR;
                 Eğer Youtube`da Tori Locklears`ın (hani şu saç maşasını fazla bekletip de bir tutam saçından olan genç kız) videosunu izledikten sonra ısılı şekillendiriciler ile aranızda mesafe koyduysanız elbette bunun suçlusu siz değilsiniz. Çünkü ürün ısıyı istediğiniz bukle gevşekliğine göre ayarlıyor. Tabi içe, dışa, seçenekleri de cihazın üzerinden ayarlayabiliyorsunuz. Bukleler tercih ettiğiniz şekle ulaştığında bip sesini duyuyorsunuz.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Etkili Mesajlaşmanın Yeni Kuralları

MESAJLAŞMANIZ İLİŞKİ ANLAMINA GELMEZ
             Birlikte zaman geçirip, ayrı kaldığınız anlarda ise mesajlaşıyorsanız bu doğru yolda olduğunuzu gösterir ancak hiç buluşmayıp sadece telefon ve bilgisayar üzerinden mesajlaşıyorsanız birlikte olduğunuzu düşünüp kendinizi kandırmayın. Bunu kabullenmek zor olabilir ama maalesef işin doğrusu bu.

KAFAYI TAKMAYIN
             Dünyanın en seksi erkeği (size göre) şu anda sizinle mesajlaşıyor ve siz “hayal mı görüyorum” demekten kendinizi alamıyorsunuz. Ama sakın ona mesaj attıktan sonra saatlerce elinizde telefonla size cevap yazmasını beklemeyin. Ya da “keşke mesaj atmasaydım” diye düşünüp pişman olmayın. Başka işlerle meşgul olup kafanızı dağıtmaya bakın.
COOL OLUN
             Size mesaj attığında hemen geri cevap yazmayın ya da sürekli olarak çevrimiçi görünmeyin. Biraz düşünmesine fırsat tanıyın. Neden ona hemen cevap yazmadığınıza kafa yorsun. Hatta başkalarıyla iletişim içinde olduğunuzu düşünmesi de fena olmaz. Biraz gizem her zaman iyidir.

KORKMAYIN
             Son mesajı atan siz olsanız da bir sonraki mesajlaşmayı da siz başlatabilirsiniz.
Tabi abartmadan.

İKONLARDAN KAÇININ
             Mesaj yazarken gülen suratları, kalpleri abartmamaya özen gösterin hatta mümkün olduğunca az kullanın.

AKIŞINA BIRAKIN
             Baktınız bir anda mesajlaşmalar kesildi, bir haftadır ses yok. Sakın hayata küsüp, saçma sapan mesajlar atmayın. Hayat devam ediyor. Büyütmeye gerek yok.

BİRAZ BEKLEYİN
             İlk buluşmadan bir saat sonra mesaj atmayı aklınızdan bile geçirmeyin. İlk adımı ondan bekleyin ama baktınız ses yok o zaman siz mesaj atın.

KİBAR OLUN
             Daha yeni tanıştığınız birine argo, kaba saba mesajlar yazmamaya özen gösterin. Hatta hiç kimseye o şekilde mesaj atmayın. Kibar ve seviyeli olmak her zaman iyidir.

İMLA KURALLARINA DİKKAT
             Artık birçoğumuzun ne yazdığı anlaşılmıyor bile. Kurduğunuz cümleler kadar imla kurallarına da özen gösterin.

EĞLENİN
             Arada sırada eğlenceli fotoğraflarınızı onunla paylaşabilirsiniz. Böylece hem onu güldürür hem de sürekli sizi düşünmesini sağlayabilirsiniz.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Saçlar Nasıl Kepeklenir, NASIL BAŞ EDİLİR!

            Saçlı deri tamamen insanların kişisel yatkınlıklarına bağlı olarak zaman zaman ince ince deri dökülmeleri gösterebilir ki biz buna basit kepeklenme diyoruz. Saçlı deride değişik derecelerde olmak üzere genellikle beyaz, un kepeği gibi, daha seyrek olarak da yağlımsı kepekler görülür, kuru olduğunda koyu renk giysiler üzerinde beyaz beyaz dökülmeleri ciddi bir sosyal ve psikolojik sorun yaratır ve ''Neşe'nin'' dahi neşesini kaçırır. Gerek seboreik dermatitin diğer tiplerinde, gerekse de basit saç kepeklenmesinde kişisel yatkınlık zemini üzerinde olayın ortaya çıkışını kolaylaştıran bir etken vardır.

            Yaklaşık 100 yıl önce saptanan bu etken malassezya adı verilen bir özel mantar türüdür ve doğum sırasında derimize bulaşıp, ölümümüze kadar da bizi bizimle yaşayan bir asalak yoldaşımızdır. Bu nedenle ve kişinin alt yapısını da değiştiremediğimiz için, gerek seboreik dermatitin, gerekse de basit kepeklenmenin kökten çözümü, yok edilmesi olanaklı değildir, sürekli olarak bakım ister, aralıklı artış ve azalmalarla sürer. Kesin etki mekanizması belli değildir, deride tahriş yaparak veya reaksiyona neden olarak olduğu zannedilir. Artışlar özellikle direncin düştüğü hastalık durumlarında ve stres etkisiyle olur.

            Ayrıca kışın artar, yazın azalır. Saçların döküldüğü alanlarda azalır, kazıtılırsa kaybolur. Malassezya grubundaki değişik etkenler arasında eskiden etken olarak M.FurFur bilinirdi fakat son zamanlarda kepeğe neden olduğu gösterilmiştir. Bu etken derideki yağların parçalanmasına neden olarak yapılarını bozup açığa çıkan yağ asitleriyle deride tahriş yaparlar. Bunun sonucunda da hücreler normalinden erken ve yeterince bağlarından ayrılmadan kümeler halinde (kepek) dökülürler.
           Saçlı deride bazen olan şiddetlenerek diğer Seboreik Dermatit tiplerine ilerleyebilir ki, bazen sedef hastalığıyla dahi karışabilir. Belirtiler sıklıkla saçlı deriden alın, kulaklar, kulak arkası ve boyuna yayılır. Bu bölgelerde lezyonlar kırmızımsı sarı veya sarımsı renkli ve konveks sınırlıdır. Koyu tenli kişilerde sıklıkla saç çizgisi sınırını içerir, bazen aşabilir.

Kepek ve seboreik dermatiti oluşturan üç temel yapıt:
a) Kişisel yatkınlık
b) Yağlanma artışı
c) M. Globosa olarak kabul edilmektedir.

           Genelde 50 yaşından sonra azalırlar. Yıkama kepek yoğunluğu azaltan en basit önlemdir. Selenyum sülfit hem malassezya furfur'un üremesini durdurur ve hem de kepeklerin uzaklaşmasını kolaylaştırarak ve süreci normalleştirerek tedaviye destek olur. İlke olarak tedaviye başlandığında ilk 10 gün kadar her gün uygulama yapılarak bir hücum tedavisi saglanmalı, sonra haftada iki uygulanmayla idameye geçilmelidir.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hayata Dair Hayat Bilgisi...

MEME KANSERİ:
           Birçok kadın, sadece ailesinde varsa meme kanseri riskinin yüksek olabileceğini düşünür ancak gerçek hiç de öyle değil. Günümüzde 85 yaşının altındaki her dokuz kadından birine ne yazık ki meme kanseri teşhisi konuyor. Bu dokuz kişinin beşinde genetik faktörler rol oynuyor ve ailesinde meme kanseri görülen kadınlar daha fazla risk altında kabul ediliyor. Bu yüzden ailede meme kanseri görülen bir kadının ekstra dikkat etmesi gerekiyor. Tabii illa ki genetik faktörler sizi etkileyecek diye bir kural yok; ailenizde meme kanseri teşhisi konmuş iki kişi varsa bu tamamen kötü bir tesadüften de ibaret olabilir. Ailenizde olsun olmasın burada en önemli nokta sık sık memenizde kitle kontrolü yapmak. Duştan sonra ayna karşısına geçerek elinizle bu basit kontrolü yapabilirsiniz. Ayrıca memelerinizin görüntüsünde de bir anormali olup olmadığına da bakmalısınız. Fiziksel değişiklikler de meme kanserinin en belirgin habercisidir. Meme ucunuzun farklı görünmesi, iki memenizin arasındaki boyut farkı, cilt renginizde değişiklik şüphelenmeniz ve doktorunuza başvurmanız için yeterlidir. Hataya düşmemek için kontrollerinizi regl döneminizden sonra yapın çünkü bu dönemde ve öncesinde memede hormonlara bağlı olarak tehlikesiz değişimler olabilir.
İŞİNİZİ KAYBETMEK:
           İşten kovulmak egonuzu yerlebir ederek tüm dengenizi bozabilir. Ancak ofisten ayrılırken ve "eski iş arkadaşlarınızın" gözleri sizin üzerinizde iken başınız dik bir şekilde yürümek zorundasınız. Ne kadar sinirli olduğunuzu, neler hissettiğinizi, durumun adaletsizliğini o dakikada boşverin ve sadece kibarca ortamı terk edin. Kapanan kapı bir süre sonra tekrar açılabilir. Duygularınızı bu nedenle kendinize saklamanız da fayda var. Ayrıca yasal haklarınızı, uygulanabilecek prosedürleri de yine araştırarak öğrenmelisiniz. Kendinizi suçlamayı ve acımasız davranmayı da bırakın. Bir gün başınıza bunun geleceğini kimse size söylememiş olabilir ama hayatın içinde maalesef böyle tatsız sahnelerde var. Yapacağınız en iyi şey özgeçmişinizi güncelleyip yeni iş aramaya koyulmak olacak.
EV SAHİBİ OLMAK:
           Ev seçmek önemli bir iştir; bu yüzden bir ev satın almadan önce önce iyice gezdiğinizden ve pak çok seçenek gördüğünüzden emin olun. Bu konuda vakit harcamayı zaman kaybı olarak değerlendirmeyin. İyice araştırın ve aradığınız özelliklere sahip, içinde mutlu yaşayacağınızı düşündüğünüz ancak aynı zamanda da ayırdığınız bütçeyle örtüşen bir seçim yapın. Genç yaşta ev sahibi olmak kolay değildir; biraz birikiminiz varsa bankadan ev kredisi çekebilirsiniz. Düzenli bir geliriniz olursa ve her yere borçlu değilseniz bankalar size ihtiyacınız olan krediyi verecektir. İçinde oturduğunuz evin kredisini kira öder gibi düşünerek ödeyebilirsiniz. Sonuçta o borç bitecek ve ev sizin olacak. Oturacağınız evin metro, metrobüs, vapur gibi toplu taşıma araçlarına yakın olmasına özen gösterin. Böylece önemli bir toplantınız olduğunda trafiğe takılıp geç kalma riskinizi ortadan kaldırabilirsiniz.
BOTOX:
           Bu kelimeyi duyunca aklımıza sadece kozmetik bazı bilgiler gelir. Biliriz ki Botox genellikle yüzdeki kırışıklıkları açmak ve daha genç bir görünüm kazandırmak için kullanılır. Ancak Botox'a dair bu kadarcık bilgi gerçekten yetersiz. Eğer bu zamana kadar sadece kozmetik alanında kullanıldığını düşünüyorsanız bu sizi biraz sığ biri gibi gösterebilir. Şimdi size Botox'un aslında hangi önemli alanlarda kullanıldığından bahsedeceğiz. Botox, medikal olarak beyin felçli çocukların tedavisinde aşırı terleme problemi olan kişilerde, cinsel ilişki sırasında acı duyan kadınlarda ve mesaneyle ilgili tedavilerde kullanılıyor. Yani sandığımızdan çok daha önemli bir uygulama.
BİRLİKTE YAŞAMA:
           Pek çok çift, birlikte yaşamaya başladıktan sonra sadece ev işleri ve sorumluluklar üzerine tartışmaya başlayacaksınız. O yüzden erkek arkadaşınızla birlikte yaşamaya başlayacaksanız öncesinde onunla uzun uzun konuşmalı ve beklentilerinizi ortaya koymalısınız. ''Nasıl olsa yapar'' düşüncesi oldukça yanıltıcıdır çünkü ne yazık ki erkekler ev düzenine bizim kadar titizlenmiyorlar. Her konuyu enine boyuna konuşun: size olan duyguları, seks, evlilik, iş bölümü, aileye ne açıklama yapılacak, finansal konular... Sonrasında bir sürprizle karşılaşmanızı istemeyiz. Bu birlikte yaşamaya başlamadan önce yapmanız gereken en önemli adım. Örneğin aileniz erkek arkadaşınızla yaşamanıza karşı olabilir. Eğer bunu gizli yapacaksanız öncesinde anlaşmanız gerek; anneniz ziyarete geldiğinde sevgiliniz geçici süreliğine kendine başka bir yer bulacak. Ayrıca şunu da belirtmeliyiz ki biriyle uyuma fikri herkese cazip gelmeyebilir. İlk bir kaç ay, alışana kadar uyku problemleri yaşayabilirsiniz.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site