Android ve ioS Doğru Kullanım için İpuçları

                Günümüzde akıllı telefon kullanıcılarının tamamına yakını Android veya ioS işletim sistemi kullanmakta her iki sistem de kullanıcılarına standart oranda yapılandırma seçeneği sunuyor. Akıllı telefonunuzu daha hızlı, güvenli ve rahat hale getirmenin yollarını gösteriyor.

                Akıllı telefonlar günün çoğunu yanımızda geçiren yol arkadaşları haline dönüştü diyebiliriz. Fakat kullanıcıların çoğu, kendilerini standart kullanımdan uzaklaştıracağı varsayımıyla aygıtlarının potansiyel özelliklerini kullanmaktan kaçınmakta. Fakat bu yola girdiğiniz taktirde gelecekteki birçok yeni özelliği keşfetme olanağına da erişiyorsunuz. Sizlere akıllı telefonunuzu optimize etmek adına Android ve ioS cihazınızda uykuya yatmış birçok yetiyi etkinleştimenin yollarını göstereceğiz. 
Arttırılmış Güvenlik; Çoğu kişisel bilgi ve sırrımızı içerlerinde sakladıkları için akıllı telefonlarda güvenlik konusu oldukça hassas. Sizlere bu bağlamda önemli özellikleri göstereceğiz.

İnce Ayar; Keskin hız, şüphesiz ki yeni bir telefon aldığınızda arayacağınız en önemli kriterlerden biri. Tabi ki iPhone 4'ünüzün vereceğimiz ipuclarıyla iPhone X'e evrileceğini vaad etmiyoruz, fakat işlem şüphesiz ki iPhone'unuzu daha uzun süre sağlıklı tutacaktır.

Rahatlık; Akıllı telefonlar giderek daha çok görevi bünyelerinde barındırıyor. Siz de gününüzün çoğunu küçük ekranlarına bakarak geçirmektesiniz. Bu yüzden aygıtınızın kullanım konforunu arttıracak ipuclarını sizin için derledik.
İOS
Pin Gereksinimi; iPhone'da Touch İD ya da Face İD kullanımı zorunlu. Biometri, PIN korumasından daha güvenli olduğu için bu iyi uygulama. Buna karşın PIN'den tamamen feragat edememektesiniz. Örneğin şifre, aygıtınız her açıldığında sizden tekrar sorulacaktır. Güvenlik açısından en iyisi numara ve harf içeren bi parola kullanmanız olsa da bunu her seferinde yazmak yorucu bir işlem olabilir. Dolayısıyla Ayarlar'da Face ID ve Parola yada Touch ID ve Parola altında o Code seçeneğiyle PIN gereksinimini kullanmanız sizin için en iyi seçenek.

Anında Parola Kilidi; iPhone'unuzu yabancılarla paylaşmaktan sakının. Ekran kilitlendiğinde parola kilidi aktif hale gelecektir. İlgili otomasyonu Ayarlar altında Ekran ve Parlaklık ayarlarından sağlayabilirsiniz. Otomatik Kilit seçeneğini olabilecek en düşük değeri verin.

Kilit Ekranını Kapatın; iPhone'nunuza erişim kilitliyse, hakkınızda bilgi içerdiği için kilit ekranınızı da kapatmanız gerekiyor. Örneğin görüntü mesajları veya anımsatıcı direkt olarak Siri veya kontrol merkezine erişim sağlayabilmekte. Touch ID ve Parola altından kilitteyken erişime izin ver kısmını kontrol edin. En güvenlisi burdaki tüm izinleri kaldırmanız olacak.

Mesajları Gizleyin; Bildirimler menüsü altında önizleme göster seçeneği mesajlar için asla şeklinde ayarlanmalı. Bu yabancıların mesajlarınıza göz atmasına engel olacaktır. Burada yer alan uygulama listesini de kontrol edin. Gerekliyse uygulamaların izinlerini kaldırabilirsiniz.

Veri Korumanın Kontrolü; Ayarlar altında gizlilik seçeneklerini bulabilirsiniz. Buradan hangi uygulamaların kişiler, konum hizmetleri, takvim, resim ve diğer içeriklere erişebileceğini belirleyebilmeniz mümkün.

Mevcut Konum; Ayarlar'da kullanıcı adına tıklayın ve iCloud'da beni bul seçeneğini etkinleştirin.
ANDROİD
Güvenli Uygulama Kaynakları; Uygulamaları sadece Google Play Store veya Amazon Appstore gibi güvenilir mağazalardan edinin. Önemli: Uygulama puan ve yetkilerini kontrol etmeyi unutmayın.

Güvenli Aygıt Kilidi; Aygıtınızda parmak izi yada göz okuyucu varsa, bunu kullanmanızı öneririz. Örneğin yakınlarda Wear OS'a sahip bir akıllı saat bulunmaktaysa, Smart Lock özelliğini de kullanmalısınız. Yapılandırma için Güvenlik ve konum, ekren kilidi'ne gidin. Size sunulan seçeneklerden klasik Pin seçeneğini seçin. Bunu yaptığınızda görünür parola seçeneğinin de kapalı olması gerekmekte.

                Bildirimleri kontrol altına alın, Android öyle akıllı ki ekran kilidini ayarlarken size kilit ekranınızdaki bildirimlerle ne yapmak istediğinizi de sormakta. Bildirim gösterme tabiki en güvenli seçenek.

Şifreleme Etkinleştirimi; Android 6'dan itibaren Google, akıllı telefon üreticilerini şifreleme kullanması yönünde teşfik etmekte. Önceki sürümleri kullanıyorsanız yada Android 6'ya güncellemeyle geçtiyseniz, ayarlar ve güvenlik'den aygıt şifrelemesini etkileştirmeniz gerekmekte.

Bulut Yedeklemesinin Önüne Geçin; Android, eğer yeni bir akıllı telefona geçecekseniz işinize yarayacak bulur yedeklemelerini agresif şekilde sürdürmekte. Eğer böyle bir amacınız yoksa, bu özelliği Sistem ve yedekleme altında etkisizleştirebilirsiniz.

Android Aygıtları Bulun; Eğer Google hesabınızla giriş yaptıysanız Güvenlik ve Konum altında aygıtımı bul ve aygıtları uzaktan konumlandır seçeneklerini etkinleştirin.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle