Diken Ucu Bitkisinin Faydaları

               Diken ucu bitkisinin melevcen, merucan, saparna, diken mancarı, kırçan,mamula, mamuli, özdikeni, zmilanç, çıtırgı, diken özü, gıcırdikeni, sıraca, sitton, yabansaparnası, zırmtlak, zincan, izmilanga, özlemekfilizi, müzlümek, müzdelek, bursula pancan gibi birçok yöresel adı vardır. Çok şifalı bir bitki olup birçok farklı yöntemde yemeği yapıldığı gibi çay olarak da tüketilir. Karadeniz Bölgesi'nde bolca yetişen ve kışın yaprak döken bu bitkinin; filizleri, kökü ve çiçekleri kullanılır. Epey lezzetli olduğundan, ülkemizde yararına bakmaksızın, böreği, turşusu, yemeği, omleti, kavurması yapılır.
               Diken ucu bitkisi en çok Karadeniz Bölgesinde bilinen bir ot türüdür. Ormanlık ve dikenlik bölgelerde yetişir. Buralarda yaşayan halk taarafından, yemek olarak sıkça kullanılır. Adına karşın oldukça nazik bir bitkidir, dikenleri yumuşaktır.

FAYDALARI;
               Bağışıklık sistemini güçlendirir, kanı temizler, terle toksinleri attırır, ödem giderir, cilt hastalıklarına iyi gelir, yaralara ve iğne batmalarına doğrudan sürüldüğünde enfeksiyonları giderir, iyileşmeyi hızlandırır. Mesane ve böbrek taşlarını eritip, kolayca atılmasını sağlar. Frengi hastalığına iyi geldiği eski zamanlardan beri bilinir. Çiçekleri haricen kullanıldığında erkeklerin cinsel organlarındaki şişlikleri ve alerjik sorunları giderir. Romatizma ve böbrek hastalıklarında kullanılır, insanı rahatlatıcı, sıkıntı giderici etkisi gözlemlenmiştir. Tükürüğü arttırır, kabızlık problemi için de faydalıdır.

KULLANILIŞI;
               Ödemler için; filizleri haşlanarak suyu içilir. Bağışıklığı güçlendirmek için, maydonoz ve kerevizle birlikte demlenir. Yaralar için, yaprak ve çiçekleri ezilerek doğrudan sürülür. Peniz ve testis ödemleri için, yalnız çiçekleri ezilerek doğrudan sürülür.
Çay olarak; kurutulmuş sap ve kökleri(q tatlı kaşığı) 1 bardak kaynar suda demlendirilir.

               Basit bir yemek tarifi: Diken ucu iyice temizlenip yıkanır. Soğanlar ve sarımsaklar yağda biraz kavrulur. Bitki eklenip kavurmaya devam edilir. Küp küp doğranan domatesler katılır ve suyunu çekene kadar pişirilir. En son üzerine yumurtalar kırılır ve afiyetle yenir. Arzu edilirse peynir de eklenir. Oldukça lezzetlidir ve yararlıdır.

               Diken ucunun, taze iken özsuyu çıkarılıp bir miktar şekerle kaynattıklan sonra belli bir kıvama getirilir, bu karışım tüm hastalıklara deva olarak bilinmektedir. Tüm bunların dışında yiyeceklerin içerisine karıştırılarak tüketildiği zaman da şifalarından yararlanılabilir.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long