Hayvanlara Eziyete Hapis Cezası Geliyor

               Hayvan cinayetleri ve işkence vakaları arttıkça hayvan hakları özellikle son yıllarda hayvan severler tarafından savunulan en önemli konular arasında yer almaya başladı. Bu hakların ihlali hayvanların tıbbi ve Kozmetik deneylerde kullanılması, derisi için öldürülmesi eğlence için işkence edilmesi veya avlanması ve hayvancılık sektöründe uygunsuz alanlarda yetiştirilmesi gibi çok farklı şekilde ortaya çıkabiliyor.

               2008 yılından bu yana çalışmalar yürüten HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu)  doğanın korunması ve hayvan hakları konusunda faaliyet gösteren çeşitli derneklerin bir araya gelerek oluşturduğu bir Sivil Toplum Örgütü olarak konuyla ilgili Her geçen yıl önemli adımlar atıyor. Son olarak yurda Kaçak sokulan hayvanların ihale ile satılamayacak olmasa da HAYTAP ile Ticaret Bakanlığı arasında imzalanan bir protokolle belirlendi. Ayrıca bu ay kanunlaşması beklenen hayvan hakları yasa teklifi de konuyla ilgili merakla takip edilen unsurlardan.
CEZA-İ İŞLEMLER....
               Hayvanseverlerin çok yakından takip ettiği bir diğer konu ise hayvanlara kötü muameleye ilişkin yasa çalışmaları. Bu konuda Adalet Bakanlığı, Tarım Orman Bakanlığı ve AK Parti yönetiminden isimlerin üzerinde çalıştığı düzenleme tamamlandı ve Yeni Hayvan Hakları Yasa Teklifi, geçtiğimiz Aralık ayı boyunca süren 2019 bütçe görüşmelerinden sonra gündeme oturdu. Yeni Hayvan Hakları Yasa Teklifinde en çok dikkat çeken konu, hayvana kötü muamele için verilecek hapis cezaları. Sahipli veya sahipsiz ayrımı kaldırılacak, tüm hayvanlara işkence yapan veya öldürülenlere hapis cezası verilmesine ilişkin madde de tartışmalara neden oluyor.

               4 aydan 4 yıla kadar öngörülen hapis cezası, halen yürürlükte olan İnfaz Kanunu açısından tartışma yarattı. Kanunda insanlara karşı işlenen suçlardan bazılarına hapis cezası uygulanmazken “uygun bir oran” belirlenmeye çalışılıyor. Konunun İnfaz Kanunu`nda yapılması düşünülen bütüncül değişiklik kapsamında ele alınması değerlendiriliyor. Ayrıca bütçe problemi, üretim amaçlı kullanılan hayvanlara yönelik kötü muamele ve işkenceye ilişkin cezalar ve son olarak hayvana kötü muamele şikayetlerini değerlendirebilecek kadronun yetersiz olması konuları dikkat çekiyor.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

1 yorum:

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle