Kraliçe Elizabeth Neden Tahtı Bırakmıyor?

               1952 yılında tahtın başına geçen Kraliçe II. Elizabeth'in, ilerleyen yaşında tahtını, ilk varisi olan oğlu Prens Charles'a bırakıp bırakmayacağı konusunda söylentiler dolaşıyordu. Ancak Kraliçe Elizabeth'in tahtı oğluna devretmesi bazı kesimler tarafından hiçbir zaman gerçekleşmeyecek olan bir ihtimal gibi görünüyor. Neden mi?
  • 1. Bazı kraliyet ailelerinde belirli bir yaş sebebiyle tahtın devredilmesi geleneği olmasına ragmen (Hollanda kraliyet ailesinde olduğu gibi) İngiliz Kraliyet ailesinde böyle bir gelenek yoktur.
  • 2. 21.yaş gününde yaptığı konuşmada Kraliçe Elizabeth, ister uzun ister kısa tüm hayatını ingiliz halkına hizmet etmeye adayacağına dair söz vermişti. Kraliçe Elizabeth bu sözünü 67 yıldır tutuyor ve hayatının sonuna kadar tutmaya devam edecek gibi gözüküyor.
  • 3. Monarşi uzmanlarına göre Kraliçe Elizabeth görevini hayatı boyunca sürdürmeyi ciddi bir sorumluluk ve görev olarak kabul ediliyor. Bu nedenle tahtı bırakmayı ciddi olarak hiç düşünmüyor.
  • 4. Yapılan güncel anketlerin sonucuna göre halka bu konu sorulduğunda, halkın %70'i gibi bir çoğunluk, yaşadığı sürece Kraliçenin tahtta kalmasını uygun görüyor ve istiyor.
  • 5. Ülkede monarşi karşıtlarının olduğunu da unutmamak gerek, öyleki halkın Kraliçeye olan sevgisi, monarşiye olan sevgiye eşdeğer değildir. Halkın monarşi karşıtı bu kesimi Kraliçenin yerinde başka bir kraliyet üyesini görmek istemiyor.
  • 6. Kraliçe Elizabeth tahtı oğlu prens Charles'in tahta geçtiği vakit eşi Camilla'nın "Kraliçe" olarak anılıp anılmayacağı. Geleneksel olarak kralın eşi kraliçe (Queen Consort) olarak bilinse de halk bu duruma pek sıcak bakmıyor. Bu durumun farkında olan Prens Charles halka böyle bir şey olmayacağının garantisini vererek Camilla'nın "Princess Consort" unvanını kullanmaya devam edeceğini söylemiştir.
  • 7. Eşi Prens Philip'in emekliliğinin ardından gözler Kraliçe Elizabeth'e çevrilmişti ancak o aksini kanıtlayarak birçok etkinliğe oğlu ve torunları eşliğinde katıldı. Böylelikle bir bakıma Prens Philip'in emekliliği monarşiye daha genç bir soluk getirmiş oldu.
  • 8. Kraliçe Elizabeth son zamanlarda çocuklarına ve torunlarına verdiği yeni yetki ve görevlerle aslında kontrol etme ve yönetme gücünün olduğunu gösteriyor.
               Yukarıdaki maddelerden de anlaşıldığı üzere aslında ne halk Kraliçe'nin tahtı bırakmasını istiyor ne de aslında onun yerinde bir başkasını görmek. Kraliçe de aynı şekilde halkına vermiş olduğu sözü sonuna kadar tutmak için tüm görev ve sorumluluklarını sağlığı el verdikçe yerine getirmeye devam edecek gibi...
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

1 yorum:

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site