Şimdinin Gücü

               Siz hiç şimdinin dışında bir şey deneyimlediniz mi? Yaptınız mı? Ya da hissettiniz mi? Herhangi bir şeyin şimdi dışında gerçekleşmesi mümkün olabilir mi? Olamaz. İşte tam da bu nedenle “şimdi” sahip olduğumuz en değerli ve en gerçek şeydir. Dikkatiniz şimdiye döndüğü anda bir mevcudiyet, bir huzur hissedersiniz. Kişi anda olduğunda doyum için geleceğe bağlı olmaz ve kurtuluş gelecekte aranmaz. Şu olunca mutlu hissedeceğim, şu gerçekleşince tamamlanacağım, şu gerçekleşince huzuru bulacağım şeklindeki geleceğe dair tüm atıflar şimdiyi bozmaya yöneliktir.
               Mutluluk veya huzur Gelecekte olacak bir şey de değil, ulaşılması gereken bir yerde değildir. Mutluluktan da içinde bulunulan anda gizlidir. Geçmiş ve gelecek üzerinde üzerinde ne kadar çok odaklanırsanız şimdiden yani var olan en değerli şeyden o kadar uzaklaşmış olursunuz. Şimdi sahip olduğumuz en büyük zenginliktir. Eğer zihnen oraya gelmeyi başarabilirsek.

ŞİMDİYE GELMEK...
               İnsanoğlu sık sık geçmişte olanları ve gelecekte olacakları düşünme eğilimindedir. Kişiyi mutsuz eden de tatminsiz klanda endişeli hale getiren de budur.  Oysa zihin şimdiye gelirse hiçbir sorunum olmadığını deneyimleme şansını yakalar. Kendinize 5 dakika, 1 ay, 1 yıl sonra ne olacağını değil, şu anda hangi soruna sahip olduğunuzu sorun. Şu anda yolunda gitmeyen ne var?

               Şimdi her zaman daha baş edilebilirdir. Ancak gelecekle baş edemezsiniz. Gelecekle baş etmek de gerekmez çünkü, gereken güç aranan yanıt, doğru davranış ancak ve ancak İhtiyaç anında ortaya çıkar.

NASIL UYGULANIR?
               Şimdi Yaşamak demek bilincimizin zihninizden kurtulmasıdır. Kulağa tuhaf geliyor değil mi? Biraz açıklığa kavuşturalım. Kişiyi geçmişe ve geleceğe götüren şey kendi Zihni yani düşünceleridir. “Keşke böyle olmasaydı” diyen de “ya.. olursa” diyen de kişinin düşünceleridir. Geçmiş ve gelecekle ilgili düşüncelerinizi farklı bir şekilde ele alın. Zihninizden geçenleri gözlemleyin. Aklınızdan geçenleri doğru olarak kabul etmek yerine onlara dışarıdan bakmak sizi şimdiye getirir. Gelecek hakkında “x, y, z” düşünüyorum, aklımdan geçmişe dair şu geçiyor şeklinde durumu kendinize kelimelerle tanımlayın. Böylece siz düşüncelerinizden ayrışmış olacaksınız. Siz düşüncelerinizden ibaret değilsiniz hayatınızda kurgularınızdan ibaret değil. “Bunlar sadece benim düşüncelerim” cümlesini içselleştirin. Zihninizden geçenlere dışarıdan bakabilirseniz durumu daha kolay değerlendirebilmiş olursunuz. Düşüncelerinize izleyin sizde uyandırdığı güçlü duyguları hissedin ve kendinizi gözlemleyin. Durumu gözlemlemek onu gerçekmiş gibi yaşamınızdan çok daha güçlü ve anda hissettirir. Ve kendinize şunu söylemeyi unutmayın: “Hayatım bu düşüncemden ibaret değil.”

ŞİMDİYE GELME EGZERSİZİ
               Tam olarak içinde bulunduğunuz yerde olun. Beş duyunuzu kullanarak içinde içinde bulunduğunuz an ile temas edin. Etrafınızdaki seslere, renklere, dokulara ve şekillere odaklanın. Koklayın, tadın, duyumsayın. İçinde bulunduğunuz her şeyin, her mevcudiyetin farkında olun. Sesleri de sessizliği de dinleyin. Nefes alıp verişinizi izleyin, içinize giren havayı verdiğiniz nefesi fark edin. Bedeninizdeki yaşam enerjinizi hissedin.

               Siz şimdiki anın gücünü fark eder etmez, tüm mutsuzluk, huzursuzluk, endişe ve mücadele ortadan kalkar. Yaşam coşku ve huzurla akmaya başlar. Şimdiki anın farkındalığıyla hareket ettiğinizde, yaptığınız her şey; en küçük en basit eyle bile bir nitelik, bir değer ve sevgi duygusuyla dolu hale gelir. Bu uygulamayı yapmak tabii ki kolay değildir. Düzenli egzersiz ve emek ister. Kendinizi sık sık şimdiye getirme egzersizini yapmaya teşfik edin. Bunun hazzını bir kez yakaladınız mı bir daha bırakmanız mümkün olmayacaktır.

Şimdide kalmanız dileğiyle...
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long