AB'den Google'a Rekor Ceza

               AB Komisyonu, Google'ın Avrupa'daki iş uygulamalarına karşı hareket etmeye devam ediyor. Brüksel'deki yetkiliye göre, ABD şirketi İnternet aramaları ile reklam işini güvenceye almak için Android sistemini kötüye kullanmakta. Sadece rekabet edilemeyecek koşullarda telefon üreticileri ve hücresel ağ operatörlerinin Google'ın en önemli hizmetlerine erişim sağlayabildikleri belirtilmekte. Şirkete bu sebepten 4.34 milyar Euro ceza verilirken, 90 gün içerisinde bu politikasını durdurma süresi tanındı. Şirket bu koşullara uymadığı taktirde, ana şirketi "Alphabet" günlük yüzde beşlik pazar payından mahrum kalarak, AB vatandaş ve şirketleri tarafından açılacak ileri davalara maruz kalabilir. Google ise bu suçlamaları reddederek, sonuca itiraz edeceklerini açıkladı.

               AB rekabet gözlemcilerinin üç yıldır Google'ın AB pazarında kullandığı stratejileri inceledikleri belirtiliyor. Şüphelerinin teyit edildiği aşikar; Google, genel İnternet aramaları, lisanssız işletim sistemleri, akıllı mobil cihazlar ve Android uygulama mağazaları için pazarlarda hakim bir konuma sahip ve bunu yasadışı şekilde maniple etmekte. Google'ın internet arama hizmetleri pazarındaki hakimiyetini sağlamlaştırmak için kullandığı 'kapsamlı stratejinin üç tür haksız uygulama' içerdiği AB komisyonunca tespit edildi. Bu uygulamalar özellikle rekabet-gözlemcisi tarafından üzerine bastırılarak gösteriliyor.
Paketler: Google, geliştiricilere uygulamalarını sadece paket olarak sunmakta. Eğer Google'ın uygulama mağazasını kullanmak istiyorsanız, cihazınızda silemeyeceğiniz on tane daha Google uygulaması yüklemeniz gerekiyor. Birçok önemli İnternet işlevi varsayılan olarak Google tarafından sözde paketlemeyle cep telefonunuzu işgal etmiş durumda. Kullanıcıların çoğunun bu cihazla gelen uygulamaları kullanmaya devam ettiğini de belirtelim. Tüm bunlar arasından sadece Google Arama ve Chrome tarayıcısının birleşimi AB komisyonu tarafından yasadışı adledilmiş durumda.

Ayrım Yasağı: Google (kendi verilerine göre) Android ekosisteminin bölünmesine karşı çıkmakta. Bir geliştirici Google'ın Uygulama paketini cihazlarından birine önceden yüklemek istiyorsa, Google tarafından onaylanmayan alternatif bir Android sürümüne sahip (örneğin Amazon FireOS) başka bir cihaz piyasaya süremeyebilir. Ayrım yasağıyla Google, Android'in geliştiricilerin isteklerini karşılarken, prensipte değiştirilmemesini de garanti altına alıyor. Bu koşullar Android'in başarısını öne çıkarırken, kullanıcı uygulama geliştirici ve pazarın ihtiyaçlarını göz ardı etmekte.

Play için Öde: Google'ın büyük cep telefonu üreticileri ve ağ operatörlerine, aygıtlarında sadece Google Search'ı sunmaları konusunda ödeme yaptığı belirtiliyor. Bu rekabeti önemli ölçüde atkilediği için AB komisyonununun da radarına takılmış. Bahsi geçen ödemeler yasadışı. Komisyon bu ödemelerin telefon ve mobil ağ öperatörlerinin Android ekosisteminin önemini anlamaları için gerekli olduğu ergümanını da redetmekte.

Tüketiciler için rededilen faydalar;

               Google, arama motoruyla internet trafiğini mümkün olduğunca yönlendirerek, pazardaki konumunu pekiştirme derdinde. AB rekabet komisyonundan Margrethe Vestager'e göre "Bu tür eylemlerle Google'ın rakiplerinin elinden yenilikçi ve rakip olma yetkileri alınıyor". "Mobil internet hizmetlerinde önemli pazarlardaki Avrupa tüketicileri için etkin rekabetin faydaları bile dezavantaj sağlayabilmekte." Google'ın pazar suistimali yüzünden kullanıcıların işletim sistemi, tarayıcı ve arama motoru seçebilme özgürlüğü kısıtlama altına giriyor.

               Google'ın CEO'su Sundar Pichai, blog gönderisinde durumun iyi olmadığını belirtti. Kendisine göre Android kullanıcıların pazardaki seçeneklerini azaltmadığını, aksine arttırdı. "Bugün 1300 cep telefonu markası, her bütçeye hitap eden 24000 değişik Android cihazla kullanıcılara Uygulama Mağazasında milyonu aşkın uygulama sunmakta. Eğer Google ile önceden yüklenen yazılımları beğenmiyorsanız, Uygulama Mağazasından alternatiflerini kolaylıkla arayabilirsiniz. Dahası: AB kararı Android'in hassas dengesi ve ücretsiz lisansını da tehlikeye atabilir. Bu gerçekten de bir tehtid: Biz olmazsak, durum çok daha kötüye ve kullanıcılar için pahalıya mal olabilir."

               İşin aslı ise AB cezalarının (tam olarak 4,342,865,000 Euro) çok gelmiş oluşu. Google internet trafiğini çoktan hakimiyeti altına almış durumda. Şirket neredeyse hiç donanım sunmamasına rağmen akıllı telefon ekosisteminde inanılmaz boyutta bir kontrole sahip. Google neredeyse her yerde rakipsiz. Google Search, Apple cihazlarda bile varsayılan olarak yüklü gelmekte. Google ve Android birbirinden ayrılamaz. AB'de Google teknoloji olarak bir adım önde. Aramaların geleceği sesli hizmetler ve akıllı asistanlarda yatmakta ki bu da Google'ın rakipsiz olduğu diğer pazar. Ve başarılı iş modeli sayesinde tahtından uzun sürede ineceğe benzemiyor.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle