Erişkinlerde Bağlanma Stilleri

               İnsanların yakın ilişkiler kurmaya yönelik evrensel eğilimi bebeklikten başlar. Bağlanma olarak psikolojide yer alan bu kavram, bebeğin doğumundan başlayan ve ilk iki yıl içerisinde temellendirilen bir oranizasyondur. Yaşamın erken dönemlerinde bebek ve bakım vereni arasında belirlenen ve süreklilik gösterdiği düşünülen bağlanma stili; kişinin diğer insanlarla ilişki kurma örüntüsünü şekillendiren bir fenomendir. Sosyal ilişkilerin kurulmasında temel bir belirleyicidir çünkü bağlanma, yalnızca çocukluk ile sınırlı olmayıp yaşam boyunca sürer. Yani ilk temel ilişki anne-çocuk ilişkisi, sonraki yaşam dönemlerindeki bağlanmalar için örnek olur.

               Dolayısıyla annesiyle (bakım veren) ilişkisinde çocuk; korunma, rahatlık, güven ve keşfetme ihtiyaçlarını karşılayabilirse, kendisi ve diğerleriyle ilgili tamamlayıcı içsel inançlar geliştirebilir. Tamamlayıcı içsel inançlar "değerli ben" ve "güvenilir o" inancıdır ve güvenli bağlanmanın temelidir. Güvenli bağlanma stilinin gelişmesi önemlidir çünkü bu iki şema kişinin hayatı boyunca diğer insanlarla ilişkilerindeki bağlanma kaygısı, mesafeyi koruma ve kaçınma davranışı ile ilişkilendirileceltir. Doğanın özgün modeli güvenli bağlanmadır ancak aksi durumda yani çocuğun gereksinimlerine duyarsız kaldığında yada birbirleriyle uyuşmayan tepkilerle karşılık verdiğinde çocuk, bağlanma figürünü reddedici, kendisini de sevilmeye ve desteklenmeye değmez biri olarak görecektir.
               Ergenliğe kadar yaşantısal deneyimlerin üzerinde büyük rol oynadığını düşündüğümüz bu şemalar zamanla daha sürekli ve kalıcı hale gelirler. Erişkin hayatındaki bağlanma davranışı da çocuklukta, ergenlikte ve gençlikte gösterilen bağlanma davranışının bir devamıdır. Erişkin kişinin bağlanma strili her türlü ilişkide kendini gösterse de, romantik ilişkilerde stil davranışları belirgindir. İçsel inançlar temel alınarak erişkinlikte dört ayrı bağlanma biçimi tanımlanabilir.

-Güvenli Bağlanma: stilindeki bireyler hem kendilerine hem de başkalarına ilişkin olarak olumlu bilişsel modellere sahiptir. Güvenli bağlanma biçimi, kendini değerli hissetme ve sevilebilir olduğu duygusunu genellikle diğer insanların kabul edici ve cevap vericiliğine dair beklentileriyle birleştirilir. Güvenli bağlanması olanlar hem kendileri hem de başkaları konusunda pozitif bakış açısına sahiptirler. Sıkıntılarını kabul ederek, başkalarından yardım ve destek talep ederek yapıcı bir biçimde kendi zor duygularını ifade etmede rahattırlar.

-Saplantılı Bağlanma: stilindeki bireyler olumsuz benlik olumlu başkaları modeline sahiptirler. Saplantılı bağlanması, olanların kendileriyle ilgili bakış açıları negatif, başkalarıyla ilgili bakış açıları pozitiftir ve temelde kaygılıdırlar. Kendilerine güveni az, başkalarını destekleyici olarak algılayan ancak bu destekten olumlu şekilde faydalanamayan, kendini açma düzeyleri az olan bireylerdir. Negatif duygularını abartılı ve sürekli bir biçimde eşlerinin onayını arayarak gösterirler.

-Kayıtsız Bağlanma: stilindeki bireyler olumlu benlik olumsuz başkaları modeline sahiptir. Kayıtsız bağlanma biçiminde kendini değerli hissetme ve sevilebilir olduğu duygusunu diğer insanlara karşı olumsuz beklentilerle birleştirir. Böyle kişiler yakın ilişkilerden kaçınarak hayal kırıklıklarına karşı kendilerini korurlar, bağımsızlıklarını ve incinmezliklerini sürdürürler. Kayıtsız bağlanması olanlar temelde kaçınmacıdırlar, negatif duyguları baskı altında tutma eğilimindedirler.

-Korkulu Bağlanma: stilindeki bireyler ise olumsuz benlik ve olumsuz başkaları modeline sahiptirler. Korkulu bağlanma biçiminde kendini değersiz hissetme ve sevilmeye layık görmeme duygusu ve diğerlerinin olumsuz, güvenilmez ve reddedici olarak algılanmasına yönelik beklentilerle birleşirç Yakın ilişki kurmak arzusunda olmalarına karşın, ilişkilerinde aşırı yakınlıktan kaçınırlar çünkü incinebilecekleri konusunda kaygılıdırlar. Reddedilmeye duyarlıdırlar.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site