Gayrimenkul'de Vatandaşlığa Giden Yol

                   Yabancıya Gayrimenkul satışları (teslime hazır gayrimenkuller) , (proje aşamasında gayrimenkuller) olmak üzere 2'ye ayrılmaktadır. Yabancılara erişimde, yabancı ülke vatandaşlarına gayrimenkul satışı, çevre ve şehircilik bakanlığının bir ülke politikası olmalıdır. Bu politikaların vücut bulabilmesi için önerim: Turizm, sağlık, eğitim ve yerleşim tercihinde önemli bir pazar olan Türkiye bu konumunu sürekli güçlendirmektedir. Türkiye'ye farklı amaçlar ile gelip, gayrimenkul alım tercihine yönelim oranı artmaktadır. Bu yönelimde en büyük etmen "kur ve kura bağlı yatırım" değeridir. Ancak, burada önemle dikkat edilen nokta bugünün kur değerinin yarın ne olacağıdır.  Geçmiş yıllarda, kur cazibesine kapılıp gayrimenkul değerleri arzu edilen artışı göstermediği için zararlar etmişlerdir. Bugün Türk vatandaşlarına dolar bazlı getirilen 1 yıllık kur koruma garantisinin yabancılara verilmesi düşünülebilir.

                   Bu politika sağlık, turizm ve dış ticaret bakanlıkları ile birlikte geliştirilmelidir. Bu sayede ülke tanıtım maliyetleri efektif harcanabilecek Türkiye global dünyaya uyum içinde pazarlanabilecektir. Türk gayrimenkul pazarı önümüzdeki dönemde Asya ve Afrika kıtalarında önem kazanacaktır. Bu pazarlara erişim yolları çeşitlendirilmelidir.

                   "Yatak, eğitim ve sağlık" sattığımız her turiste gayrimenkul satabiliriz. Uluslararası barter sistemi ile gelişmekte olan Afrika kıtasına mal karşılığı/gayrimenkul satışı gerçekleştirebiliriz. Oteller için uygulamaya koyduğumuz tapu ile oda satışı kavramını sağlık sektörü için geliştirebiliriz. Devre gayrimenkul mukiyet kavramının hukuki alt yapısını yabancılara yönelik geliştirebiliriz. Yaşlı bakım evleri projelerini ulusal ve uluslararası boyutta geliştirerek, işlevlik kazandırabilir, yaşlı Avrupa için önemli bir açılım sağlayabiliriz.
                   Yabancılara, uluslararası anlaşma ile kendi ülke para birimleri ile gayrimenkul alımı, kredi kullanma, fonlama olanakları geliştirebiliriz. Yabancıları bilinçlendirme ve hizmet yönledirimine yönelik "havalimanları dış hatlar geliş noktalarına, şehrin turist ağırlıklı bölgelerine" tanıtım afisleri organize etme... Yıllardan beri yurtdışı bağlantıları veya kontakları ile birlikte yurt dışından gelenlere, ziyaretçilere Türkiye'de hayrimenkul pazarlayan acentaların profesyonel standartlara yerleştirilmesi, elçi-ihracatçı konumuna getirilmesi.

                   En az 250,000 Amerikan doları veya karşılığı döviz yada karşılığı Türk lirası tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın aldığı çevre ve şehircilik bakanlığınca tespit edilen, yabancı satışlarında kanunun 12'nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında Cumhurbaşkanı kararı ile Türk vatandaşlığını kazanabileceği belirtilmektedir.

Teslime Hazır Gayrimenkuller; İkinci el pazarında kullanım gören ve projelerde teslime hazır stoklar. Bu yapılar ağırlıklı olarak teslimi ile tapu devri koşulunu ve dolayısıyla "vatandaşlığa" erişimi sağlamaktadır.

Proje Aşamasında Gayrimenkuller; Ülkemizde 1. el proje satışlarında aylık, yıllık gayrimenkul satışları incelendiğinde %50-%60'lık kısmı zaman zaman yer değiştirmekle birlikte 1.el ve 2.el karmasından gelmektedir.1.el karmasında tapu devirleri proje geliştirme aşamasında satış vaadi sözleşmesi ile yapılan proje satışları olup, tabu kayıtlarına konut teslim süreçleri ile birlikte bir kaç yıl sonra yansımaktadır.

                   Bu süreç konut teslim/tapu devri +3 yıllık süreyi ilave ettiğinizde ortalama 5 yıllık süre gerekmektedir. Bu durum göz önüne alınarak maketden satışların kanun kapsamında önünün açılması gerekmektedir.

Projeden Satışlara Vatandaşlık; Proje satışları yani halk arasında maketden satışlar Türk Gayrimenkul pazarında önemli bir büyüklük ifade etmektedir. Bu büyüklük içinde, yabancı satışlarının önünün açılması için satış vaadi sözleşmelerinin:

  1. -Noterde tescil edilmesi
  2. -Tescil edilen sözleşmelerin tapuya şerh edilmesi
  3. -Yabancıya satışda noter sözleşme tarihinden 3 yıl satılamaz/devredilemez koşulunun konulması ve uygulanması
  4. -Sözleşme tarihindeki, peşin minimum 250 bin dolar veya karşılığı TL'si vadeli satışlarda ödeme tarihlerindeki kurun baz alınması
  5. -Sözleşmeli satışlarda, satışa konu gayrimenkullerin tamamlanma sigortasının işlerlik kazanması
  6. -Kat karşılığı veya hasılat paylaşımı projelerinde sözleşmelerin tapuya tescil edilmesi, tapuya tescil edilen bağımsız bölüm satış vaadi sözleşmesine konu yerin "kamu ve özel" kurumlardan gelebilecek her türlü şerhlere karşı korunma hakkı tanımlanması.
                   Bu düzenlemeler kanun kapsamında uygulamalar ile desteklenir ise yabancıya gayrimenkul satışında hedeflere erişim sağlanabilecektir. Aksi taktirde kanun uygulamaları 1.el gayrimenkul pazarında stoklar ve 2.el gayrimenkul pazarı uygulamaları ile sınırlı kalabilecektir.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

1 yorum:

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site