Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

Günümüzde Gıda ve Gıda Mühendislerinin Değeri

               Türkiye Cumhuriyeti olarak son yıllarda tavuklarda hormon, sebze ve meyvelerde kimyasal kalıntı ve ette şarbon derken ne yiyeceğini şaşırdı. Mevcut düzen içerisinde kontrol mekanizmasının yetersizliği, gıda mevzuatındaki ucu açık tanımlar nedeni ile internet ansiklopedisine başvuran, bazen yanlış bazen yanlı haberlerle bilgi kirliliğine maruz kalan çaresiz bir kitle...

               Toplum sağlığının baş unsuru beslenme giderek kitle imha silahı olarak kullanılmaya başlandı. Tıp dünyası gıda mühendislerine, gıda mühendisleri mesleğinin amacını ve anlamını bilmeden karalayan herkese, hayatını tarımdan kazanmaya çalışan çiftçiler dağıtıcılara, dağıtıcılar hiçbir masrafları ve riskleri yokmuşçasına emek hırsızı gibi lanse edildikleri için basına düşman.
               Bunca sağlıklı toprak içerisinde giderek tarımdan uzaklaşmamız, bunca ziraat mühendisimiz varken mevcut tarım alanlarını verimli kullanamamamız, insanımızın tarımdan geçimini sağlayamadığı, masraflarla baş edemediği ve güvenlik nedeni için arazilerini satıp vasıfsız işçi olarak şehre göçü nasıl açıklayabilir? Düne kadar her şeyini kendi üreten bir ülke iken nohudunu bile okyanus ötesi ülkelerden getiren bir ülke olmak neden?

               Her konuda olduğu üzere zincirin halkaları olduğumuzu, bağımsız hareket etmenin yada günah keçisi bulmanın sorunları çözmediğini algılamamız gerekiyor artık. Devlet teşfiklerinin tarıma yoğunlaştırılması, doğru kullanıldığından emin olunması, ehil ziraat mühendislerinin çiftçilerimizle ortak çalışmasının sağlanması, elde edilen ürünlerin tam verimlilikle gıda mühendislerinin kontrolünde gıda güvenliği şartlarına uygun bilimsel çalışmalarla son tüketiciye kadar gelmesi bu sorunları çözebilir. Bunun önündeki engel ve suistimaller elbirliği ile yok edilebilir.

               Gıda güvenliğinin ve doğal beslenmenin sadece alım güvü yüksek belirli bir kesim için değil, her insan için hak olduğu kabul edilmelidir. Sadece lüks mekanlarda değil, her satış ve üretim noktasında gıda güvenliği kurallarının uygulanması ancak tam kapsamlı bir denetim mekanizması ile mümkündü. Gıda kontrollerinin dürüstçe ve yeterli düzeyde yapılması için kaynak dağılımının, gerekli durumlarda kaynak aktarımının doğru yapılması gerekiyor.

Ve Fakat!!!
               Mesleğe ilk başlanılan yıllarda gıda işletmelerinde çalışan gıda mühendislerinin resmi adı mesul müdür iken son yıllarda istihdamı zorunlu personel olarak değişmiştir. Mutlak gereklilikleri zorunluluk terimi ile kıymetsiz ve etkisiz hale getirdiğimiz sürece hepimize afiyet olsun.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

DUYURU!
GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR

DUYURU;

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long