Mutfakta Kurtulmanız Gereken Eşyalar

               Mutfak eşyalarını atmak mı? Aslında hiç de göründüğü kadar kolay değil. Ancak fazlalıkların yığılmasına oldukça müsait olan mutfaklarda bu 10 şeyi atarak, mutfağınızın derli toplu bir görünüme kavuşması için en azından bir başlangıç yapabilirsiniz.
PİŞİRME GEREÇLERİ;
               Bir gereçten kaç adet var? Örneğin 2 adet spatula, 3 kepçe, 4 adet maşa varsa bu sayıları bire indirerek işe başlayabilirsiniz.

YEMEK KİTAPLARI;
               Hala çekmeceleri açtığınızda karşınıza tarif broşürleri, yemek kitapları ve defterler çıkıyorsa bunları da sadeleştirmenin zamanı gelmiş demektir. Dijital ortamda pek çok tarifi bir arada bulabileceğiniz için, manevi değeri olan tarifleri ayırarak geri kalan tarif kitaplarını başkalarıyla paylaşabilir yada geri dönüşüme yollayabilirsiniz.

SİPARİŞLERDEN KALANLAR;
               Eve sık sık dışarıdan yemek siparişi veriyorsanız neredeyse bir çekmeceniz kürdan, paketli tuz-karabiber, soslar, kullan-at çatal bıçaklarla dolu demektir. Bunları da atarak en az bir çekmece kazanabilirsiniz.

KAVANOZLAR, SAKLAMA KAPLARI;
               Birbirlerine renk ve stil olarak uymayan kaplar dağınık bir görünüm yaratabilir. Özellikle bu tarz baharat yada erzak kavanozlarını elinizin altında olsun diye bankonun üzerinde kullanıyorsanız biraz seyreltme yoluna gidin. Mesela kapağı olmayanlarla işe başlayabilirsiniz.

BARDAKLAR, KUPALAR;
               Bulaşık makinesinde yıkamaktan zamanla sislenen cam bardaklar, çizilen kupalar, kulpu kırılan fincanlar... Bunları da ayıklayarak dolaplarınızda sadece en yeni ve en sevdiklerinizi bırakabilirsiniz.

ESKİ KURULAMA BEZLERİ;
               Lekeleri yüzünden kullanmaya çekindiğiniz kurulama bezlerinin tamamını atın, boşu boşuna yer kaplamasınlar. Bunların yerine kullan-at bezleri de düşünebilirsiniz.

BUZDOLABININ ÜZERİ;
               Seyahatlerinizden topladığınız magnetler, minik hediyeler, anı değeri taşıyan fotoğraflar belki evet ama restoranların sipariş magnetleri, paket servis broşürleri buzdolabının üzerinin karışık dolayısıyla mutfağınızın da dağınık görünmesine sebep olur. Bu alanı da sadeleştirebilirsiniz. Üstelik artık telefona yükleyeceğiniz sipariş uygulamaları ile pek çok farklı kampanyadan da yararlanarak daha fazla alternatifi bir arada bulabilirsiniz.

TARİHİ GEÇMİŞ GIDALAR;
               Baharatlar, kuru baklagiller, reçel, salça gibi kavanozlu gıdalar, soslar... Sandığınızdan daha fazla yer kaplayan bu tip gıdaların son kullanma tarihlerini kontrol ederek zamanı geçenleri ve bozulanları atın. Ve lazım oldukça alın.

SADECE BİR KEZ KULLANDIKLARINIZ;
               Severek aldığınız tava, şeklini çok sevdiğiniz sosluk, iç içe geçerek aslında çok yer kaplamadığını düşündüğünüz fakat dolapta nerede olduğunu bile unuttuğunuz çerez takımı... Bir kez kullandığınız eşyaları da elden geçirin. Çünkü bir şeyi kullanmıyorsanız aslında bu o parçaya çok da ihtiyacınız olmadığının bir göstergesi.

KÜÇÜK EV ALETLERİ;
               Eğer çırpıcınız varsa miksere, rendeniz varsa elektronik rendeye ihtiyacınız olmayabilir. Elde yapabileceğiniz şeyler için kullanmayı tercih ettiğiniz, ama çok yer kaplayan mutfak robotlarına gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını bir kez daha düşünün.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site