Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

Nöroloji Nedir?

                  Nöroloji, sinir sistemi ve onun hastalıkları ile uğraşan bilim dalıdır. Sinir sistemi santral ve periferik sinir sisteminden oluşmaktadır. Bu sistemler farklı tanımlansalar da insan vücudunun diğer  sistemleri gibi, birbirleriyle ve diğer sistemlerle bir bütün halinde faaliyet gösterirler. Santral sinir sistemi (merkezi sinir sistemi) beyin ve omurilikten oluşmaktadır. Sinir sisteminin bu kısımları duyu organlarımızdan, iç organlarımızdan ve gelen bilgilerin entegrasyonu sonrasında bu verilerin analizi, öğrenme ve bütün zihinsel fonksiyonlardan sorumlu tutulmaktadır.
                  Periferik sinir sistemi, merkezi sinir sistemini iç organlara, cilde ve kaslara bağlayan sinirlerden oluşmaktadır. Bu sistem vasıtasıyla yukarıda ismi geçen bölgelerden alınan veriler merkezi sinir sistemine ulaşıp ve orada değerlendirildikten sonra gerekli organlara iletilmektedir.

                  Nöroloji baş ağrısı, baş dönmesi, inme, felçler, epilepsi ve bayılmalar, bunama, parkinson hastalığı ve diğer hareket bozuklukları, sinir ve kas hastalıkları, uyku bozuklukları, multipl skleroz, dengesizlik gibi hastalıkve rahatsızlıklarla ilgilenir.

                  Nöroloji sinir sitemi hastalıklarıyla, psikiyatri beyinden kaynaklanan duygu ve davranış bozukluklarıyla, psikoloji ise insan duygu ve davranışıyla ilgilidir. Görüntüleme yöntemlerinin kullanılmaya başlanmasıyla üçü arasında yeniden yakınlaşma zemini doğmuş ve bu yapay ayrışma zaman içerisinde giderek daha fazla belirsizleşmeye başlamıştır. Beyin hepsinin ortak zemini ve ilgi alanı olduğundan, bu bölümler yakınlaşmalarını sürdürmekte ve giderek arttırmaktadır. Bu koordinasyon hastaların erken ve doğru tanısında başarı oranını arttırmaktadır. 

                  Nörolojik hastalıklar vücudumuzun en hassas yapılarını oluşturdukları için hızlı tetkik ve erken teşhis büyük önem taşır. Tetkik ve teşhiste gecikilirse önemli derecede geri dönülemez hasarlar oluşabilir. Hastanın bütün tetkikleri tamamlandıktan sonra tanı koyma sonrasında hastanın tedavisine başlanabilmektedir.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

DUYURU!
GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR

DUYURU;

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long