Poşetten Sonra Depozito Uygulaması

                 Yeni yıl ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan kararla uygulamaya geçen ücretli plastik poşet, ilk etapta kullanım oranında %75'lik azalmaya neden olurken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2023'e kadar tüm içecek ambalajlarında da depozito uygulamasına geçileceğini bildirdi.

DOĞAYA OLUMLU ETKİ;

                 Bir pet şişe bin yıl, cam şişe 4 bin yıl, metal kutu 10 yıl, plastik poşet 400 yıl ve piller ise 300 yılda doğaya karışıyor. Plastik poşetlerin yapıları gereği sadece %1'i geri dönüştürülebiliyor. Plastik bir poşetin geri dönüşümü ayrıca yeni bir poşet üretmekten daha da pahalıya geliyor. Tüm bu sebeplerden dolayı bu konuda toplumun duyarlı davranışının başta ekonomiyi, doğayı ve sağlığımızı olumlu etkileyeceğinin altı çiziliyor.

                 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Antalya'da düzenlenen "2023'e Doğru Türkiye'de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı"nın açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, plastik poşetlerle ilgili yeni uygulamaya değinerek, bazı ülkelerin plastik poşetleri paralı yapmanın dışında neredeyse yasaklamaya başladıklarını ifade etti. Bakan, uygulanan bu proje sayesinde bez çanta ve filelerin kullanılmaya başlandığına işaret etti.
İÇECEK AMBALAJLARINA DEPOZİTO;

                 Toplantı sonrası alınan kararların bulunduğu 24 maddeden oluşan sonuç bildirgesini açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2023'e kadar tüm içecek ambalajlarında da depozito uygulamasına geçileceğini ve Katı Atık Planı (KAP) Projesi kapsamında yerel yönetimlerin Bakanlık tarafından destekleneceğini bildirdi. Bakan Murat Kurum bu şekilde katı atık yönetim tesislerinin yatırımlarının tamamlanmasının sağlanacağını da bildirdi. Ayrıca Bakan Kurum "Sıfır Atık Projesi"nin 2023'e kadar tüm kamu ve kurum ve kuruluşları ile özel sektör tarafından uygulamaya geçeceğini belirtti.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

2 yorum:

  1. çok geç kaldılar bu uygulamayı getirmeye hep zarara girince geliyor bizim milletimizin aklı başına

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Ne yazık ki haklısınız ama geç de olsa ülkemiz için yararlı şeyler yapılıyor, bu güzel bir gelişme...

      Sil

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site