Poşetten Sonra Depozito Uygulaması

                 Yeni yıl ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan kararla uygulamaya geçen ücretli plastik poşet, ilk etapta kullanım oranında %75'lik azalmaya neden olurken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2023'e kadar tüm içecek ambalajlarında da depozito uygulamasına geçileceğini bildirdi.

DOĞAYA OLUMLU ETKİ;

                 Bir pet şişe bin yıl, cam şişe 4 bin yıl, metal kutu 10 yıl, plastik poşet 400 yıl ve piller ise 300 yılda doğaya karışıyor. Plastik poşetlerin yapıları gereği sadece %1'i geri dönüştürülebiliyor. Plastik bir poşetin geri dönüşümü ayrıca yeni bir poşet üretmekten daha da pahalıya geliyor. Tüm bu sebeplerden dolayı bu konuda toplumun duyarlı davranışının başta ekonomiyi, doğayı ve sağlığımızı olumlu etkileyeceğinin altı çiziliyor.

                 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Antalya'da düzenlenen "2023'e Doğru Türkiye'de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı"nın açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, plastik poşetlerle ilgili yeni uygulamaya değinerek, bazı ülkelerin plastik poşetleri paralı yapmanın dışında neredeyse yasaklamaya başladıklarını ifade etti. Bakan, uygulanan bu proje sayesinde bez çanta ve filelerin kullanılmaya başlandığına işaret etti.
İÇECEK AMBALAJLARINA DEPOZİTO;

                 Toplantı sonrası alınan kararların bulunduğu 24 maddeden oluşan sonuç bildirgesini açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2023'e kadar tüm içecek ambalajlarında da depozito uygulamasına geçileceğini ve Katı Atık Planı (KAP) Projesi kapsamında yerel yönetimlerin Bakanlık tarafından destekleneceğini bildirdi. Bakan Murat Kurum bu şekilde katı atık yönetim tesislerinin yatırımlarının tamamlanmasının sağlanacağını da bildirdi. Ayrıca Bakan Kurum "Sıfır Atık Projesi"nin 2023'e kadar tüm kamu ve kurum ve kuruluşları ile özel sektör tarafından uygulamaya geçeceğini belirtti.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum:

  1. çok geç kaldılar bu uygulamayı getirmeye hep zarara girince geliyor bizim milletimizin aklı başına

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ne yazık ki haklısınız ama geç de olsa ülkemiz için yararlı şeyler yapılıyor, bu güzel bir gelişme...

      Sil

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long