Sokak Modasının Nabzı

                    Nişantaşı, Bebek, Moda, Cihangir, Etiler'de street couture; Aksaray, Üsküdar, Mecidiyeköy ve Ümraniye'de "sokak modası". İzmir'de ise "çiğdem" olarak bilinen bu moda akımı, özellikle sokakta donmadan gezebilmek için mümkün mertebe çok kıyafete ihtiyaç duyduğumuz şu soğuk kış günlerinde, her zamankinden daha da popüler.

                    Sokak modası, varlığını her zaman muhafaza etmesine karşın, onu hayata geçirmek öyle eskisi kadar kolay değil. Fukara gibi giyinip, Firuzağa kahvesinde ajda bardakla çay içilen Mackbook'lu Cihangir bohemi günleri geride kaldı zira. Yani o diz yapmış eşofman altlarını ve spor ayakkabıları bir kenara kaldırın. 2019'da şıkır şıkır rengarenk bir sokak modası söz konusu.

KESİN BİR YERE GİDERKEN GİYERİM LOOK;
                    Hiç ihtiyacımız olmayan, asla giymeyeceğimiz kıyafetleri almayı kafaya taktığımızda kurduğumuz bu kendini aklama cümlesi, sokak modasında hayat buluyor. Bu tarzın en amansız takipçilerinden biri de şüphesiz ki, Nicki Minaj. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi sokağa çıktığı, bir yere gittiği kesin. Net olmayan mevzu ise nereye gittiği. Elbisenin omuzundaki oversize çiçeklerden, ünlü şarkıcının gideceği yerde sağa sola bakma ve görme ihtiyacı olmadığını anlıyoruz. Derin göğüs dekoltesi ise 'çok da uzağa gidemeyecek galiba' izlenimi veriyor.

PANİK ATAĞIM GELDİ LOOK;
                    Uzun süre onu giy bunu çıkar, ötekini dene, berikini tekrar dene, 'ay bu dar', 'öf bu geniş' tarzı kafa karışıklıklarının doğal sonucu olarak ortaya çıkan bir akımdır. Kişinin birbirinden alakasız bir ton şeyi üstüne geçirip, moda olmasını umarak aylarca tedirgin yaşamasına sebep olmasıyla bilinir. Günümüzün seçkin hastalığı panik atak da bu akımın eseridir. Şu tipe bak. İnsan nasıl tedirgin olmasın? Eşofman üstü bunalım hırkası, altına topuklu bot, omuzda muhtar çantası. Aksesuar olarak hepi topu sahip oldukları dört arkadaşı yada müzik dinlemedikleri halde taktıkları dev kullaklıkları tercih ederler. Çünkü kimse bu kılıkta yalnız yürümek yada etraftan duyacağı "bu da iyice kafayı yedi" tarzı yorumlarla özgüveninden yemek istemez. Bu akıma genelde okulu yeni bitirip moda sektörüne girmek için aile evinden Kadıköy'e yeni taşınmış kızlarımız tutulur.

YAZA PEMBE SKİNNY GİYİCEM LOOK;
                    45 kilo bile olsa "çok şişkoyum abi ya" yakınmalarıyla kankalarına illallah dedirten 20-30 yaş arası kişilerin benimsediği bir tarzdır. "Kız zayıflamışsın sen ha" desen "Ay yok kilo aldım" itirazlarıyla bunalımlı hayatına devam eder. Vücudunu saklamak için gün boyu çekiştireceği oversize kıyafetler giymeyi tercih eder. İnsanlığa vaat edebildiği tek şey, bu yaz kesin kilo verip pembe skinny pantolon giyeceğidir. Kullanılmayan perdelerden müthiş gece elbeseleri, battaniyelerden "Uludağ'da partiliyoruz" kıyafetleri yapılırsa, ilk satın alacak kişidir. Kışın kendini sürekli aç bıraktığı için baharda pizzaya, pideye abanmaya başlar. Kızılay çadırı modasının yazları da geçmemesinin sebebi budur.

VEGAN LOOK;
                    Biseksüel gibi bivegan hayat yaşayan kadınların olmazsa olmaz aksesuarlarından biri de asla modası geçmeyen finolardır. Hafta içi ofiste, arkadaş ortamında vegan olup, hafta sonu lahmacuna düşen tüm aklı başında biveganlar, genellikle organik pazarlarda, Maçka Parkı'nda yada Bebek'te, satın aldıkları canlı aksesuarları ile gezinirler. Aksesuar muamelesi gören köpekler çanta gibi kolda taşındığından, obezite ve eklem kireçlenmesi gibi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar. Bu görünümün olmazsa olmazlarından biri de yeğeninizin altıncı yaş doğum gününe gidiyormuşsunuz izlenimi veren şekillerde güneş gözlükleridir. Koskoca kadın, kalpli gözlük takınca ucuz duruyor tabii. Tarzınızı, köpeğinizin tasmasının rengi ile uyumlu yeşil, fosforlu pembe, uçuk mavi gibi oje seçimleri ile tamamlayabilirsiniz.

GELİNİN ABLASI LOOK;
                    Gelinden çok gelinci olana bir tarza sahip olan akımdır. Bu stil kız tarafı heyecanını yansıtır, abartıdan kaçmaz. Bir tavuskuşu kadar renkli olabileceği gibi, gelini için için kıskanan abla tercihi olarak tüllü ve gelinliği anımsatan, ten renk elbiseler olarak da karşımıza çıkabilir. "O gelinse ben daha gelinim!" hırsıyla dikilmiş bu elbise, özellikle 40 yaşına merdiven dayamış, bekar ve bunalımda olsa da tarzından ödün vermeyen kadınlar için ideal bir görünüm yaratıyor. Tüllerin ön planda olduğu elbiseyi, Galata Kulesi önünde tek başına 63 selfie çeken deli kadın profili ile kombine edebilirsiniz.

MESAJ KAYGILI LOOK;
                    Facebook postları ve İnstagram story'leri ile insanlığa ne kadar ilgiye ihtiyacı olduğunu anlatmaya çalışan "isyankar style" modaya evrilince, beş kişi yan yana geldiğinde kitap önsözü çıkarabilecek güce sahiptir. Graffiti ve sokak sanatının moda üzerindeki etkilerini en net şekilde bu tarzda görürüz. Bu görünüme sahip olmak ve doğru mesajı verebilmek için en az dört-beş gün Osho, Che, Socrates, Oscar Wilde google'lamanız şart. Yazın az kıyafet kıyafet giydiğimiz için kısa ve öz söylemler tarz dururken, kışın isterseniz uzun paltolarınıza en sevdiğiniz restoranın menüsünü gömebilirsiniz. Nasıl olsa her türlü o mesaj yerine ulaşmayacak.

BEN BUNUNLA KESİN Bİ' ŞEY YAPARIM LOOK;
                    Annelerimizin yıllarca neden hediye paketlerinin üzerindeki yanar dönerli rafyaları ısrarla sakladığını anladığınızı umuyoruz. Ana işte. 80-90'lardan beri tanıdığınız anneniz 2019'da kendinizi moda adına ibiş etme potansiyelinizi düşünmüş ve o rafyaları toplayıp gerçek bir "ben bununla kesin bişey yaparım" modasını hayata geçirmiş. Çünkü bu elbisenin başka izahı yok. Kıyafet hediye paketlerinden olunca, ayakkabı ve gözlüğün de pek önemi kalmıyor tabii.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle