Şifalı Bitkiler: Susam

               Susam, 30-125cm. boylanabilen bir yıllık bir bitkinin tohumlarıdır. İnsanlığın bildiği en yağlı tohumlardan biridir. Aşçılıkta kullanıldığı gibi tedavi edici özellikleriyle de bilinir. Omega-6 yağ asitleri, flavoid, vitaminler, çinko ve kalsiyum, fenolit antioksidanlar, lif içerir ve antikanser özellikleri vardır. Mono doymamış yağ asidi ve oleik asit açısından zengindir. Ayrıca 100gr susam 18gr protein içerir. Günlük magnezyum ve mineral ihtiyacının %25'ini giderir. Asya'da ve Anadolu'da yetişir. Özellikle Burma, Çin, Nijerya, Sudan ve Etyopya'nın önemli ticari ürünlerinden biridir.
FAYDALARI;
               Kan basıncını düzenler, hipertansiyonu kontrol altına alır, kanserle savaşır. Lösemi, meme, akciğer, pankreas, kolon ve prostat kanserlerini önlemede oldukça etkilidir. Tıp 2 diyabet hastalarının kullandığı ilacın işlevselliğini arttırır. Glikoz ve insülin seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Kolesterole iyi gelir, LDL'yi azaltıp, HDL'yi arttırır. Koroner arter hastalıkları ve felç durumlarını önlemeye yardımcı olduğu görülmüştür. Kalp sağlığını destekler. Romatizma ve Artrit ağrılarını rahatlatır, eklem iltihaplarını azaltır. Kansızlığa iyi gelir, kırmızı kan hücrelerini arttırır, demir eksikliğini giderir. Kemik sağlığını destekler.

               Hamilelikte fetüsün uygun uygun DNA sentezi için gerekli olan folik asidi sağlar. Anksiyeteyi azaltır. Emzirme döneminde sütü arttırır. Zengin bir lif kaynağı olduğundan sindirim sistemini destekler. Göz sağlığına iyi gelir, göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesine yardım eder. Detoks sağlar ve karaciğeri destekler. Ağız sağlığına iyi gelir, diş eti hastalıkları ve diş çürümelerini önler zira ağızdaki bakterileri öldürür. Cilde de iyi gelir, esnekliği geliştirir. Yaşlanmayı geciktirir. İyi bir nemlendiricidir. İltihaplı yaraları iyileştirir, saç sağlığı için de gereklidir.


KULLANIMI;
  • - Tohumu da, yağı da hazır alınabilir. Susam tohum olarak tüketildiğinde günlük doz ortalama 1 çay kaşığı dolusu olmalıdır.
  • - Yağı, yemeklerde kullanılabildiği gibi, hariçten, cilde ve saçlara doğrudan uygulanabilir. Kolajen dokusunu onarır ve cildi güneşten korur.
  • - Kökleri güçlendirmek için susam yağı ısıtılıp vazelinle karıştırılarak saç diplerine elle masaj yapılır. Yıkamadan en az 1 saat bekletilmelidir. Maksimum etki için sabaha kadar bırakılmalıdır. Saçı parlatır ve beyazlamayı geciktirir. Yıkandıktan sonra son durulamada avuca alınan biraz susam yağı, saçlara sürülünce saç kremi etkisi yapar. Ayrıca biti bile önleyebilir.
NOT: Susam alerjisi ve kronik ishal durumlarında kullanılmamalıdır. Ameliyat öncesinde de kullanıma ara verilmelidir.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Elektrik / Elektronik / Otomasyon...

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri... Devamını OKU>>>

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long