Ücretli Poşet İsyanı

                  Bu yazımızda sizlere bir kasiyer gözüyle ücretli poşet furyasından bahsetmek istiyorum. 2018 yılının ortasından bu yana resmileşmeyi bekleyen bir yasaydı bu. 2018 Aralık ayında ise bu resmiyete bağlanmış olup 2872 sayılı kanuna göre en az 25 kuruş olmak kaydı ile 1 Ocak'tan itibaren satışa sunulmuştur. Tabiki o yasaya kadar insanoğlu serbest kullanımın nimetlerinden gani gani faydalanırken bir anda o bedavanın verdiği duygunun yerini, mutsuzluk kapladı.

                  Hani bir şeyin değerini kaybettiğimizde anlıyoruz ya! Bu da ona verilecek en güzel örnek olsa gerek. Poşetler ücretli olduktan sonra %70'lik gibi büyük bir tasarruf elde edildi. Şimdi akıllarda tek bir soru var. Madem böyle bir tasarruf yapılabiliyordu, neden zora gelince bunu yapıyoruz.
                  Birde insanlarda şöyle bir zihniyet oluştu. "Devletimiz bizi nerden sömürecek" , oy verilen partilerin üzerine leke atılmaya başlandı, "Devlet cebine başka nerden para indirecek" gibi spekülasyonlar üretmeye başladılar. Hani bunlar rahatı bozulmuş, herşeyde bir sorumlu aramaya çalışan insan zihniyeti olarak görülüyor. Olaya bir de sizlere benim anlatacağım gözle bakmanızı istiyorum. Gerçekten bu devletin bir suçu mu, yoksa bizlerin israfı mı onu kıyaslamanızı istiyorum.

                  Henüz poşetlerin ücretli olmadığı zamanlarda kasamızın üzerine bıraktığımız poşetlere müşteriler gıda ile deterjanları ayrı koyardı. Şimdi ücretli diye tek poşete karışık koyuyorlar. Kasa üzerinde ne kadar poşet varsa kullanıp, üstüne yetmediği gibi kalanı direk top halinde poşetin içine atıp "çöp için lazım olur" savunmasını yapıyorlardı. Ben bir kasiyer olarak fazla alınan poşetler için müşterilerle girdiğim laf dalaşlarını hiç saymıyorum bile. Şimdi bu insan hem heryer kirli diye, hem doğa git gide yok oldu diye, hem soluduğu hava kirli diye şikayet edip duran biri... Ve bu insan pet şişeden su içmek zararlı diyerek cam kullanan bir insan. :)

                  AB standartlarını bir kenara koyun! Biz kendi ülkemiz için ne yapıyoruz diye düşünmeli insan. Çöp poşeti firmaları kapansın diyen bir zihniyet, bir anda kasadan verilen poşetleri ücretli yapmak yerine direkt kaldırsaydı ne yapardı sizce? Çöp poşetinin faydalarını saymakla bitiremezsiniz, ama tek kullanımlık küçücük kasa poşetinden insanın ne beklentisi olabilir? Hem eşyalarımı taşıyacak hem çöp poşeti olacak fikri var elbette... Ya amcanız, yeğeniniz, çocuğunuz, anneniz, babanız, dayınız, halanız, lalanız vs. ya o çöp torbası üreten firmada çalışıyor olsa! Ve bu firmalar tek tek kapansa! İşte insanoğlunda empati denen birşey kalmamış. "İhtiyacın olan kadar al" fikri çürüyüp gitmiş art zihniyetlerde.

                  Eskiye dönelim hep birlikte. Eskiden fileler vardı, bez çantalar... Günümüzde bunu kullanmamızı engelleyen ne vardı? Hiç bir şey... Aslında insanlar hep bir hammallık yapmama zihniyetindeydi. Ama işten çıkıp, markete uğrayıp birşey alacaksın ve o hammallığı yine yapacaksın. Ki taşıdığın şey elindeki torbalar kadar ağır bir yük bile olmayacak.

                  Şimdi poşetler ücretli olduğu için yakınan bir müşteri olduğu zaman direk şunu soruyorum ya direk kaldırsalardı? Hazırlıksız geldin markete, mecbur kaldın aldın bir tane, ya oda olmasaydı? Yada şunu soruyorum neden şikayetçisiniz aksine memnun olmanız lazım ülkemiz bir israftan kurtuluyor, yoksa siz Türk değil misiniz? Neden devlete bu konuda yükleniliyor diye düşünüyorum, mantıklı bir fikir üreten kimse yok. Bu tamamiyle bencilliğin vermiş olduğu bir zihniyet, art görüş.

                  Kendi düşüncemi söylemek istiyorum. Keşke ücretlendirmek yerine direk kaldırsaydılar.
Hatta daha ileri de gideyim 25 kuruş yerine en düşüğünü 1 TL yapsaydılar. Neden mi? Ülkemize zarar veren sigara kadar ikinci bir zararı da poşetler veriyordu. Ben devletimizin bu konuda az bile yaptığını düşünüyorum. Ha birde logolu poşetlere reklam parası isteriz diyen müşteriler çıktı. :) Eskiden bedava yapıyordunuz o reklamı şimdi para verince neden logosuz isteriz diye tutturduklarını onlara sormayı denediniz mi? Ben denedim. Emin olun tamamiyle devleti karalama davasından başka birşey değil. Logosuz poşetler büyüktür ve meblağsı daha yüksek diye logolu kullanıyor. Bu da ayrı bir zihniyet. 

                  Hadi biraz siz kurun empatiyi. Sizce bu fikirleri öne süren insanlar mı haklı, yoksa poşet israfında düşüş sağlayan devlet mi haklı? Ülkemiz namına yararlı birşeyler yaptıktan sonra devlete herşey mübahtır.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site