Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

                     Her ay özel günler kutlanmasına artık iyice alışıldı. Ekonomiyi canlandırdığı için destek gören bu günlerin en anlamlısı kuşkusuz Mart ayında kutlanan Dünya Kadınlar Günü. Zira bu günün unutulmaması gereken acı bir hikayesi var. 1800'lerin sonunda ABD'de tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçilerin anısına kutlanan 8 Mart, vahşete kurban giden emekçi kadınların hatırasını ölümsüz kıldığı için önemli.

                     Ne yazık ki bu ileri çağda bile ülkemizden şiddet mağduru kadın sayısı eksilmiyor. Hemen hemen her gün cinayete kurban giden kadınların haberleriyle sarsılıyoruz. Halbuki doğanın en zarif ve üretken varlığıdır kadın. "Kadın özünde doğaldır" derler. "Tabiat Ana" terimi boş yere türetilmemiş. Ancak varoluşu temsil eden kadın ve doğa yaradılıştan bu yana en çok şiddete ve ihanete uğrayanlar olmuş ve olmaya da devam ediyor. "Kadın doğanın mücevheridir" diyen Lajikian, kadını doğayla özdeşleştirirken doğurganlığın iki sembolünü başarıyla resimlerine de yansıtıyor. 

                     Biyolojik varoluş kadınla başlar, tomurcuklar doğa ananın kucağında açar. Ne doğa ne de kadın sahip olunacak bir nesne değildir ancak her ikisine de ihaneti özünden kopanların yapması son derece trajikomik. Dileriz kadına ve doğaya karşı işlenen ve toplumda büyük hasara yol açan suçlar affedilmesin, suçlular sonsuza dek mahkum edilsin. Bu anlamlı gönde sadece mutluluk rüzgarı esmesi dileğiyle tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

DUYURU!
GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR

DUYURU;

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long