8 Mart Dünya Kadınlar Günü

                     Her ay özel günler kutlanmasına artık iyice alışıldı. Ekonomiyi canlandırdığı için destek gören bu günlerin en anlamlısı kuşkusuz Mart ayında kutlanan Dünya Kadınlar Günü. Zira bu günün unutulmaması gereken acı bir hikayesi var. 1800'lerin sonunda ABD'de tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçilerin anısına kutlanan 8 Mart, vahşete kurban giden emekçi kadınların hatırasını ölümsüz kıldığı için önemli.

                     Ne yazık ki bu ileri çağda bile ülkemizden şiddet mağduru kadın sayısı eksilmiyor. Hemen hemen her gün cinayete kurban giden kadınların haberleriyle sarsılıyoruz. Halbuki doğanın en zarif ve üretken varlığıdır kadın. "Kadın özünde doğaldır" derler. "Tabiat Ana" terimi boş yere türetilmemiş. Ancak varoluşu temsil eden kadın ve doğa yaradılıştan bu yana en çok şiddete ve ihanete uğrayanlar olmuş ve olmaya da devam ediyor. "Kadın doğanın mücevheridir" diyen Lajikian, kadını doğayla özdeşleştirirken doğurganlığın iki sembolünü başarıyla resimlerine de yansıtıyor. 

                     Biyolojik varoluş kadınla başlar, tomurcuklar doğa ananın kucağında açar. Ne doğa ne de kadın sahip olunacak bir nesne değildir ancak her ikisine de ihaneti özünden kopanların yapması son derece trajikomik. Dileriz kadına ve doğaya karşı işlenen ve toplumda büyük hasara yol açan suçlar affedilmesin, suçlular sonsuza dek mahkum edilsin. Bu anlamlı gönde sadece mutluluk rüzgarı esmesi dileğiyle tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle