Bilinmesi Gereken Tadilat Kuralları

                     İyi planlanmış bir mutfak hem zamandan tasarruf etmenizi sağlar, hem de konforlu bir çalışma ortamı yaratarak daha az yorulmanızı garantiler. İşte bu sebeple mutfağınızı yenilemeden önce, işinizi kolaylaştıracak ipuçlarını bilmenizde fayda var.

Pişirme Alışkanlıklarınızı Gözlemleyin;
                     Yemek pişirme alışkanlıklarınız mutfakta kullanacağınız büyük yada küçük çaplı eşyaların oranını büyük ölçüde etkiler. Örneğin ne sıklıkta yemek pişirirsiniz? Ne büyüklükte tencere ve tava kullanırsınız? Hangi pişirme yöntemleri size uygun? Bu soruları kendinize yönlendirerek kolaylıkla keşfedebilirsiniz. Eğer yoğun bir şekilde yemek pişiriyorsanız temizliği kolay olabilecek gereçleri tercih edin. Tezgahınızı düzenli tutmak için modüler elektrikli gereçlerdense ankastre beyaz eşyalar ve de az yer kaplayan pratik manuel gereçler kullanabilirsiniz. Bununla birlikte mutfağınızda ağır kokular olmasını engellemek için güçlü bir davlumbaz tercih ettiğinizden emin olun.
Depolama İhtiyacınızı Göz Önünde Bulundurun;
                     Kalabalık bir aileyseniz ve çok miktarda yemek yapıyorsanız tava, tencere, pişirme gereçleri, mutfak robotları gibi eşyalar için mutfağınızın her bir köşesini değerlendirmeye çalışın. Köşe dolap sistemleri, raylı kiler sistemleri, tabak düzenleyiciler, kayar kesme tahtalı tezgahlar, her şeyin elinizin altında olmasını sağlayacak olan tezgah arası kancalı ray sistemleri göz önünde bulundurabileceğiniz düzenleyiciler arasında.

Güvenlik Önemli;
                     Ev kazalarının büyük bölümü mutfakta gerçekleşiyor. Özellikle evde yaşanan yangın vakalarının büyük çoğunluğu mutfak kaynaklı. Mutfağınızda tadilat yaparken, priz gibi elektrik bağlantılı değişikliklerin, su kaynaklarından uzak konumlandırılmasına dikkat edin.

                     Ayrıca küçük çocuklu aileler dolap tasarımlarında biraz daha yuvarlak hatlı olanlarını tercih edebilirler. Mesela varsa adalarda vede tezgah köşelerinde yuvarlak kıvrımlar daha güvenli bir tercih olabilir. Benzer şekilde keskin kenarlı kulplar da tehlikeli olabileceği için bas-aç özellikli dolap kapakları kullanabilirsiniz. Zeminde ise kaymaz zemin kaplamaları yada altı kaydırmazlı halılar seçebilirsiniz.

Ergonomiyi Düşünün;
                     Ergonomik şekilde planlanmış bir mutfak, kazaları engellediği gibi daha az eğilip kalkmanızı ve uzanmanızı sağlayarak mutfakta daha rahat çalışmanızı da mümkün kılar. Örneğin içlerinde ne olduğunu çektiğinizde tamamen görebileceğiniz çekmece sistemleri kapaklı dolaplardan daha kullanışlıdır. Benzer şekilde katlanarak yukarı doğru açılabilen makaslı dolaplar da yerden tasarruf etmenizi ve aradıklarınızı rahatlıkla bulmanızı sağlar.

Uygun Yüzeyler Tercih Edin;
                     Mutfak dolaplarınız form ve işlevin evliliği gibi olmalıdır. Paslanmaz çelik yüzeyler dayanıklı oldukları için uzun yıllar kullanabilirsiniz. Bu anlamda ekonomik de olacaktır. Ayrıca kolay temizlenebildikleri için pratik de bir alternatiftir. Mutfak dolaplarınız laminant ise yüksek darbe gücüne dayanıklı olanları tercih edin. Yüzeylerin nemden etkilenmemesi için bu kalınlık ideal olacaktır. Ayrıca genellikle tezgah arasında kullanılan seramiklerin arasındaki derzler yağı ve kiri hapsettikleri için çok pratik bir seçim değildir. Bunun önüne geçmek içinse cam yada inoks gibi malzemeler tercih edebilir yada seramikleri birbirine olabildiğince yakın kaplatabilirsiniz. Mermer ve corian da malzeme konusunda ideal bir seçenek olabilir.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long