Doğada Hayatta Kalmanın Püf Noktaları

                   Bazen ne kadar kolay olduğunu unuturuz. Yoğun hayat programlarımız arasında susadığımızda arıtılmış bir şişe su yada ateş yakmak için bir düğmeye basmanın kolaylığının farkına varmıyoruz. Beklenilmeyen bir anda, başınıza bir kaza gelebilir veya yolunuzu kaybedersiniz. Şimdi, size medeniyetle hiçbir bağı olmayan vahşi doğa şartlarına hazırlıklı olmak için temek hayatta kalma ipuçları vereceğiz.

                   İletişim önemlidir, lütfen yola çıkmadan önce nereye gideceğinizi yakınlarınıza söyleyin ihmal etmeyin. Nereye giderseniz gidin, beklenmedik bir şekilde mahsur kalsanız bile, uygarlıkta bir yerden yola çıktınız. Gideceğiniz yeri yakın arkadaşlarınıza ve ailenize anlatın ve belirli bir rotanız veya süreniz varsa bilgi verin.
Zihninizi Açık Tutun!
                   Şimdi sakin olmanın ve pozitif düşünmenin zamanı. Hayatta kalma durumu panikleme zamanı değildir. Olumlu ve ön görülü bir tutum sergilemeye odaklanırsanız, zor bir durumdan kurtulma olasılığınız daha yüksektir. Öncelikle, gerçekçi bir bakış açısı edinin ve kendinizi mümkün olan en iyi fiziksel be zihinsel durumda tutmaya özen gösterin. Eğer doğada kaldıysanız ve elverişsiz hava şartları mevcut ise barınak inşa etmek ve su bulmak ile ilgili, acele etmeyin, çünkü bu paniğe yol açabilir. Dur, nefes al ve neye ihtiyacın olduğunu düşün, çevrenizi gözlemleyin ve yeni bir plan yapın.

Bir Plan Geliştirin!
                   Sahip olduğunuz kaynakları belirleyin. Elinizdeki her şeyi saklayın, bu ürünler en değerli eşyalarınız olacak ve hayatınızı kurtarabilir. Hayatta kalmak için gerekli olan kritik görevleri tanımlayın. (su, barınak, sıcaklık)

Uygun Bir Kamp Yeri Bulun!
                   Doğru kamp yeri seçmek güvenliğiniz için çok önemli. Yaban hayvanlarından korunmak ve kuru kalmak önceliğiniz olmalıdır. Dere kenarında kamp fikri hoşunuza gidebilir ama tehlikelidir. Böcek yuvalarından doğal tehlikelerden arınmış bir kamp alanı seçin, gecenin ortasına çökebilecek kuru dalların yanı sıra, düşen kayalardan uzak bir alan belirleyin.

Uygun Bir Barınak Yapın!
                   Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hipotermi soğuk havada bir numaralı katildir. Bu, uzun süreli bir hayatta kalma durumunda iyi yalıtılmış bir barınağın en önemli önceliğiniz olması gerektiği anlamına gelir. Vücudunuzdaki sıcağınız öncelikli sıcaklık kaynağınızdır, yatarken vücudunuza uyum sağlayacak ölçüde barınak oluşturun.

                   Yaratıcı olmanın tam zamanı. İnşa edebileceğiniz çeşitli barınaklar vardır ve her birinin farklı artıları ve eksileri. Geceleri sıcaklık ve hava şartlarından koruma için gökyüzünden gelen hava şartlarından korunmalısınız. Kayalık, dağlık arazideyseniz, çıkıntıları arayın. Dalları ve yaprakları ve bunun gibi yalıtım sağlayabilecek herhangi bir şey kullanın. Çam iğnelerini kullanarak yumuşak bir yatak yapabilirsiniz.

                   Sıcak bir günde doğada kaldıysanız bazı durumlarda, ısıdan korunma çoğu zaman önemli olacaktır. Sakin düşünün. Toprakta birkaç santimetre kazmak daha serin bir zemini ortaya çıkarabilir. Yalın bir şey inşa ederek açıkta kalan zeminde bir sığınak yapmak için çubukları kullanın. Hava akışını sağlayın ve bu barınağın amacı gölge yaratmaktır. Dalları, yaprakları, uyku tulumu veya battaniyeyi korunmak için kullanabilirsiniz.

Temiz Su Bulun!
                   Vücudunuz da su olmadan en fazla ortalama 168 saat yaşayabilirsiniz. Bir tatlı su kütlesine yakın olmanız sizin için iyi bir şans, sadece susuzluğunuzu gidermeden önce temizliğinden emin olun. Görüşte su yok mu? Aramaya devam edin ve yağmurdan su elde etmek için su toplayıcılar yapın. Yağmur, kar ve çiğ, şaşırtıcı derecede kolay bir şekilde topladığınız en güvenilir temiz su kaynaklarıdır. Kar da vücudunuzun su emmesi için ihtiyaç duyduğu enerji oranı yüksektir. Karı yutmak yerine, önce eritin. Bu bir ateş veya kamp sobası ile kolayca yapılabilir. Bunlar seçenek değilse, güneşi kullanın. Buzları doğrayıp doğrudan güneş ışığında bir su torbasına asarak işlemi hızlandırın. Güneş yoksa vücudunuzun ısısını kullanın. Bir dakika kaynayan su, zararlı bakterileri öldürmek için en iyi ve en güvenli yoldur.

Bir Ateş Yakın!
                   Eğer yanınızda çakmak yada ateş yakabilecek hazır bir malzemeniz varsa işiniz kolay. Yoksa aynı şekilde bir çakı ve bir parça sert kaya ile de yapabilirsiniz. Kurutulmuş malzemeyi yakmak için kıvılcım çıkana kadar çakmaktaşı ve çeliği birbirine vurabilirsiniz.

                   Çakmaktaşı ve çelik yok, ama büyüteç, gözlük, kamera veya dürbününüzün lensini kullanmayı deneyebilirsiniz. Güneş ışınlarını kuru ot, saman veya kağıda titretmeden yansıtarak ateş yakabilirsiniz. Benzer bir yolda su şişesi ve kağıt kullanarak büyüteç yöntemine çok benzer şekilde ateş yakabilirsiniz.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle