Görünmez Bankalarla mı Donatıldık?

                 Cep telefonunuzda bir uygulama satın aldığınızda artık ödeme onayı vermek parmak izinizi okutmak kadar kolaylaştı. Hatta, öyle ki bu süreçte parmak izimizi okutmak bir satın alma eyleminden çok sadece uygulamayı indirmenin bir ara yolu şeklinde bilinçaltımıza işlenmiş durumunda. Uber kullandığınızda, Netflix veya Spotify gibi servisler için aboneliklerinizde ödeme süreçleri artık bütünüyle görünmez hale geldi.

                 Değişim sadece ödeme faaliyetleri ile sınırlı değil. Avrupa'da 2009 yılında 238 bin 467 olan banka şubesi sayısı 2015 yılında 188 bin 851'e düşmüştü, bu rakam muhtemelen aradan geçen üç yıllık dönemde çok daha azalmıştır. Benzer şekilde Kuzey Amerika'daki banka şubeleri de azalıyor.
Açık Bankacılık Standarda Dönüşüyor,
                 Son yıllarda Türkiye'deki büyük bankalarda da gözle görülür değişiklikler oluyor. Artık veznelerin yerini şube içindeki gelişmiş ATM cihazları, müşteri ilişkilerine ait minik odacıkların ve resmi görüşmelerin yerini ise ferah ortamlardaki yüksek masaların etrafına konumlandırılmış yüksek iskemleler ile sohbet edasında geçen görüşmeler alıyor.

                 Pek çok sektörde verinin, mahremiyet ve gizlilik esasına uyarak, serbestçe dolaşabildiği açık veri yapıları için çalışmalar yapılırken bankacılık sektörü için açık bankacılık kavramı artık bir standarda dönüşüyor. Avrupa Birliğinde yürürlüğe giren PSD2 düzenlemesi ile birlikte artık lisans alabilen şirketler ödeme yapma ve kabul etme hizmetleri verilebilecek (Payment İnitiation Service Provider - PİSP) ve izin veren müşterilerinin mevcut banka hesaplarına da bağlanarak veri çekebilecek ve bu veriler üzerinden servisler sunabilecek (Account İnformation Services Provider - AISP). Geçtiğimiz ay başında Google tüm bu imkanları elde ettiği lisansı İrlanda'da aldı ve tüm AB ülkelerinde bu hizmetleri verebilecek.

                 Tam bu noktada yazımıza başladığımız noktaya geri dönüyoruz. Parmak iziniz ile uygulama satın alma işlemi artık bilinçaltımızda sadece bir uygulama indirme işlemine indirgeniyor. Amazon Go kasasız bir alışveriş deneyimini bugünden örneklendiriyor. Yakın bir gelecekte bu süreç sadece uygulamalar için değil, yaşantımızın tüm adımlarında standart hale dönüşecek.

Açık Bankacılık ve Bitcoin ATM'lerine İtibar Eden Popüler Medyanın Haberlerine Dikkat!
                 Böylesine bir gelecek için Blockchain ve türevleri gibi güven protokolü sunan yenilikçi teknolojiler, günümüzle kıyaslama bile kabul etmeyecek şekilde ortaya çıkacak devasa veriler ile baş edebilecek yapay zeka çözümleri çok daha önemli hale gelecek.

                 Popülizmi seven medyanın ön sayfalarında Bitcoin ATM'lerine dair haberler okuyabilirsiniz ve bu geleceğin finansal sistemine dair bir rota olarak size sunabilir. İşin doğrusu; bankaların hiçbir yerde görünmediği ancak bankacılık servislerinin her adıma entegre olduğu, yenilikçi teknolojiler ve açık bankacılık kavramı üzerine kurulacak yapılarda Bitcoin ATM'leri ancak basit birer oyuncak olarak kendilerine rol bulabilecekler.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long