Görünmez Bankalarla mı Donatıldık?

                 Cep telefonunuzda bir uygulama satın aldığınızda artık ödeme onayı vermek parmak izinizi okutmak kadar kolaylaştı. Hatta, öyle ki bu süreçte parmak izimizi okutmak bir satın alma eyleminden çok sadece uygulamayı indirmenin bir ara yolu şeklinde bilinçaltımıza işlenmiş durumunda. Uber kullandığınızda, Netflix veya Spotify gibi servisler için aboneliklerinizde ödeme süreçleri artık bütünüyle görünmez hale geldi.

                 Değişim sadece ödeme faaliyetleri ile sınırlı değil. Avrupa'da 2009 yılında 238 bin 467 olan banka şubesi sayısı 2015 yılında 188 bin 851'e düşmüştü, bu rakam muhtemelen aradan geçen üç yıllık dönemde çok daha azalmıştır. Benzer şekilde Kuzey Amerika'daki banka şubeleri de azalıyor.
Açık Bankacılık Standarda Dönüşüyor,
                 Son yıllarda Türkiye'deki büyük bankalarda da gözle görülür değişiklikler oluyor. Artık veznelerin yerini şube içindeki gelişmiş ATM cihazları, müşteri ilişkilerine ait minik odacıkların ve resmi görüşmelerin yerini ise ferah ortamlardaki yüksek masaların etrafına konumlandırılmış yüksek iskemleler ile sohbet edasında geçen görüşmeler alıyor.

                 Pek çok sektörde verinin, mahremiyet ve gizlilik esasına uyarak, serbestçe dolaşabildiği açık veri yapıları için çalışmalar yapılırken bankacılık sektörü için açık bankacılık kavramı artık bir standarda dönüşüyor. Avrupa Birliğinde yürürlüğe giren PSD2 düzenlemesi ile birlikte artık lisans alabilen şirketler ödeme yapma ve kabul etme hizmetleri verilebilecek (Payment İnitiation Service Provider - PİSP) ve izin veren müşterilerinin mevcut banka hesaplarına da bağlanarak veri çekebilecek ve bu veriler üzerinden servisler sunabilecek (Account İnformation Services Provider - AISP). Geçtiğimiz ay başında Google tüm bu imkanları elde ettiği lisansı İrlanda'da aldı ve tüm AB ülkelerinde bu hizmetleri verebilecek.

                 Tam bu noktada yazımıza başladığımız noktaya geri dönüyoruz. Parmak iziniz ile uygulama satın alma işlemi artık bilinçaltımızda sadece bir uygulama indirme işlemine indirgeniyor. Amazon Go kasasız bir alışveriş deneyimini bugünden örneklendiriyor. Yakın bir gelecekte bu süreç sadece uygulamalar için değil, yaşantımızın tüm adımlarında standart hale dönüşecek.

Açık Bankacılık ve Bitcoin ATM'lerine İtibar Eden Popüler Medyanın Haberlerine Dikkat!
                 Böylesine bir gelecek için Blockchain ve türevleri gibi güven protokolü sunan yenilikçi teknolojiler, günümüzle kıyaslama bile kabul etmeyecek şekilde ortaya çıkacak devasa veriler ile baş edebilecek yapay zeka çözümleri çok daha önemli hale gelecek.

                 Popülizmi seven medyanın ön sayfalarında Bitcoin ATM'lerine dair haberler okuyabilirsiniz ve bu geleceğin finansal sistemine dair bir rota olarak size sunabilir. İşin doğrusu; bankaların hiçbir yerde görünmediği ancak bankacılık servislerinin her adıma entegre olduğu, yenilikçi teknolojiler ve açık bankacılık kavramı üzerine kurulacak yapılarda Bitcoin ATM'leri ancak basit birer oyuncak olarak kendilerine rol bulabilecekler.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site