Güçlü İletişimin Altın Kuralları

                 İletişimi kolaylaştıran teknikler vardır. Bunları günlük hayatınızda, iş ortamında, arkadaşlarınızla veya partnerinizle kullanmanın avantajlarını muhakkak yaşayacaksınız.

UYGUNLUK SORMAK: İletişime başlamadan önce, konuşmak istediğiniz kişiye müsait olup olmadığını sorun. Her an birini dinlemeye hazır olamayabiliriz. Aklımız başka bir yerde olabilir veya çok yorgun olabiliriz. Karşımızdakine "hayır" diyebilme hakkımız vardır. Genelde herkes paylaşacağı şeyin çok önemli olduğuna inanır ve o anda konuşulması gerektiğini savunur. Hatta konuşacağı kişinin her işini bırakıp o şeye odaklanmasını bekler. Bunu önemsenmek olarak değerlendirir. Oysaki sırf karşımızdaki kırılmasın diye, peki diyerek dinliyormuş gibi yapmak, değer vermek değildir.

                 Anlatılan şeye gerçekten odaklanabilmek adına, dinleyemeyeceğimizi fark ettiğimiz bir ana dair dürüst davranmak çok daha kıymetlidir.
DOĞRU ZAMANDA KONUŞMAK: Bir konuşma erteleniyor ise muhakkak zaman ataması yapılmalıdır. Arayı çok açmadan uygun olan ilk an randevulaşmak gerekir. "Gel bu konuyu akşam yemeğinde konuşalım" , "yarın sabah kahve içerken konuşalım" , "yatmadan bir saat önce konuşalım" gibi. Tabii verilen bu söze sadık kalınmalıdır.

OLUMLU İFADE İLE BAŞLAMA: Ne söyleyeceksek söyleyelim, söze muhakkak önce karşımızdakine dair bir takdir ifadesiyle başlamalıyız. "Senin fikrini açıkça söyleyebilmeni takdir ediyorum ancak üslubunda şuna dikkat edersen daha mutlu olacağım" , "Bana yardım etme gayretin çok hoşuma gidiyor ancak şu konuda biraz daha desteğine ihtiyacım var" , "İş hayatındaki başarınla gurur duyuyorum ancak birlikte daha fazla vakit geçirebilmemizi istiyorum" benzeri ifadeler kullanılması önerilir. Bu sayede karşınızdakine bir eleştirinizi veya talebinizi ileteceğiniz zaman, kişi sizi daha fazla dinleyebilir hale gelir. Üstelik savunma duvarları yarıya indirilmiş olunur.

OLUMSUZ EKLERİ KULLANMAMAK: "Senin şunu yapmamanı istiyorum" yerine "Senin şu şekilde yapmanı isterim" şeklindeki kalıpları kullanmaya çalışmak daha doğru bir yaklaşımdır. Zihin "olmamalı-etmemeli" kelimeleri ile çok çabuk olumsuz duyguya düşebilirken, söylenmek istenen aynı şeyler, olumlu kelimelere dönüştürülerek iletildiğinde olumlu bakış açısını korumak ve söylenenleri kabullenebilirlik artış göstermektedir.

YATAK ODASI YASAĞI: Yatağa girdikten sonra zihin için gündemler son bulmalıdır. Yatak odasına adım attıktan sonra kimse aranmamalı, mesaj atılmamalı veya eş ile yatakta konular açılmamalı. Zihin, yatak odasını gevşeme ve dinlenme yeri olarak kaydedebilmelidir. Hem kaliteli uyku uyuyabilmek hem de eşler arası erotizasyonun akışını bozguna uğratacak enerjiyi kapı dışında tutabilmek için...

                 Kaliteli ilişkiler ve doğru iletişim için teknikler reçetesi elimizde. Kullanması bize kalıyor. Herkesin bundan yararlanabilmesini dilerim. :)
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Elektrik / Elektronik / Otomasyon...

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri... Devamını OKU>>>

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long