Katarakt Tedavisinde Geç Kalmayın!

                   Halk Arasında "göze perde inmesi" diye adlandırılan katarakt, göz sağlığını ve yaşam kalitesini yakından etkiliyor. Sıklıkla orta yaşlı insanlarda görülmesine rağmen kataraktın uygun zemini bulunduğunda her yaşta ortaya çıkabiliyor. Katarakt, göz bebeğinin arkasında yer alan ve göze uzakta 10, yakında da 13 numara kırıcılık sağlayan doğal merceğin saydamlığını yitirerek buzlanması sonucu ortaya çıkıyor. Genelde yaşa bağlı olarak gelişen bir durum olsa da doğumdan itibaren her yaşta görülebiliyor. Bazen göze gelen darbeler sonrası oluşabildiği gibi göz içi iltihapları ve uzun süreli kortizon kullanımı nedeniyle erkenden de ortaya çıkabiliyor. Ayrıca katarakt; çift görme, şekilsiz ve bulanık görme, derinlik hissinin kaybı, göz yorgunluğu, ve gelişen astigmata bağlı baş ağrısı gibi belirtiler verebiliyor.
KATARAKTTA TEK TEDAVİ YOLU AMELİYAT;
                   Buzlanmaya başlayan merceği tekrar saydam hale getirmek ilaçlarla mümkün olmadığı için kataraktın tek tedavi yolunun ameliyat olduğunu belirten doktorlar; "Çoğu hastalığın aksine katarakt, ilaçla tedavisi mümkün olmayan ve tek tedavi yolu ameliyat olan bir hastalık. Bu nedenle kataraktı olan hastalar, görüşlerini ömür boyu etkileyecek çok önemli bu ameliyat için mutlaka katarakt cerrahisinde uzman bir göz hekimine gitmeli. Katarakt tanısı gözün detaylı muayenesi sonrası konulur. Bulgular sonucunda ameliyat kararı alındığında yapılacak yöntem ve göz içine yerleştirilecek mercek hakkında alternatifler hastaya detaylı bir şekilde anlatılmalı" diyor.

TEK AMELİYATLA KURTULMAK MÜMKÜN!
                   Katarakt cerrahisinde son yılların önemli bir gelişmesi Femtosaniye lazer teknolojisinin fakoemülsifikasyon yöntemine entegrasyonu oldu. Femtosaniye lazer yardımlı katarakt cerrahisinde göz içine girilecek tüneller, göz merceğinin ön zarının soyulması ve merceğin içinin küçük dilimlere bölünmesi basamakları daha ameliyata girmeden bir lazer ile yapılıyor ve cerrah ametiyata birçok şey hazır olarak başlıyor. Bu sayede ameliyat daha hassas ve güvenli bir şekilde yapılıyor. Bu da, ameliyat sırasında takılan göz içi merceği en ideal pozisyonda durarak, en iyi kırıcılık performansını göstermesi anlamına geliyor.

                   Katarakt ameliyatı sırasında yerleştirilecek yeni merceğin kuvvetini önceden hesaplayıp hastalara en iyi görüşü kazandırmaya gayret ettiklerini söyleyen doktorlar; "Modern teknolojilerin bize sağladığı astigmatizmayı yada yakını da düzeltebilen özellikli mercekler sayesinde katarakt hastalarımızı mümkün olduğunca gözlüksüz bırakmaya çalışıyoruz. Hasta dilerse kendisi için özel göz içi mercekleri sayesinde sadece uzak görüşü veren tek odaklı mercek ameliyatı olup, okurken gözlük kullanabilir, dilerse de çok odaklı mercek ameliyatı olup hem yakın hem de uzak gözlüklerinden kurtulabiliyor. Çok odaklı merceklerin en yenisi olan üç odaklılar, orta mesafe görüşü vererek bilgisayar mesafesini de iyi gösterebiliyor. Üç odaklı merceklerle hasta memnuniyeti o kadar yükseldi ki, gözlüksüz yaşam dileyen bazı uygun hastalarımıza henüz kataraktları olgunlaşmamış olsa bile aynı ameliyatı öneriyoruz" diye konuşuyor.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site