Kış Aylarında Dikkat Etmemiz Gerekenler?

                   Kış ayları, kapalı havaların, yağmurun karın bol olduğu, bazen üşütmeye mola verip güneş içimizi ısıtsa da soğukların eksik olmadığı, beslenmemize, giyimimize, hijyene dikkat etmediğimiz takdirde ise sağlığımızı olumsuz etkileyebilecek zamanlardır. Peki, bu mevsim geçişleri ve soğuk havalar bizleri etkilediği kadar evcil hayvanlarımızı da etkileyebiliyor mu? Bakım koşullarında, beslenmelerinde bir takım değişikliklere gitmemiz gerekir mi?

                   Bağışıklık kısaca bizi hasta edebilecek etkenlere karşı vücudumuzun bir direnci olarak tanımlanır. Bağışıklığın beslenme, stres, hijyen ile yakın ilişkisi bir çok kez dile getirilmiş, bazı zamanlarda besin takviyeleri ile desteklenmesi gerektiği kabul edilmiştir. Peki, evcil hayvanlarımızda durum farklı mı?
                   Günümüzde aşılar yardımı ile evcil hayvanlar bir takım hastalıklara karşı her ne kadar korunsa da bu sayıda mevsim geçişlerinde ve kış aylarında dikkat etmemiz gereken bir kaç konuya değinmek istiyorum. Evin içinde bakılan hayvanlar ile bahçede bakılan hayvanlar arasında bir takım farklar söz konusu. Eğer bahçemizi paylaştığımız dostlarımızın rahat bir kış atlatmasını istiyorsak şunlara dikkat edebiliriz:
      ~Köpek veya kedilerin kulübesinin, evlerinin kapısı kuzeye bakmamalı. Soğuk kuzey rüzgarları onları üşütebilir.
      ~Kulübe ve evlerin tabanına talaş gibi kolay temizlenebilecek ve onları sıcak tutacak maddeler dökebiliriz. Gerekli temizliği sağlandığı sürece battaniye de serebiliriz.
      ~Özellikle karlı zamanlarda su kaplarının donmamasına dikkat edilmeli.
      ~Soğuk onların enerji gereksinimi arttıracağı için mama miktarında artış gerekli olabilir. İleri yaş, kronik rahatsızlıklar gibi unsurlar için bağışıklıklarının güçlendirilmesi yönünden vitamin ve besin takviyeleri gerekebilir.

Bu konularda veteriner hekiminize danışmanızda yarar var!

                   Evimizde bakım koşulları sağladığımız dostlarımız içinde en şanslısı kediler. Dışarıya çıkmayan bir kedi için bakım koşullarında çok büyük değişiklikler olmasa da hareket azalmaları görülebildiği için mama miktarına kilo alımı yönünden dikkat etmekte yarar var. En çok karşılaşılabilecek başka bir problem idrar yolları enfeksiyonları.

                   Ona da yazının ilerisinde değineceğiz.
Gelelim evde bakılan ve düzenli olarak gezdirilen köpeklerimize. Köpekler için bu mevsimde sıcak soğuk farkı bir hayli fazla olduğundan bu durum bağışıklıklarını etkileyebilmektedir. Traşlı köpekler için yağmurlu ve karlı havalarda kıyafet giydirilmesi hem temizlik yönünden kolaylık sağladığı gibi hem de vücutlarını ani ısı değişikliklerinden koruyacaktır.

                   Hasta sahipleri özellikle yağmurlu havalarda geziden sonra eve girişlerde ayak temizliği yapmak isterler. Burada kullanacağımız malzeme önemli. Alkollü yada alkolsüz temizleme mendilleri köpeklerimizin patilerinde zaman içerisinde padal dermatit dediğimiz kaşıntılı, tüy dökülmesi ile seyreden dermatolojik problemlere yol açabiliyor. Bu nedenle kuru havlu ile temizlik yapılabileceği gibi petler için üretilmiş temizlik mendillerini kullanmakta yarar olabilir. Yine yağmurlu havalarda ıslak tüyleri temiz bir kuru havlu ile temizlenmelidir. Köpekleri gereğinden fazla yıkamadan olabildiğince kaçınmalıdır.

                   Kar yeme, hem bahçe hem de içli dışlı yaşam süren köpeklerin daha çok meraklarına yenik düştükleri bir konu ile karşımıza çıkabilmektedir. Fazla miktarda kar yemek kusma ve özellikle ishal gibi şikayetlere yol açabilmektedir. Mevsim geçişi ve kış aylarında karşılaştığımız başka sağlık sorunları olarak idrar yolları enfeksiyonları, kusma, ishal ve yoğun gazın eşlik ettiği gastrointestinal şikayetler, ağrı başı çekmektedir.

                   Eğer sık idrara çıkma, özellikle erkek kediler için idrar yapma pozisyonunda uzun süre bekleme, evin değişik yerlerine idrar yapma ve idrarda kan görülmesi gibi durumlar ile kar yeme, beklemiş yağmur sularının içilmesi, ısı farklılıkları sonucu oluşabilecek kusma, ishal, gaz çıkarma gibi durumlar var ise hekiminizle iletişime geçmekte yarar var. Özellikle idrar yolları rahatsızlıkları düşük bağışıklı petlerde görülebilmektedir.

                   Ağrı genellikle ileri yaş hayvanlarda görebildiğimiz bir konu. Özellikle ortopedik operasyon görmüş ve vücutlarında pin, plaka gibi metal cerrahi malzeme bulunan kedi ve köpekler ısı değişimleri ve havadaki statiklenme ile bu mevsimlerde ağrı duyabilmektedirler. Sıcak tutma, veteriner hekim tavsiyeli ağru kesici ilaçlar bu dönemleri rahat atlatmalarına yardımcı olabilmektedir. Bu mevsimde doğmuş kedi ve köpeklerin uygun zamanda parazitler tedavisi aksatılmamalı, aşı programlarına oldukça dikkat edilip eksik aşılamalardan kaçınılmalıdır.

                   Parvoviral enteritler, kedi ve köpeklerde gençlik hastalığı, kennel cough ve sık bilinen adıyla barınak hastalığı gibi viral ve bakteriyel salgın yapan hastalıklar mevsim geçişi ve kış aylarında düşük bağışıklıkla beraber daha hızlı aktifleşebileceği için çiftlik ortamı olsun barınak ortamı olsun sahipleneceğimiz hayvanlar konusunda dikkatli olunmalı, kalabalık popülasyonlarda sokak hayvanları için besleme ve bakım yapıyorsak özellikle evimizde de petimiz varsa eldiven giymek, üzerimizdeki kıyafetleri eve gelir gelmez değiştirmek, ayakkabılarımızın tabanını antiseptik solüsyonlarla temizlemekte oldukça yarar vardır.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle