Köpeğinizi Anlama Sanatı...

                Sahiplendiğiniz köpek yavru ise kendisinden başka hiçbir şeye zarar veremeyeceğini bilmenizi isterim. Ona soktuğunuz yeni çevreye güven duyması ve çevresindeki kişileri ve cisimleri tanıması için zaman vermeniz gerekir. Sizler evinizi yeni bireyinize tanıtırken, bir yandan da sürü liderinin kim olduğunu ona göstermiş olacaksınız. Burada ki en büyük iş yükü de aile bireylerine düşmektedir. Köpeğinize eve ilk geldiği günden başlayarak belirli kurallar koymalı, ona da baştan beri bu kuralları öğretmeli ve ev içerisindeki her bir bireyin de bu kurallara bağlı kalmasını sağlamalısınız.
                Ne yazık ki köpek eğitiminde tutarsızlığa ve belirsizliğe yer yoktur. Mesela biriniz kanepeye çıkmasına izin verirken, diğer bir aile bireyi izin vermezse köpeğinizin kafası karışır ve dengesiz, söz dinlemeyen bir köpeğiniz olur. Dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi de, yavru köpeğinizi evde ilk defa yalnız bıraktığınızda havlamaya başlar. Hemen onun yanına gidip susturmak isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda aslında tek yapmanız gereken şey onu görmezden gelmek iyi yada kötü tepki vermemektir çünkü köpeğiniz kafasında "demek ben ağladığımda yanıma geliyorlar, havladığımda dikkatlerini çekebiliyorum" gibi bir mantık oluşturabilir ve alışkanlık haline getirebilir. Onun yerine yatağının içerisine havluya saracağınız eski tüp ses çıkartan saat stresini azaltacak ve rahatlamasını sağlayacaktır.

                Ayrıca bilindiği üzere köpekler doğaları gereği de her zaman saklanabilecekleri, dinlenebilecekleri ve korktuklarında sığınabilecekleri yani kendilerini güvende hissedebilecekleri bir alana ihtiyaç duyarlar. O yüzden evinizin içinde köpeğinize böyle bir alan oluşturmak köpek psikolojisinde büyük önem taşımaktadır. Kesinlikle çok büyük olmasına gerek yoktur, sadece yatabileceği kadar alan olması yeterlidir.

                Köpek sahiplerinin en çok zorlandığı noktalardan bir tanesi de yavru köpeklerde tuvalet eğitimidir. Yavru köpeğinize tuvalet eğitimi vermek için herhangi bir yaşı beklemenize gerek yoktur. Bu yüzden eve ilk geldiği andan itibaren tuvalet eğitimi vermeniz daha doğru olacaktır. Eve ilk geldiği dönemlerde muhtemelen evin herhangi bir yerine çiş yada kakasını yapacaktır, sakın dışkısını gösterip kızmak gibi yanlış hareketlerde bulunmayın. Her seferinde bıkmadan yeni yerini göstermelisiniz çünkü bu tarz tepkiler köpeklerde psikolojik olarak hasara neden olmaktır.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

2 yorum:

  1. Mesela biriniz kanepeye çıkmasına izin verirken, diğer bir aile bireyi izin vermezse köpeğinizin kafası karışır ve dengesiz, söz dinlemeyen bir köpeğiniz olur. cümlesi çok oturaklı olmuş, ellerinize sağlık hariba bir yazı çıkarmışsınız.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için, daha yararlı bilgiler sunacağız tekrar bekleriz.

      Sil

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle