Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

Şifalı Bitkiler; Sumak

                Sumak, organik asitler, misketin, anthocyanin, kaempferol, flavonlar, tartarik asit, fenolik asit, malik asit, sitrik asit ve tanen içeren, çalı görünümünde bir bitkidir. Meyvesi küre biçiminde, kırmızımsı, ekşi lezzette olur. Uygun yöntemlerle kurutulduktan sonra, sofra tuzuyla karıştırılıp öğütülür ve baharat olarak kullanılan "sumak" elde edilir. Özellikle kokuyu azalttığı için soğan salatalarında tercih edilir. Sumak Akdeniz mutfağında kullanılan en sağlıklı baharatlar arasında yer alır. Yemeklere ekşi bir aroma kazandırmanın yanı sıra sağlık açısından çok faydalıdır. İran, Afganistan, Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Akdeniz'de yetişir. Türk mutfağında da en çok kullanılan baharatlar arasındadır.
FAYDALARI;
                Antienflamatuar ve antimikrobial özellikleri vardır. Kolesterol seviyesini düşürdüğü için kalp ve karaciğeri korur. Kanser önleyici olduğu gibi normal hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri öldürdüğü saptanmış ve artık ilaç olarak kullanılmaya başlamıştır.

                Cilt sorunlarının tedavisinde, özellikle yaraların iyileşmesinde fayda sağlar. Çiğnenmiş sumak yaprakları deri döküntülerine ve iltihaplı diş etlerinin tedavisine iyi gelir. İdrar söktürücü özelliği vardır, zararlı toksinlerin vücuttan kolayca atılmasını sağlar. Ortadoğu'da sumak suyu, mide ve bağırsak rahatsızlıkları için geleneksel olarak kullanılır.

                Geriatride ve kadın hastalıklarında düzenli olarak kullanılması yaşlanmayı geciktirdiği gibi adet düzensizliğine ve sancısına iyi gelir. Vacinal sorunlarda harici tedavi olarak uygulanabilir. Çeşitli göğüs ve solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği de bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kanı temizler, boğaz ağrısını giderir. Yemeklere ve salatalara katılabilir ve içecek olarak da tüketilebilir. Sumaktan lezzetli bir öksürük şurubu da hazırlanabilir.

KULLANILIŞI;
Çayı: 1 çay bardağına 1 tatlı kaşığı öğütülmüş veya tane sumak konur, üzerine kaynar su dökülür, ağzı kapatılarak 5 dakika demlendirilir. Buna 1-2 damla kekik yağı da (şart değildir) katılırsa, ikisi birlikte çok faydalıdır. Dibine çöken posa tüketilmemelidir.

Öksürük Şurubu: 1 büyük bardak su, bir yemek kaşığı balla orta ateşte kaynatılır. Sonra buna 2 yemek kaşığı sumak katılır, 10 dakika karıştırarak pişirmeye devam edilir. Altı söndürülür, bir kapak örtülüp demlemeye bırakılır. Bu karışım, hava geçirmez bir kapta uzun süre saklanabilir.

Yaprağı: (Aktarlarda bulunabilir) çiğnenerek iltihaplı yaraların üzerine konur. Kaynar suda, diğer bitki çayları gibi demlendirerek çayı yapılır.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

DUYURU!
GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR

DUYURU;

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long