Sosyal Ağ Algoritmasının Yararı ve Zararı

                 Müşterinin velinimet olduğunu ve ancak memnun müşterinin ürün, servis yada şirkete bağlı kalacağını bilmeyen yoktur. Startup dünyasında müşteri ve satılan ürün sayısının bir yerden sonra üssel olarak beklenir, bu artış olmazsa başarılı olmadığınız varsayılır. Peki üssel olarak müşteri sayınızı arttırmayı başardınız diyelim, müşterilerinizi memnun etmeye devam etmeyi nasıl başaracaksınız?

                 Burada yapay zeka devreye giriyor. Yapay zeka algoritmaları bir internet sitesine giren yada bir mobil uygulamayı kullanan müşterinin hareketlerini kayıt ediyor. Bununla kalmayıp halka açık yerlerde dolaşırken eğer hasbelkader yetki vermişseniz nerede olduğunuz bilgisi toplanıyor. Size birtakım şeyler sunuluyor. Sunulan şeyin (içerik) sizin orada kalmanın daha da artırması için şirketler ellerinden ne gelirse yapıyorlar.

                 Yakın zamanda paylaşılan bebeğini kaybetmiş Avustralya'daki bir kadına ünlü bir sosyal paylaşım sitesinin bebek eşyası reklamı yapılması ile ilgili bir haber vardı. Kadının bebeğini kaybetmesinin üstüne böyle reklama maruz kalması tabii ki üzücü bir haber. Eğer sokaktaki bir panoda bebek reklamı görseydi kadına haksızlık yapıldığını düşünmeyecektik. Haksızlık yapıldığını düşündüren kişisel hesabı ile girdiği sitede böyle bir reklama maruz kalması. Çünkü içten içe şöyle düşünüyoruz; "Eğer benim özelime bir şey getiriyorsan benim ne halde olduğumu biliyor olman lazım." Çünkü insan olarak başka bir insanı kendimize yaklaştırırsak onun bizim halimizden anlamasını ve uygun şekilde davranmasını bekleriz. Bebeğini kaybetmiş birine bebekle ilgili şeyler söylemek ise bir insan yaptığında ya acımasız yada aptalca bir şeydir.
Sosyal Paylaşım Sitesinin Kullanıcıları Aslında Onun Müşterisi Değil;
                 Burada düşündüğümüz iki hata var. Birincisi sosyal paylaşım paylaşım sitesine kendimizle ilgili her şeyimizi, en yakın dostlarımıza bile söyleyemeyeceğimiz şeyleri, anonim olduğumuzu düşündüğümüz zaman yada paylaşılmaz diye düşünüp söylüyoruz. Halbuki sosyal paylaşım sitesi bizim dostumuz değil. Bir dosttan yada insandan bekleyeceğiniz kendi menfaatini sizinkinden üstte tutma, ahlaklı olma gibi bir şey beklemek ise uygun değil. İçinde yapay zeka algoritmaları var diye akıllı ve hatta merhametli davranmasını beklediğimiz sosyal paylaşım sitesinin menfaati çok daha farklı çalışıyor.

                 Sosyal paylaşım sitesinin kullanıcıları aslında onun müşterisi değil. Sosyal paylaşım sitesinin müşterisi reklam verenler yada para verip karşılığında başka herhangi bir amaçla bilgi toplamaya çalışanlar. Çünkü bu kurum yada kişiler sosyal paylaşım sitesinin gelirini sağlıyorlar. Kurum ve kişilerin müşterisi ise sosyal paylaşım sitesi kullanıcısı. Hangi ürünün reklamının kullanıcının karşısına geleceğini algoritmalar belirliyor. Bu algoritmalar ise kullanıcının profilindeki yaş, cinsiyet, ilgi alanları, o anda neye ilgisi olabileceği gibi bilgilere ilgisini belirten kurumlardan birisini, o kurumun kullanıcının karşısına çıkmak için sosyal paylaşım sitesine verdiği ücrete bağlı olarak gösteriyor.

                 En sonunda kullanıcı bir şeyi alıp almamaya karar veriyor ve reklam veren kurum gelir kazanıyor. Bu şekilde reklam gösterince müşterinin satın alma olasılığı düşük olsa bile, tezgahtar, depo, mağaza, vitrin derdi olmayan kurum daha düşük bir fiyat verebiliyor ve satabiliyor. Buralarda satabilen müşteri kurum reklam vermeye devam ediyor. Kullanıcılar da paylaşımlarını yapmaya.

Görüp Dokunamadığınız Ürünü Aldığınızda İşler Kötü Giderse Ne 
Olur?
                 Aldığımız sekiz ekrandan bir tanesi bozuk çıkınca geri gönderdiğimiz ve kargo şirketinin aylarca depoda unutması sonucu kimsenin üstlenmediği, elimizde kalan ve ofisimizde kalan ve ofisinizde hazin bir şekilde bekleyen ekranı düşünüp sinirlendim şimdi. Şimdi bir arama yaptım, "düşük bebek" deyince de "kartal bina yıkıldı" deyince de kıyafet, parfüm ve emlak reklamları geliyor. İngilizce "miscarriage" deyince ise sitenin "kalite"sine bağlı olarak birinde araba reklamı çıktı, diğerlerinde ise ne yaparsan kendini daha iyi hissedersin için bitki çayından egzersize tavsiyeler. Onlara basınca da manasız bir iki şey çıktı ve çıktım.

                 Eğer birisine uygunsuz içerik gitmiş ise, o zaman diyelim ki şikayet etti ve bir şekilde sosyal paylaşım sitesine ulaştı. Bu şikayet bir anormal olarak değerlendirilecek. Yapay zeka sistemleri anormallileri değerlendirirken ya hiç dikkate almaz yada biraz daha iyi ise ne kadar maliyeti olduğuna bakar. Dolayısı ile en sonunda sosyal paylaşım sitesine kullanıcının değeri de ne kadar dikkate alınacağı da ne kadar gelir getireceği ile ilgili olur.

                 Özellikle eğlenmek, zaman geçirmek için değil de, sağlığımız, eğitimimiz gibi daha önemli şeyleri yapay zeka algoritmalarına verdiğimiz zaman, ne yaptıkları ile ilgili gerçek insanların muhakkak haberdar olmaları ve insani kararlar verip sorumluluklarını anlamaları gerekecek. Bunun için de yapay zeka algoritmalarının sadece en iyi kar getiren değil aynı zamanda en anlaşılır, en tarafsız olması önem kazanacak.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle