Sosyal Öğrenme ve Yapay Zeka

                Akademisyenler bilgiye aç insanlardır. Bu açlığı gidermenin çeşitli yolları var. Birincisi tabii ki okumak. Makaleler, dergiler, kitaplar, çevrimiçi metinler vb. okuyacak o kadar çok şey var ki ama zaman yeterli gelmiyor maalesef. İkincisi izlemek ve dinlemek. Evet, teknolojinin şimdi geldiği noktaya bakacak olursak, ekrana bakmayı ve bir şeyler izlemeyi çok seviyoruz. Mesela Coursera vb. platformlarda çevrimiçi o kadar ders var ki, zaman olsa da hepsine yetişebilsek diyor insan. NetFlix tarafından konulan içeriklere bakıyorum da oradan bile öğrenecek çok şey var. Zaman geçirmek güzel şey ama bunu kaliteli zaman geçirme modeline de çevirmek lazım.
                Bu yazıda sosyal öğrenme hakkında fikirler vereceğiz. Sosyal öğrenmeyi yukarıdaki modellerin aksine, ikinci bir boyut gibi düşünebiliriz. Mesela bir şeyleri tek başımıza okuduktan sonra, başkaları ile bir araya gelip okuduklarımızı tartışabiliriz. İnanıyorum ki insanlar çevreleriyle veya birbiriyle etkileşerek daha çok şey öğrenebilir. 

                Teknoloji insanları yalnızlaştırıyor fikrine katılmıyorum. Öğrendiklerimizi paylaşmak bizim elimizde, hoş zaten paylaşmazsak öğrendiklerimiz çoğu zaman uçup gidiyor. Beynin hatırlaması için tekrar şart, bu tekrar olmadan da sadece zaman geçirmiş oluruz.

                Bazen o kadar çok konu başlığı var ki, insan her şeye yetişemiyor. Herkes bu etik çıkmazını çözme peşinde, ama nasıl olacağını kimse bilmiyor. Bu da önümüzdeki on yılın araştırma konusu olacak. "Ben özlemedim ki seni kedi özledi" modelini kimse istemiyor. Yani yapay zeka karar verdi, ben de o karara saygı duydum demek mümkün olmamalı, olmayacak da...

                Düşünsenize elinizde bir yapay zeka programı var, nasıl çalıştığı hakkında en ufak bir fikriniz yok. Bir kişiyi işe alacaksınız, tüm bilgileri giriyorsunuz, size bu kişiyi işe al veya alma diyor. Siz de paşa paşa ne diyorsa onu yapıyorsunuz. Evet bir karar vermek lazım ama öncelikle bu kararın nedenlerini anlamak şart. Yani sorduğumuz soru sadece "Nedir?" değil, aynı zamanda "Neden?" olmalıdır. Belki de sunulan gerekçeler size saçma gelecek.

                Mesela "Hava bugün çok yağmurlu o yüzden X kişisini işe alma" gibi bir gerekçe gelirse karşınıza, bu yapay zeka programı saçmalıyor diyebilmeliyiz. Her şeye kafa sallayan zihniyet yanlıştır. Her şeyi sorgulamak lazım, kendimizi sorgulamak dahil. En sevdiğim soru "Neden" sorusudur. Karşı taraf beni ikna ediyorsa, fikrimi değiştirmeye her zaman hazırım.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri... Devamını OKU>>>

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 & 2020 WeblonG