Sumağın Faydaları Nelerdir?

                Sumak, organik asitler, misketin, anthocyanin, kaempferol, flavonlar, tartarik asit, fenolik asit, malik asit, sitrik asit ve tanen içeren, çalı görünümünde bir bitkidir. Meyvesi küre biçiminde, kırmızımsı, ekşi lezzette olur. Uygun yöntemlerle kurutulduktan sonra, sofra tuzuyla karıştırılıp öğütülür ve baharat olarak kullanılan "sumak" elde edilir. Özellikle kokuyu azalttığı için soğan salatalarında tercih edilir. Sumak Akdeniz mutfağında kullanılan en sağlıklı baharatlar arasında yer alır. Yemeklere ekşi bir aroma kazandırmanın yanı sıra sağlık açısından çok faydalıdır. İran, Afganistan, Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Akdeniz'de yetişir. Türk mutfağında da en çok kullanılan baharatlar arasındadır.
FAYDALARI;
                Antienflamatuar ve antimikrobial özellikleri vardır. Kolesterol seviyesini düşürdüğü için kalp ve karaciğeri korur. Kanser önleyici olduğu gibi normal hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri öldürdüğü saptanmış ve artık ilaç olarak kullanılmaya başlamıştır.

                Cilt sorunlarının tedavisinde, özellikle yaraların iyileşmesinde fayda sağlar. Çiğnenmiş sumak yaprakları deri döküntülerine ve iltihaplı diş etlerinin tedavisine iyi gelir. İdrar söktürücü özelliği vardır, zararlı toksinlerin vücuttan kolayca atılmasını sağlar. Ortadoğu'da sumak suyu, mide ve bağırsak rahatsızlıkları için geleneksel olarak kullanılır.

                Geriatride ve kadın hastalıklarında düzenli olarak kullanılması yaşlanmayı geciktirdiği gibi adet düzensizliğine ve sancısına iyi gelir. Vacinal sorunlarda harici tedavi olarak uygulanabilir. Çeşitli göğüs ve solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği de bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kanı temizler, boğaz ağrısını giderir. Yemeklere ve salatalara katılabilir ve içecek olarak da tüketilebilir. Sumaktan lezzetli bir öksürük şurubu da hazırlanabilir.

KULLANILIŞI;
Çayı: 1 çay bardağına 1 tatlı kaşığı öğütülmüş veya tane sumak konur, üzerine kaynar su dökülür, ağzı kapatılarak 5 dakika demlendirilir. Buna 1-2 damla kekik yağı da (şart değildir) katılırsa, ikisi birlikte çok faydalıdır. Dibine çöken posa tüketilmemelidir.

Öksürük Şurubu: 1 büyük bardak su, bir yemek kaşığı balla orta ateşte kaynatılır. Sonra buna 2 yemek kaşığı sumak katılır, 10 dakika karıştırarak pişirmeye devam edilir. Altı söndürülür, bir kapak örtülüp demlemeye bırakılır. Bu karışım, hava geçirmez bir kapta uzun süre saklanabilir.

Yaprağı: (Aktarlarda bulunabilir) çiğnenerek iltihaplı yaraların üzerine konur. Kaynar suda, diğer bitki çayları gibi demlendirerek çayı yapılır.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site