Türkiye'nin Suriyeli Mülteci Gerçeği...

                  Suriye ve Suriye'liler! 2011'den beri siyasi hayatımızın bir yerlerinde, gündelik konuşmalarımızda mutlaka varlar. Konu, sayıları 4 - 4,5 milyon civarına ulaşan Suriye'li mültecilerdir. Vatandaşlarımızın bir kısmı Suriye'li mültecileri büyük bir hüsnü kabul ile karşılamış ve ellerinden geleni yapmışlardır ve yapmaktadırlar. Diğer bir kısmı ise gelenlerin sayılarının fazlalığı karşısında önce şoka uğramış, sonra gelişen birçok olumsuz olayla birlikte alerji duymaya başlamışlardır.

                  Suriye'lilerin çok daha ucuza iş yapmaları, düşük gelirli olup, iş arayan insanlarımızda da farklı bir rahatsızlık oluşturmuştur. Ancak, tarihten gelen Ensar geleneklerimizle biz Kafkaslardan, Balkanlar'ın her yanından, Ortaasya'dan göçen yüzbinlerce soydaşımıza, dindaşımıza topraklarımızı açmış bir milletiz. Bu problemi de bu şekilde algılamamız, kabul etmemiz gerekir diye düşünenlerimiz de mevcut. Ancak, İnsan olarak bu olaya tabii ki çok üzülmekle birlikte, "ne oluyor" konusuna farklı açılardan bakıp Ülkemiz adına yorumlamamızda fayda var.
                  Önceki toplu göçlerin kısa süre içinde en kalabalık olanı Bulgaristan'dan olan göçtür ve 300.000 kişi civarındadır. Ülkemiz bütün bu göçleri başarı ile savuşturmayı başarmıştır. Balkanlardan gelen kişiler birçok şehre dağılmış, daha önce gelen Balkan göçmenlerinin de destekleriyle sıkıntılı günlerini atlatmışlardır. Benzer şekilde, ama daha az sayılarda Kafkaslardan göçüp gelenler de, daha önce ülkemize yerleşen ve farklı şehirlerde konumlanmış Tatar, Abhaz, Çerkez, Gürcü asıllı arkadaş ve akrabalarının yardımıyla sıkıntılı süreçlerini kolaylıkla atlatmışlardır.

Suriyeli Göçmenler Sınırlara Yakın Şehirlere Yerleşti;
                  Ancak bu sefer durum farklıdır. Gelen Suriyeli göçmenler sınırlara en yakın şehirlere yerleşmeyi tercih etmişlerdir. Birleşmiş Milletler Göç komisyonunun raporuna göre, Kilis ve Hatay başta olmak üzere Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin'de Suriye asıllı göçmenlerin oldukça yoğun olduğu gözlenmektedir. Bu kişilerden bazı seçilmişleri özel olarak eğiten gruplar da türemiştir. Eylül 2018 tarihine kadar, özel eğitilen, iş bulunan Suriyeli mültecilerin sayısı 23721'dir. Devletimiz, UNHRC, Yuva Association, Habitat, UNİDO, İLO, Kudra, STL, WHH kurumları tarafından seçilen bu kişilerin niçin ve hangi kriterlerle seçildiği konusunda inşallah kontrol fırsatı bulmuştur.

                  Suriye'lilerin yerleştiği şehirlerimizde Arapça yazılı tabelaların artışı ülkemizin bu bölümlerini kültürel bir deformasyona da uğratmaktadır. İngilizce yazılmış tabelaların fazlalığına tedbir almakta zorlanan ülkemiz çok yakında Arapça yazılı tabelalarla da uğraşmak mecburiyetinde kalacaktır.

Mültecilerin Emperyalist Ülkelerin Emellerine Alet Olma Tehlikesi;
                  Esas tehlike ise yukarıda anlatılanlardan hiçbiri değildir. Esas tehlike bu tip göçler sonunda göç eden grupların emperyalist ülkelerin emellerine alet olmaya müsait gruplar haline kolaylıkla gelenilmesidir. Hele de bu gruplar bir bölgede yığışmışlar ise bu durum ülkenin parçalanmasını, iç savaşı kolaylaştıran unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok yakın zamanda Yugoslavya'nın, etnik esaslara dayalı yedi ayrı cumhuriyete, Sırbistan, Hırvatistan, KAradağ, Bosna-Hersek, Kosova ve Slovenya Cumhuriyetlerine bölünmesi, Çekoslavakya'nın Çekya ve Slovakya cumhuriyetlerine parçalanmaları en yakın örneklerdir.

                  Çok yakın geçmişte, Irak'ın Şii, Sünni Arap ve Kürt bölgeleri olmak üzere üç bölgeye ayrılarak konfederasyon yapılması da bu tuzaklardan biridir ve Irak'a ve ülkemiz dahil komşularına hiçbir zaman huzur gelmeyecektir. Bu sebeple, komşumuz Suriye için Konfederasyon formülü ileri sürüldüğünde mutlaka karşı çıkılmalı, Suriye'nin üniter devlet yapısı savunulmalıdır.

Suriyeli Göçmenlerin Ülkelerine Dönüşü Sağlanmalı;
                  Suriyeli göçmenlerin mümkün olan en kısa sürede kendi ülkelerine gitmelerinin sağlanması en doğru siyaset olacaktır. Bu süreç barış sağlanmaması sebebiyle uzun sürecek ise göçmenlerin sınır illeri dışındaki illere dağıtılması ülke güvenliği açısından hayati önem taşımaktadır. Bu sağlanamaz ise yüksek nüfus artışına sahip Suriyelilerin sınır illerindeki demografik yapıyı çok yakında değiştirecekleri görülmektedir.
                  Mevcut nüfusa bir de Suriye İdlib bölgesinden göç olursa bizin için farklı bir tehlike başlamış demektir. Bu muhtemel göç mutlaka durdurulmalıdır. Ensar'ın dayanacak gücü kalmamıştır. Bu tedbirler süratle dikkate alınmadığı takdirde yakında bir de etnik Suriyeliler problemi ile uğraşmak zorunda kalmamız kaçınılmaz olacaktır. Suriye'lilere toptan vatandaşlık hakkının verilmesi ise ülkemiz için felaketin başlangıcı olacaktır.

Doğu ve Güneydoğu'da Yeni Şehirler Oluşturmak Hataydı;
                  Türkiye özeline gelirsek; geçmişte yaptığımız en büyük yanlışlardan biri, Doğu ve Güneydoğu'daki illerimizi bölerek yeni şehirler oluşturmak olmuştur. Bunda amaç bu küçük şehirlere Yasaya göre en az ikişer milletvekili kontenjanı vererek Kürt asıllı bir partinin meclise girmesini sağlamaktır. Böylece TBMM'de sesleri duyulacak ve görüşlerini rahatlıkla ifade edebileceklerdir. İyi niyetle bakıldığında amaç buydu!

                  Bilerek veya farkında olmadan kürt asıllı yurttaşlarımızın bulunduğu bölgelerin sınırları dikkate alınarak yapılan bu yeni şehirlerin sınırları, daha sonraları PKK gibi örgütlerin kullandıkları en önemli malzemelerden biri olmuştur. Milletvekili başına 15-20 bin oy karşılığı iki veya üç milletvekili çıkarak bu iller, nüfusları çok az olmasına rağmen harita üzerinde önemli alanlar oluşturmuştur. Her seçim sonrası Medya'da malum bir partinin kazandığı bölgelere farklı bir renk verilmiş, sanki o bölgede yaşayanların hepsi ayrı bir ülke istiyormuş gibi takdim edilmiştir. Devlete düşen görev mevcut seçim sonuçlarını dikkate alarak bu yanlış görüntüyü ortadan kaldırmak olmalıdır.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle