Yeni Bir Beslenme Modeli

                  Sağlıklı ve fit olmak her sezonun en gözde modası olmaya devam ediyor. Aynı moda dünyası gibi beslenme ve zayıflama trendleri de değişiyor. Ben de bunların sıkı bir takipçisi olarak bu ay dünyanın konuştuğu yeni bir beslenme modelinden bahsetmek istiyorum. 'İntermittent Fasting' Yani aralıklı oruç metodu olarak ifade edilen vücudun dinlendirilmesi amacını taşıyan sistem 1945 yılından beri biliniyor. Ünlü Japon bilim adamlarından biri bu metodun kanser ve nörolojik hastalıklar gibi bazı vakaların iyileşme sürecinde çok önemli rol oynadığı belirtmiş ve tıp dünyasında büyük bir devrim olarak görülmüş. Birçok sağlık otoritesi tarafından hastalıkları iyileştirdiği de savunulmakta.
                  Aslında sistemin özü olan oruç: Sümerlerden Yunan ve Roma kültürüne, Tevrat'tan İncil'e ve İslamiyet'e yılın bir ayını olmak üzere ruhen ve fiziken dinlenerek geçirdiğimiz bir dönem. İnsan fiziksel olarak kendini aç bırakırken, ruhen nasıl zenginleştiğini ve güçlendiğini tecrübe eder. Orucun bir çok çeşidi vardır. En çok önerilen iki yöntem bulunuyor. Bunlardan biri belirli günlerde çok az kalori tüketmek, sonrada normal yemek. Diğeri de belirli saatlerde yemek yemeyi ve günün geri kalanını atlamayı öneriyor.

                  Yapılan küçük bir araştırmada yapanların bir kısmının tansiyonunun, kan şekerinin ve kolesterol düzeyinin düştüğü saptanmış. Geniş bir araştırma henüz yapılmamış olsa da uzun süren açlıkla yakılan yağ hücreleri yaşlanmayı geciktirerek, hastalıkların da tedavisinde etken oluyor.

                  Burada kilit nokta sizin o öğünlerdeki beslenmenizin niteliği. Sistem ne yiyeceğimizi değil ne zaman yiyeceğimizi belirlese de siz ne yiyeceğinizi çok doğru seçmelisiniz. Eğer serbest öğünlerde düşük kalorili beslenirseniz, vücut kilo kaybına uğrar. Vücudun ihtiyacı olan protein, vitamin ve minerallerden zengin, şekerden ve glütenden uzak öğünlerle bunu yapmalısınız. Öğün aralarında özellikle sıvı ihtiyacınızı karşılamalısınız.

AVANTAJLARI;
         1- Kilo verme, antiaging (yaşlanmayı yavaşlatma)
         2- Hormonel değişikliklerde özellikle menopoz döneminde kanıtlanmış fiyatları bulunuyor.
         3- Otofaji; yani hücrenin açlık sürecinde, kendi kendini yiyerek iyileşmesi.

DİYET 1;
16 saat aç kalınacak, 8 saat beslenilecek.
13:00: Bol proteinli mantarlı omlet ve ton balıklı salata
16:00: Ananas ve yoğurt veya badem-yer fıstığı-ceviz
19:30 - 20:00: Sebze ve Izgara bonfile.
Yeme olayı biter...
Ertesi gün 12:30 ila 13:00 başlangıç öğünü

DİYET 2;
İki öğün atlauarak 24 saat aç kalınacak.
Gece 20:00'ye kadar normal beslenerek, bir sonraki gün sabah ve öğlen öğünleri atlanarak akşam öğünü saat 20:00'de yaparak bitirilir.

EN DOĞRU SİSTEMİ VÜCUDUNUZ BİLİR
                  Bizim dinimizde yılın belli ayı uyguladığımız ruhen arındığımızı hissettiğimiz, bedenen de susuzluk hariç çok faydalı olan bu dini inancımız aslında ne kadar da sağlıklı bir beslenme dönemi. İ.F. sürecinde oruçtakinden büyük fark var, bol bol sıvı tüketmek temeldir. Oruç olarak tabir edilen süreçleri kalori alınmayan süredir. Yani dinlendirme dönemi. Bu sürede çaylar, kalorisiz ve asitsiz tüm sıvılar tüketilebilir.

                  İ.F. yöntemini uygularken aç kalınan süreç boyunca kanda bulunan insülin miktarı azalıyor. Azalan insülin miktarı vücudumuzun insüline daha duyarlı olmasını sağlıyor. İnsülin duyarlılığının artması, vücudun aldığı besinleri daha doğru bir şekilde kullanmasına yardımcı oluyor. Bu durum bize yağ miktarımızın azalması, kas kütlemizin artması olarak geri dönüyor. Aynı zamanda düşük kan şekeri büyüme hormonumuzun artmasını sağlıyor. Artan büyüme hormonu hem kaslarımızın büyümesini hem de yağ yakımının hızlanmasını sağlıyor. Özetle bu işin mekanik kısmı uzmanlar tarafından böyle anlatılıyor.

                  Ama tabii dünya var olduğundan beri beslenme sistemleri çeşitli trendler içinde gidip geliyor. En doğru olan sistemi yine sizin vücudunuz seçecek. Siz de kendiniz için doğru olan beslenme sistemini, vücudunuzun sağlıklı, dinamik ve fit olması için gereken sistemi buradan yakalar çıkarırsınız. Tabii ki yediğiniz süreç içince vücudunuza iyi gelen gıdaları da seçerseniz çok iyi olur.
         - 0 kan gruplarına protein iyi gelir.
         - A ve B grubuna süt, sebze ve baklagiller iyi gelir.
                  Siz kendinizi en iyi tanıyansınız. Sizi sizden başka kimse tanıyamaz. Çok iyi bir analiz yaparsanız, çok doğru sistem ile çözüme ulaşırsınız. Eğer sppor yapıyorsanız tokluk periyodunuzu egzersiz sonrasında sarkıtın mutlaka! Bu sayede egzersiz sonrasında ihtiyacınız olan proteini, karbonhidratı ve yağı karşılayabilirsiniz.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long