Afyon'un Parmak Isırtan Lezzetleri

AFYON LOKUMU;
                  Misafirliğe giderken hediyelik, özel günlerde ikramlık, kahve yanında şeker, bisküvi arasında aperatif, çocuk eğlencelerinde keyifli şekerleme olarak tercih edilen lokum niye bu şehirde markalaştı? Afyonkarahisar mutfağının sayısız tatları arasında, "Afyonkarahisar Lokumu"nun ilk sıralarda yer almasının nedenini gelin beraber keşfedelim.

                  Bölgenin kendine has iklim ve toprak yapısından dolayı şeker pancarının bölgede fazlaca üretilmesi yöre halkını lokum imalatına yönlendirmiştir. 1900'lü yıllarda Afyon'da ilk lokum imalathanesinde yetişen usta niteliği kazanmış girişimciler irili ufaklı 10'un üzerinde yerel imalathane açmıştır. Afyon Lokumu özel geleneksel tadı için gerçek bir ustalık ve üretimin her aşamasında yerel usuller gerektirir. Özde şeker, su, doğal mısır nişastası ve limon tuzu kitlesi kullanılır. Çeşitlilik için çeşni maddeleri, kuru veya kurutulmuş meyveler ve benzeri maddelerin ilavesiyle yöresel tekniğine uygun olarak hazırlanır. Küçük küp veya dikdörtgen şeklinde kesilen, tercihen üzerine Hindistan cevizi, Antep fıstığı vb. talaşı veya pudra şekeri kullanılır.

                  Kendine özgün tada ve kokuya sahiptir. Yüksek besin değerli, oldukça lezzetlidir. Diğer lokumlara kıyasla daha az şekerli olmasından dolayı lezzeti çok hafiftir. Büyüklerin tabiriyle "Yedikçe içini baymaz". Günümüzde il genelinde yaklaşık 80 tane irili ufaklı lokum üreten firmanın günlük ortalama miktarı ise 100 tondur. 1 kilo Afyonkarahisar Lokumu'nun uzunluğu yaklaşık 1,5 metre geldiği düşünülürse, günde üretilen lokum miktarının arka arkaya eklenmesiyle dünyanın çevresini 1 kez, 1 haftalık üretilen lokum miktarının arka arkaya eklenmesiyle dünyanın çevresini 2 kez dolaşmak mümkündür.

                  Türkiye'nin diğer tüm şehirlerinden daha fazla lokum üretilen Afyonkarahisar'da imalatı yapılan lokumunun yıllık ihracat miktarı 10 milyon doları bulmaktadır. İhracat yapılan ülkeler arasında Belçika, Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Arap ülkeleri Katar, Kuveyt, Cezair, Libya, Kosova, Türkmenistan ve Azerbaycan bulunmaktadır. Ülkenin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine süren yolculukların vazgeçilmez durağı Afyonkarahisar'da bu eşsiz lezzetin keşfini siz de paylaşın.

AFYON KAYMAĞI;
                  Dünya mutfakları arasında ilk sıralarda bulunan Türk mutfağının mihenk taşı, tatlılarıdır. O tatlıların olmazsa olmazı ise kaymak... Kaymağı bugün pek çok şehirde, hatta market raflarında bile görebiliyoruz. Ancak kokusu, kıvamı ve rengi ile bu kaymağın bir benzerine rastlayamazsınız. Her birimizin kaymak olarak tükettiği süt ürünü bu şehirde nasıl bu kadar nefis bir tada dönüşerek "Afyonkarahisar Kaymağı" adını aldı merak ettiniz değil mi?


                  Bu şehrin coğrafi konumu ve coğrafi özellikleri, rakımı, sert iklim şartları, doğal kaynak suları, sahip olduğu meraları, doğal otlakları ve yaylaları ile büyükbaş hayvancılığa uygundur. Bu nedenle Afyonkarahisar'da hayvansal ürünleri sağlıklı koşullarda ve bol miktarda üretmek daha kolaydır. Şehrin kaymağı da manda sütünden elde edilmektedir. Besiye çekildiklerinde özellikle Afyonkarahisar'a özgü haşhaş küspesi ile beslenmeleri mandaların sütlerine ayrı bir lezzet vermektedir. Manda ineğe göre daha az süt verse de, inek sütünün yağ oranı %4 civarında iken manda da bu oran yaklaşık iki katıdır. Nazlı bir hayvan olan manda, ineğe göre çok daha az süt verir. Bir sağımda elde edilebilecek süt mikarı 3-4 litre arasında değişir. Manda sütünde bulunan yağın özelliği ile rengi beyaz ve kıvamı yoğundur. İnek sütünden elde edilen kaymak ise sarımsı ve sulu kıvamlı olur.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long