Afyon'un Parmak Isırtan Lezzetleri

AFYON LOKUMU;
                  Misafirliğe giderken hediyelik, özel günlerde ikramlık, kahve yanında şeker, bisküvi arasında aperatif, çocuk eğlencelerinde keyifli şekerleme olarak tercih edilen lokum niye bu şehirde markalaştı? Afyonkarahisar mutfağının sayısız tatları arasında, "Afyonkarahisar Lokumu"nun ilk sıralarda yer almasının nedenini gelin beraber keşfedelim.

                  Bölgenin kendine has iklim ve toprak yapısından dolayı şeker pancarının bölgede fazlaca üretilmesi yöre halkını lokum imalatına yönlendirmiştir. 1900'lü yıllarda Afyon'da ilk lokum imalathanesinde yetişen usta niteliği kazanmış girişimciler irili ufaklı 10'un üzerinde yerel imalathane açmıştır. Afyon Lokumu özel geleneksel tadı için gerçek bir ustalık ve üretimin her aşamasında yerel usuller gerektirir. Özde şeker, su, doğal mısır nişastası ve limon tuzu kitlesi kullanılır. Çeşitlilik için çeşni maddeleri, kuru veya kurutulmuş meyveler ve benzeri maddelerin ilavesiyle yöresel tekniğine uygun olarak hazırlanır. Küçük küp veya dikdörtgen şeklinde kesilen, tercihen üzerine Hindistan cevizi, Antep fıstığı vb. talaşı veya pudra şekeri kullanılır.

                  Kendine özgün tada ve kokuya sahiptir. Yüksek besin değerli, oldukça lezzetlidir. Diğer lokumlara kıyasla daha az şekerli olmasından dolayı lezzeti çok hafiftir. Büyüklerin tabiriyle "Yedikçe içini baymaz". Günümüzde il genelinde yaklaşık 80 tane irili ufaklı lokum üreten firmanın günlük ortalama miktarı ise 100 tondur. 1 kilo Afyonkarahisar Lokumu'nun uzunluğu yaklaşık 1,5 metre geldiği düşünülürse, günde üretilen lokum miktarının arka arkaya eklenmesiyle dünyanın çevresini 1 kez, 1 haftalık üretilen lokum miktarının arka arkaya eklenmesiyle dünyanın çevresini 2 kez dolaşmak mümkündür.

                  Türkiye'nin diğer tüm şehirlerinden daha fazla lokum üretilen Afyonkarahisar'da imalatı yapılan lokumunun yıllık ihracat miktarı 10 milyon doları bulmaktadır. İhracat yapılan ülkeler arasında Belçika, Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Arap ülkeleri Katar, Kuveyt, Cezair, Libya, Kosova, Türkmenistan ve Azerbaycan bulunmaktadır. Ülkenin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine süren yolculukların vazgeçilmez durağı Afyonkarahisar'da bu eşsiz lezzetin keşfini siz de paylaşın.

AFYON KAYMAĞI;
                  Dünya mutfakları arasında ilk sıralarda bulunan Türk mutfağının mihenk taşı, tatlılarıdır. O tatlıların olmazsa olmazı ise kaymak... Kaymağı bugün pek çok şehirde, hatta market raflarında bile görebiliyoruz. Ancak kokusu, kıvamı ve rengi ile bu kaymağın bir benzerine rastlayamazsınız. Her birimizin kaymak olarak tükettiği süt ürünü bu şehirde nasıl bu kadar nefis bir tada dönüşerek "Afyonkarahisar Kaymağı" adını aldı merak ettiniz değil mi?


                  Bu şehrin coğrafi konumu ve coğrafi özellikleri, rakımı, sert iklim şartları, doğal kaynak suları, sahip olduğu meraları, doğal otlakları ve yaylaları ile büyükbaş hayvancılığa uygundur. Bu nedenle Afyonkarahisar'da hayvansal ürünleri sağlıklı koşullarda ve bol miktarda üretmek daha kolaydır. Şehrin kaymağı da manda sütünden elde edilmektedir. Besiye çekildiklerinde özellikle Afyonkarahisar'a özgü haşhaş küspesi ile beslenmeleri mandaların sütlerine ayrı bir lezzet vermektedir. Manda ineğe göre daha az süt verse de, inek sütünün yağ oranı %4 civarında iken manda da bu oran yaklaşık iki katıdır. Nazlı bir hayvan olan manda, ineğe göre çok daha az süt verir. Bir sağımda elde edilebilecek süt mikarı 3-4 litre arasında değişir. Manda sütünde bulunan yağın özelliği ile rengi beyaz ve kıvamı yoğundur. İnek sütünden elde edilen kaymak ise sarımsı ve sulu kıvamlı olur.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site