Akıllı Teknoloji Devleri İnceleme Altında

                     Samsung, Apple ve Huawei şu an Türkiye'deki en popüler telefon markaları. Bu üreticilerin en üst seviyeyi ellerinde tuttukları kesin. Bu en üst seviyeden uzakta, bir çok Android telefon modelleri de ortaya fiyat sınıfında bulunmasına rağmen uygun fiyatlarla harika performans sunabiliyorlar. Peki bunun sırrı nedir? Bu soruya bir cevap bulmak için 8 model teste tabi tutuldu. Testin kazananı Huawei P20 ile birlikte, ki bunun fiyatı 4,000TL arasında. Huawei P20 ve P20 Lite telefonlarına ek olarak, üç Asya markası daha söz konusu, bunlara Huawei'nin alt firması Honor ve HTC de dahil. İki Nokia (7 Plus ve 6) ile Motorola Moto G6 Plus da değerlendirildi. Fiyat tavsiyemiz Huawei P20 Lite Çin malı ve 1900 TL'lik fiyatı ile en iyi ekrana sahip.
Android Sürümlerine Dikkat!
                     Uygun fiyatlı HTC Desire 12 (Android 7.0) hariç, tüm modellerde en son Android 8.0 veya 8.1 (Oreo) sürümü vardı. Fakat bu tüm modellerin aynı yazılım desteğine sahip olduğu anlamına gelmiyor. Huawei ve Honor kullanıcılarının EMUI-8 ara yüzüne özlem duymaları olası.

                     Moto G6 Plus standart Android ile geliyor, yani Google'ın tüm Android uygulamaları ve değiştirilmemiş orjinal arayüz ile. İki Nokia ise Android One sürümleri; Temelde, bunlar özel Google özellikleri olan standart Android'ler. Bunlarda iki yıllık güncelleme garantisi var ve buna güvenlik güncellemeleri de dahil. Basitçesi, Android One Nexus programının devamı..

İyi ekranlar var ama kamera kalitesi değişken;
                     Bütün telefonların ekran ebatı 5.5 ila 6 inç arasında. Bu tüm telefonların görece büyük olduğu manasına geliyorsa da telefonlar tek elle tutulup kullanılabiliyor. Ortalama çözünürlük 1,080 x 2,280 piksel, detay anlamında zenginler ucuz Desire 12 hariç, bunun çözünürlüğü 720 x 1,440 piksel seviyesinde. Cihazların görünüşü ve işçiliği de son derece tatmin edici. Çinliler başka modellere benzeme konusunda asla çekingen değiller. Honor 10 ve Huawei P20 Lite neredeyse aynı iPhone X kasasına sahipler.

                     Moto G6 Plus, 590 cd/m2 ve 48:1 gibi yüksek bir ekran parlaklık değeri ile dikkat çekiyor. Nokia ve HTC'nin ucuz ama sınırlı telefonları hariç, diğer tüm modellerde iyi ekranlar var. Fakat malesef aynısını telefonların kameraları için söylemek mümkün değil. Testin kazananı P20 19.7 megapiksel çipi ve çiftli LED aydınlatması ile en iyi fotoğraf kalitesine ulaşıyor. Huawei halen Samsung Galaxy S9 Plus seviyesinde değilse de etkileyici fotoğraflar çekebiliyor, düşük ışıkta dahi. Motorola ise tamamen farklı 12 megapiksel sensörü ve tuş gecikme süresi bir saniyenin üstünde ve bu da keskin snapshotları zor hale getiriyor. HTC ve Nokia 6 da düşük ışıkta etkileyicilikten uzak bir performans ortaya koyuyorlar.

                     Fiyat tavsiyemiz Huawei P20 Lite da ortalamanın az üstünde bir kameraya sahip. Akıllı telefonlar idare eden fotoğraflar çekse de, snapshotları detaylarda kayboluyor. Eğer ucuza iyi bir kamera arıyorsanız, Nokia 7 Plus'ı değerlendirmelisiniz. Bir not: HTC ve Huawei (P20 Lite) haricinde tüm modeller 4K video çekebiliyor.

Güçlü piller ve sağlam işlemciler;
                     Orta seviye segmentinde uzun ömürlü ve güçlü piller var. Online kullanımda Nokia 6 2018, 10:25 saat ile en uzun kullanım süresine sahip. Ortalama olarak, cihazların pil ömrü 8.5 ila 10.5 saat arasında, sadece Huawei P20 Lite 7:38 saat seviyesinde. Tüm cihazları şarj süresi 2 - 2.5 sat seviyesinde, sadece HTC Desire 12 istisna, bunun şarjı 3.10 saat sürüyor. Tüm bu cihazlar gerekli kablo ve adaptör ile hızlı şarj imkanı sağlıyor. HTC hariç.

                     Orta sınıf fiyatına rağmen 1 ila 6. sıra arasındaki modeller en üst seviye modellerinkine yakın bir performans sergiliyor. Qualcomm ve Hisilicon işlemciler çoklu işlemler ve hafıza yoğun kullanan oyunlar için yeterli güce sahipler. 3.000 TL'den ucuz modeller söz konusu olunca, şu ana kadarki iyi izlenim kayboluyor gibi olsa da, HTC'nin başlangıç seviyesi telefonu hariç tüm cihazların performansı tatmin edici. Bazı WLAN standardları mevcut değil, sadece N standardını destekleyen modeller (Nokia 6, ve HTC) web siteleri ve uygulamalar için uzun bir erişim süresine sahipler.
İyi hafıza kapasitesi ve Type C soket;
                     Asya'da, akıllı telefonlar genelde çift SİM yuvası ile satıldığı için test ettiğimiz cihazlarda bununla karşılaşmamız sürpriz değil. Fakat, testin kazananı ve Honor 10'un ek hafıza kartı yuvası yok. Fakat test ettiğimiz modellerin de 111 veya 113 GB gibi tatmin edici bir kapasitesi mevcuttu. Honor View 10 ve Honor 10 da 100GB üstü kapasiteye sahipler ve diğer cihazlarda bu boş hafıza alanı 20 ila 50 GB seviyesinde. Uzun süreli kullanımda bir hafıza kartı edinmek kaçınılmaz.

                     Tüm felaket senaryolarına rağmen, telefonlar (testin kazananı hariç) kulaklık için 3.5 mm'lik jak soketine sahipler. Huawei P20 USB Type C 3.1 soketi desteği olan tek telefon. HTC (micro-USB) hariç, tüm modeller USB soketine sahiptirler ama eski 2.0 ve 3.0 versiyonunu bulunduruyorlar. Tabi ki hoparlör ve kulaklıkların Bluetooth ile de bağlanmaları mümkün. 

Sonuç: Orta sınıfta da kaliteli cihazlar var:
                     Tüm test edilen cihazlarda iyi bir ekran ve uygun pil örü vardı. 300 - 0 TL'den pahalı tüm modellerde performans yüksekti ve pratik bir hafıza özelliğine sahiplerdi. Sadece kameralar konusunda cihazlar en üst seviye cihazlardan ayrıldılar, testin kazananı hariç buna rağmen çoğunun kabul edilebilir fotoğraflar çektiğini de belirtelim. Bir kaç istisna dışında telefonlar, zaman içinde herkes tarafından bilinip sır olmaktan çıkacak seviyede iyilerdi.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site