Altın Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

                 Uzunluğu ortalama 60 santimetreye kadar çıkabilen bu bitki sarı renklidir ve top gibi olan çiçekleri saplarının üstünde küçük gruplar halinde ve şemsiye görünümündedir. Kurutulduğunda dahi kendine özgü parlak sarı rengini korumaya devam eden altın otu bu nedenle süsleme amacıyla da farklı birçok sektörde değerlendirilmektedir. Hoş görüntüsünün yanı sıra doğanın en önemli şifa kaynaklarından biridir.
FAYDALARI;
                 Mide özsuyunu artırır. Hemoroit tedavisinde şişlikleri dindirici olarak tercih edilir. İdrar söktürücüdür ve idrar kanallarını temizler. Pankreas ve safra kesesinin salgılarını artırır. Safra taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Romatizma ağrılarına ve kireçlenme problemlerine iyi gelir. Cildi sıkılaştırıcı özelliği ile yaşlanmayla meydana gelen kırışıklıklar üzerinde oldukça etkilidir. Tokluk hissi sağladığı için diyet döneminde kilo verilmesini kolaylaştırır. Gastrit gibi mide yanması problemlerine iyi gelir.

                 Pelin otu ile birlikte ezilerek merhem haline getirildiğinde iltihaplanmış yaralar üzerinde olumlu etkilerini gösterir. Varis sorunlarını iyileştirir ve yeni varis oluşumunu engeller. Yemeklerden sonra tüketildiğinde hazmı kolaylaştırıcı etkileri ile de bilinir. Egzama yada siğile benzer vücut yaraları üzerine doğrudan uygulanabilir. Doğal bir cilt nemlendirici olarak tercih edilebilir. Cilt gözeneklerini açar ve cildi derinlemesine temizler.

KULLANILIŞI;

Çay: Önceden kaynatılan ve sıcak halde bulunan yarım litre suya 1 çorba kaşığı kıyılmış altın otu ilave edilir. Yaklaşık 10 dakika boyunca demlenmeye bırakılır ve arzu edilirse içerisine ıhlamır yada kuşburnu eklenebilir. Süzülerek içilir. Sıcak şekilde tüketilmesi gereken bu bitkisel içecek günde üç kez yemeklerden önce içildiği takdirde bir iki hafta içerisinde olumlu etkilerini göstermeye başlayacaktır.

Losyon: Cilt rahatsızlıkları için bu su ılık veya soğuk olarak cilde de sürülebilir.

Krem: Aynı miktar kıyılmış pelin otuyla pişirilir, sıcakken sulu sulu bir kaba alınır ezilerek krem haline getirirlir. Kuru ciltler için az bir miktar kaliteli zeytinyağı katılıp macun haline getirilir ve temiz cilde uygulanır.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site